21.10.2008 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Posklizňové ošetření obilí a čištění drobných semen

Většina zemědělských podniků byla v minulosti vybavena čističkami značky Petkus z bývalé NDR, případně typy ASP 750 nebo 630 dnes již neexistujícího národního podniku TMS. Tyto čističky, ač na svou dobu poměrně kvalitní, jsou dnes již překonány.

 
Problémy těchto strojů spočívají zejména v konceptu otevřené skříně, který způsobuje vysokou prašnost, a nízkém stupni čistoty u zpracovávaných obilovin. Často nepřesahuje 70 až 80 % čistoty.
Moderní sítové čističky obilí od českého výrobce, společnosti JK Machinery, s. r. o., dosahují při čištění účinnosti 98 % a při předčištění zhruba 95 %. Postup čištění ve dvou etapách (předčištění a čištění) umožňuje použít podstatně menší stroje než ty, které by byly dimenzovány na čištění obilovin přímo od kombajnů.
 
Řešení pro velké i malé podniky
 
Čističky jsou nabízeny ve dvou typových řadách. Pro větší a velké zemědělské podniky, mlýny, sila apod. jsou dodávány sítové třídiče typu PVT + PAS, které jsou určeny pro trvalý provoz a větší výkony: od 6 t/h při čištění a do 200 t/h při předčištění. Tyto stroje mají uzavřenou konstrukci, která redukuje jejich prašnost na minimum a mohou být vybaveny recirkulací vzduchu, což výrazným způsobem snižuje jejich energetickou náročnost, zjednodušuje instalaci a podstatně omezuje prašnost do okolí. Dalším zajímavým ukazatelem je velmi nízká spotřeba energie, která činí zhruba 0,5 kWh na jednu tunu vyčištěného obilí. Čištění sít je prováděno oklepem pomocí pryžových kuliček. Životnost těchto kuliček je podle dosavadních zkušeností více než 15 let v trvalém mlýnském provozu.
Pro menší zemědělské podniky je rčena řada čističek obilí typového značení KUT, které jsou technicky odstatně jednodušší a tedy i levnější, všem při zachování plné unkčnosti. Jsou vyráběny od výkonu 0,5 t/h (čištění) až do výkonu 15 t/h (předčištění).
Všechny plodiny mohou být skladovány v silech, která jsou pro tento účel nejvhodnější, jejich cena je však vysoká. Pro skladování v zemědělském podniku je často ekonomicky výhodnější dlouhodobě skladovat produkci v halových skladech při aktivním větrání. Při pořízení aktivního větrání je možné sypat na podlahu vrstvu až do výše 6 m, a to až do 18% vlhkosti. Velkou úsporou je sušení studeným vzduchem bez nutnosti vytápění. Uskladňovat je vhodné plodiny předčištěné, t. j. zbavené zejména semen plevelů, částí rostlin, plevelů, částí klasů apod. Pro rozvod sušicího vzduchu doporučujeme použít nadpovrchové kanály, které se snadno v průběhu vyskladňování vyjmou, a nehrozí proto jejich poškození.
 
Čističky pro drobná semena
 
Firma JK Machinery, s. r. o., dále dodává specializované čističky drobných semen, jako jsou mák, hořčice, kmín apod. V případě čištění máku jsou běžně používána nevhodná plechová síta, jejichž otvory mají ostré hrany, které slupku máku poškozují – nařezávají a ten pak rychle oxiduje (žlukne). Naproti tomu drát, ze kterého je utkáno drátěné síto, je hladký a zrno po něm měkce sklouzne do otvoru. Tímto řešením jsou vybaveny stroje od firmy JK Machinery. Výhodou je rovněž již zmíněné kuličkové čištění sít. Pokud kulička klepne do zrnka, nemůže jej poškodit, zatímco staré systémy využívající k čištění kartáče či stěrky poškozují zrna velmi často. Mák vyčištěný na linkách JK Machinery má proto podstatně delší trvanlivost než z linek jiných výrobců.
Všechny stroje jsou poháněny vibračními motory, které mají proti strojům s klikovými pohony podstatně nižší spotřebu elektrické energie. Pneumatické třídicí stoly jsou vybaveny plynulou regulací velikosti kmitu za chodu stroje, umožňující dosáhnout vysokého výkonu při vynikající čistotě výsledného produktu. Na třídicích stolech je používán potah z plastické hmoty, která má několikanásobně delší životnost než klasické látkové potahy.
 
Ing. Jiří Janeček,
JK Machinery, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down