Společnost STROM Export, s. r. o., dováží americké technologie GSI, což jsou sila z ocelového pozinkovaného plechu ve velikostech od 50 do 35 000 tun na jedno silo. Zatím největší v republice postavené silo má buňku o velikosti 5000 tun. Nejčastěji žádaná velikost jednoho sila je 1000 t. Tato sila se pak sdružují do různě velikých baterií, které tvoří základ posklizňových linek.
Na základě objednávky vyprojektovala a postavila společnost STROM Export posklizňovou linku v Horním Slivně. Od začátku byla projektována tak, aby byla co nejméně náročná na spodní stavbu, s co nejmenším množstvím kanálů, šachet či jímek. Kromě prodražení stavby jsou to místa, která se obtížně čistí a jsou ideálním místem pro šíření hlodavců a skladištních škůdců. Z těchto důvodů jsou všechny dopravní cesty vytvořeny na povrchu s využitím zařízení firmy Schmidt–Seeger AG, jejichž redlery umožňují provoz při sklonu až 20 %. Protože je stavba postavena ve svahu, bylo důležité přizpůsobit ji danému terénu.
Zadavatel z Mečeříže Zemědělské družstvo Mečeříž bylo založeno v roce 1991 a nyní má 280 vlastníků. O chod podniku se stará 95 zaměstnanců, z toho 16 v rostlinné výrobě. Přestože je v současné době provozování živočišné výroby ekonomicky problematické a řada zemědělských podniků své chovy ruší, chovají 450 dojnic s uzavřeným obratem stáda a 160 prasnic.
Na téměř 3500 ha zemědělské půdy hrály v osevním postupu hlavní roli obilniny, které zaujímaly plochu 2240 ha. Celkový výnos činil 15 000 tun zrna. Na 250 ha pěstovali v loňském roce řepku, na dalších 450 ha cukrovku a o zbytek orné půdy se podělila kukuřice na siláž s vojtěškou. Veškeré setí zvládají s jedním secím strojem Lemken o pracovním záběru 12 m.
„Dříve jsme sklizené zrno nejdříve provizorně uskladnili v halách, pak jsme je vozili na čističku a zpět a nakonec do mlýna“, říká předseda družstva Václav Jelínek. Tento systém byl pro družstvo neefektivní, vyžadoval používání nákladních automobilů a nakladačů a s tím spojenou trvalou potřebu tří pracovních sil.
„Posklizňovou linku jsme si plánovali již před třemi až čtyřmi lety a váháním jsme přišli o mnoho milionů“, pokračuje Václav Jelínek. Ceny materiálu a některých prací se mezitím zvýšily, což se projevilo v celkové kalkulaci. To však nic nemění na faktu, že v Mečeříži jsou spokojeni, že linka již stojí a splňuje jejich požadavky.
Jedno silo je vyčleněno pro řepku, ve zbývajících jsou obiloviny. Celá posklizňová linka byla uvedena do zkušebního provozu v květnu roku 2008, po žních následovala kolaudace. Nyní má úspěšně za sebou první sezónu.
Předseda družstva Václav Jelínek potvrzuje, jak je pro podnik tato linka provozně důležitá. Zajišťuje kvalitní uskladnění plodin, umožňuje roztřídit zrno podle různých kritérií a následně ho v případě potřeby vzájemně mísit a ovlivňovat tak jeho výchozí kvalitu. Neocenitelný je i způsob vyskladňování s velmi přesným dávkováním.
Pořízením této linky získal podnik velmi přesný přehled o uskladněných materiálech, včetně přesné evidence a uložené historie, které zajistí moderní výpočetní technika. Nezanedbatelná je samozřejmě i minimalizace ztrát na uskladněných plodinách. Životnost celého zařízení je podle dodavatele třicet let.
A náročnost na obsluhu? Celou linku a všechny pracovní operace včetně provozu laboratoře zvládne jediný člověk, v Mečeříži je to hlavní agronom.
Od zadání k realizaci Zemědělské družstvo Mečeříž zvolilo dodavatele stavby a technologie, společnost STROM Export, na základě výběrového řízení. Na počátku byla jasná kritéria a představy zadavatele. Linka musí přijmout a předčistit 60 t zrna za hodinu, což je hodnota odpovídající maximální výkonnosti sklizňové techniky a veškerý příjem musí být podroben laboratorním rozborům. Dalším požadavkem byla celková kapacita 10 000 tun.
Poté následovaly vzájemné konzultace. Dodavatel vytvořil návrhovou studii, ke které se zákazník vyjádřil. Následně se studie doplnila o další požadavky a zpracovala se první fáze projektu. Po vzájemném odsouhlasení již následuje cenová nabídka. STROM Export poté vyhotovil dokumentaci pro stavební povolení včetně vytvoření různých studií, které jsou pro schválení nezbytné. Jednoduše řečeno, poskytované služby byly kompletní. Po zapracování připomínek jednotlivých orgánů dodavatel zpracoval konečné řešení. Využitím zkušeností, které projektanti a technologové mají, se často podaří najít jednodušší, elegantnější a levnější řešení, než kdyby byla striktně dodržena všechna zákazníkova přání. To svědčí o tom, že pro STROM Export je spokojený zákazník důležitější než jednorázový zisk.
