Co ubrala vegetace na podzim, vrátila na jaře. Do 10.3. se podařilo prakticky všem pěstitelům aplikovat prvou dávku dusíku. To je mimořádně dobré. Včasná nitratace je nesmírně významným základem výnosu. Olejka má u oraných nebo hluboce kypřených pozemků v poměru k nadzemí neobvykle silný a mohutný kořen.
Je to dar „lednového“ jara a velká naděje, že ze současných průměrných porostů máme možnost získat nad-průměrné výnosy. K 11.3. jsme registrovali dosažení prahu škodlivosti stonkových kry-tonosců. I zde se daří provádět ochranu lépe než loni. A nyní opět několik novinek.
Můžeme omezit opady poupat a zlepšit násadu
Rostlina trpí řadou stresů: zkrácení vegetace na podzim, horší přezimování a výživa, vý-kyvy teplot, sucho, husté porosty nad 60-80 rostlin/m2 atd. Reaguje jednoznačně – odhodí poupata. Přitom už za několik dnů se situace výrazně změní a "sprchlé" poupě by se změnilo v květ a šešuli.
Skoro bez chyb platí: 1 zachráněné poupě na 1 větvi = 1 šešule = 1 % výnosu = 30 kg semen/ha, při 8 větvích na rostlině = 8 šešulí, 8% výnosu, 240 kg/ha = 1680 Kč/ha.
V letech 1999-2001 jsme získali rozsáhlé zkušenosti se stimulátorem Atonik (0,6 l/ha). Ten podporuje biochemické reakce v buněčných membránách a rostlina stres lépe zvládne (tab. 1). Hnojivo Campofort Special B (viz „Poupata“ v minulém čísle Farmáře) zase dodá často chybějící bór, pro lepší růst láčky pylové. Pak se oplodní více vajíček a šešule má více semen. Zkouší se biostimulátor Synergin. Mohl by aktivovat kořenový systém a listový apa-rát. Ošetřené rostliny pak získají z půdy více živin. Mnohaleté zkušenosti máme s domácím stimulátorem Relan PGR, později Rexan (0,1 l/ha). Spolehlivě zvyšuje asi o 2-3 % (60 – 90 kg/ha) hmotnost tisíce semen. Až na herbicidy se mísí s čímkoliv a je levný. Připravuje se registrace Sunagreenu (0,5 l/ha ze stejné české „kuchyně“). Má vhodnější ředění a půjde do kombinací s herbicidy.
Vynikajícím doplňkem k Atoniku je morforegulátor Caramba (0,7 l/ha), případně Hori-zon 250 EW. Tank mix směs Caramba + Atonik + insekticid Talstar 10 EC (0,1 l/ha), případ-ně + Campofort Special B (6 kg/ha) ve výšce asi 40 cm řepky zvyšuje výnosy o nejméně 15%. Tento mix nesmíme mísit s kapalnými hnojivy, DAM, SAM apod.
Ochrana při nakvétání a kvetení zachraňuje výnosy
Ke zvýšení výnosů o asi 10-20 % proti současnosti se dá nejspolehlivěji dojít zavedením ochrany proti šešulovým škůdcům, případně chorobám. To že neoráme vyvolalo extrémní tlak bejlomorky kapustové. Žádný ze sousedů ČR nemá tak silné poškození šešulí. Ale také nikdo, včetně Slovenska, v tak velkém rozsahu neopustil orbu. Zásah na šešulové škůdce doporuču-jeme ve všech lokalitách, a již bez ohledu na způsob přípravy půdy. Jen větrné polohy nad 500 m jsou poškozovány méně.
Ochrana je účelná na počátku kvetení, nejlépe v plném květu. Použít lze jen přípravky pro včely relativně neškodné, hlavně Karate 2,5 WG (0,3 kg/ha), ale i Decis EW 50 (0,13 l/ha). Velmi zajímavé a nadějné výsledky jsme získali s dosud neregistrovaným systemickým insekticidem Mospilan 20 SP (tab.2).
