02.02.2022 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poznání genomu prosa

Prosovité trávy v Česku nepatří zrovna k běžným plodinám, i když ve světě jsou jak zdrojem potravin, tak i krmiv, energie a biopaliv. Ačkoliv je před vědci ještě spousta práce, tak jsou přesvědčeni, že jsou zase o krok blíže k dlouhodobému cíli – udělat z levné, široce dostupné rostliny efektivní zdroj energie a paliva. Nicméně, cesta k jejímu zdokonalení pro zemědělskou produkci není snadná.

 

Proso prutnaté (Panicum virgatum) je odolná vytrvalá tráva s hlubokými kořeny, která roste v různých podnebných pásmech od Kanady po Mexiko, a je důležitou součástí prérií s vysokými travami v centrální části Severní Ameriky. V některých oblastech může dosahovat výšky přes 3,6 metru a slouží k omezení půdní eroze, jako úkryt pro zvěř a příležitostně i jako potrava pro skot. Avšak mnohem důležitější se jeví jeho úloha jako zdroje biomasy pro výrobu biopaliv, která jsou klíčovou součástí boje proti zvyšování atmosférického uhlíku a klimatické změně. Konečným cílem výzkumu je vyvinout odrůdy s vysokým výnosem, jež budou vyhovovat jednomu nebo více klimatickým regionům, a to nejenom USA.

Zahradníci a zemědělci na celém světě uznávají, že různé variety rostlin prospívají nejlépe v oblastech s konkrétními podmínkami, na které se dokázaly adaptovat. A proto zemědělské plodiny či okrasné rostliny prodávané a pěstované v horní části amerického Středozápadu jsou často velmi odlišné od těch, které jsou šlechtěné třeba pro Texas. To ovšem platí i pro jiné oblasti naší planety. Identifikace a šlechtění odrůd, které jsou vysoce produktivní napříč různými prostředími se stává stále důležitějším úkolem, a to nejenom pro produkci potravin a biopaliv, ale i pro další způsoby využití. Nicméně šlechtitelé dnes mají jen málokdy zájem čekat na objevení takové novinky celá desetiletí. Naštěstí jim pomáhají genomické technologie a možnosti genových editací. K tomu je ale nejprve potřebná důkladná znalost genomu.

Tým, v němž spolupracovali vědci z University of Texas (UT) v Austinu, HudsonAlpha Institute for Biotechnology (HudsonAlpha) a Joint Genome Institute (JGI) U.S. Department of Energy (DOE) a DOE Office of Science User Facility v Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab), vytvořili vysoce kvalitní referenční sekvenci komplexního genomu prosa prutnatého. Na základě této práce vědci ze čtyř pracovišť DOE Bioenergy Research Centers (BRCs), a to Great Lakes Bioenergy Research Center (GLBRC), Center for Bioenergy Innovation, Center for Advanced Bioenergy & Bioproducts Institute a Joint BioEnergy Institute, rozšířili síť pokusných pozemků, aby mohli zkoumat možnosti zdokonalení výkonosti prosa prutnatého cílenějšími technikami genové editace k vytvoření plodin pro koncové produkty, jež budou přizpůsobené konkrétním podmínkám prostředí. Optimalizace genofondu prosa prutnatého, aby bylo schopné efektivní tvorby biomasy v různých životních podmínkách je klíčovou součástí k zajištění úspěchu této plodiny jako perspektivní suroviny pro výrobu biopaliv.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down