Každopádně je nezodpovědné nechat celoroční investici od období žlutého poupěte do počátku plného kvetení bez péče – bez ochrany. Je nutné jednat se včelaři – i když přípravky jsou pro včely relativně neškodné - a obstarat si vysoké postřikovače. Ochrana včetně aplika-ce stojí asi 350 Kč/ha, s fungicidem přibližně 1100 Kč/ha. Výnos se navýší o 2 až 4 tis. Kč/ha. Skvělý a spolehlivý efekt.
Předsklizňové ošetření je správné opatření
V tab. 3 nepřinášíme mnoho nového, ale opakujeme důležitá fakta:
Správně pěstované porosty nestejnoměrně zrají – šešule a semena jsou zralá, stonek a větve jsou živé, zelenkavé.
Porost podle stavu potřebuje podle konkrétní situace velmi různorodý zásah (tab. 3).
V předběžných pokusech z roku 2001 jsme zjistili velmi zajímavou možnost společné aplika-ce Atonik (0,6 l/ha) + Spodnam DC (0,3 l/ha, na přilepení). Když 3-4 týdny před sklizní do-káží choroby Sclerotinia a Botrytis silně snížit výnosy, Atonik přilepený ve stejné době Spod-namem zvyšoval hmotnost tisíce semen (HTS) i výnos a snižoval sklizňové ztráty. Výsledky musíme jistě dále ověřit, ale každá cesta ke zvýšení výnosů a tím ke zlepšení ekonomiky pěstování řepky je nadějí pro hospodáře.
Pětitunové řepky vyžadují novou sklizňovou strategii
Běžně sklízíme při vlhkosti semen 10-12 %, lépe 12-14 %. Někdy vídáme porosty, které „musí“ dát více než 5 t/ha semen, ale sklidíme jen 4 – 4,5 t/ha. Chyba v odhadech? Možná. Je faktem, že u pětitunové olejky se dovnitř porostu nikdy nedostanu – je zcela neprůchodný, zapletený, mohutný.
U rekordních řepek se bez regulace zrání (tab. 3) neobejdeme. Ale přesto sklizeň často nenaplní očekávání. Přitom sklizené semeno bude mít požadovaných 10-14% vlhkosti. Ve slámě ale zůstávají nevymlácené spodní (ještě nedozrálé) šešule z větví, které jsou u běžných porostů bez šešulí. Rozdíly ve výnosech mohou být značné, protože čím výnosnější porost je, tím „jakoby správná“, ale ve skutečnosti předčasná sklizeň více uškodí. Jak je vidět z grafu 1 v prvním termínu sklizně nejlépe vyšla standardní varianta (180 kg N/ha, Rexan, Harvade) zatímco „od oka“ lepší intenzita (250 kg N/ha, Caramba, Campofort, Atonik, ochrana proti šešulovým škůdcům, fungicid a Harvade) dopadla hůře. Ve druhé termínu (o tři slunečné dny později) se situace změnila ve prospěch intenzity, která podle očekávání vyšla nejlépe, tj. do-zrály šešule na spodních větvích. Podle našich výsledků je potřebné vysoce výkonné porosty sklízet 3-5 dnů po obvyklém termínu, kdy sklízíme „normální“ řepky. O tuto dobu také déle působí regulátory zrání Basta, Harvade, Touchdown. Na prodloužení vegetace se podílejí vyš-ší dávky dusíku, stimulátor Atonik a ochrana proti houbovým chorobám. Proto rekordní řepky bez ohledu na odrůdu sklízíme až na konec. Riziko krup a vichrů je nutné pojistit. Při stano-vení zralosti porostu je nutné se vyvarovat chyb jako je hodnocení zralosti dle souvratí (zrají dříve než zbytek pozemku) a snažit se jít hlouběji do porostu.
Doc. Ing. Jan Vašák, CSc.
a kolektiv výzkumné skupiny olejnin
ČZU v Praze