Posklizňová linka Podívejme se, z jakých zařízení se tato linka skládá. Srdcem linky je velín, do kterého je soustředěno jednak veškeré elektrické vedení, ale především v něm lze nalézt ovládací počítač. Ve velínu je umístěna i laboratoř, ve které se vyhodnocují všechny vzorky. Obsluha tak může zrno podle kvality třídit do jednotlivých sil. Odtud se celá linka programuje a ovládá. Stručně řečeno, přes počítač je možno ovládat a řídit všechny činnosti spojené s provozem linky. Elektronický systém navíc kontroluje zadávané povely a je schopen eliminovat lidskou chybu, napříkald při nastavování dopravních cest. Umožňuje též monitorování různých činností v silech, jako je on-line měření teplot uvnitř zásobníků včetně záznamu průběhu jejich hodnot. Teploměry jsou navíc vybaveny čidly, která jsou schopna avizovat nebezpečí požáru. Systém o tomto stavu informuje obsluhu vizuálně i akusticky a je dokonce schopen upozornit na tento stav i vzdáleně po mobilní síti. Při případném výpadku počítačové sítě je možné celou linku řídit ručně. I v tomto režimu jsou všechna bezpečnostní zařízení aktivní. Ve všech režimech obsluhy je celý systém z bezpečnostních důvodů několikrát jištěn.
Příjmový koš je stavebně jednoduchý. Dodavatel se vyhnul použití mechanických hradítek. Mezi spádové plechy koše je vložen klasický redler. Regulace výkonu linky na příjmu se provádí změnou rychlosti řetězu v příjmovém dopravníku.
Navazující čistička Schmidt-Seeger se vzduchovou aspirací má jednoduchou konstrukci a je provozně velmi spolehlivá. Pracuje na principu rotačního pohybu sítové skříně zavěšené na polyamidových tyčích. Výměna sít je velmi jednoduchá. Celá čistička je bezúdržbová. Je doplněna několika snímači zaplnění a zatížení a software počítače se postará o optimalizaci chodu čističky. Jemu přizpůsobí i rychlost příjmového dopravníku. Vzájemnou součinností těchto zařízení se podařilo zvýšit výkon čističky z tabulkových 60 až na 74 t/h, aniž by byla přetížená. Vytříděné nepoužitelné nečistoty a příměsi se skladují v samostatném skladu, použitelné odpady (zadní zrno) jdou do 35 t samostatného sila.
Za čističkou je rozdělovací kladka, která umožňuje usměrnit tok zrna buď do vyrovnávacího sila, z nějž může jít materiál v případě potřeby do sušárny či přímo na expedici, nebo do hlavního elevátoru, na který dále navazují hlavní dopravníkové cesty zajišťující plnění baterie sil. Vyrovnávací silo s kapacitou 200 t eliminuje výkonové disproporce mezi výkonem čističky a sušárny. V této lince byla použita plášťová průtoková sušička GSI 1226 vytápěná propan butanem, s kapacitou 20 t pšenice vysušené o 4 % za hodinu.
Jednotlivá zařízení linky jsou propojena svislými elevátory a vodorovnými redlery. Kombinací různých obousměrných cest zrna mezi jednotlivými částmi linky je nepřeberné množství, jejich nastavení se provádí kliknutím počítačové myši.
K expedici se využívají dvě sila s kapacitou každého 50 t. Specialitou je jejich umístění na tenzometrických váhách. Toto unikátní řešení umožňuje velmi přesné vyskladňování do dopravních prostředků. Váha umí zvážit prázdný zásobník, umí se ztárovat na dálku z počítače, eliminuje i síly vyvolané větrem. Automaticky ovládá hradítka a vypustí přednastavené množství v automatickém režimu.
Vlastní skladovací kapacitu tvoří osm sil, každé z kapacitou 1200 t. Materiál sil tvoří ocelový vlnitý žárově zinkovaný plech se systémem vzpěr a výztuh. Tři sila jsou provětrávána celoplošně plnou roštovou podlahou, jedno z nich s jemnými otvory a výkonnějším ventilátorem je určeno pro řepku, zbylá dvě jsou pro sladovnický ječmen. V ostatních pěti silech jsou pšenice nebo kukuřice provzdušňovány podlahovými kanály. Sila jsou navíc ve střeše doplněna odtahovými ventilátory. Pro zjištění míry zaplnění sila se používá spojité měření hladin, takže obsluha v každém okamžiku ví, kolik materiálu v zásobníku má.
Tato posklizňová linka je propracovaná do nejmenších detailů a jistě bude zemědělskému družstvu velkým přínosem.
Klíčové informace:
1 – ZD Mečeříž si nechalo v Horním Slivně postavit posklizňovou linku na klíč.
2 – Linka s příjmovou kapacitou 60 t/h uskladní do osmi sil téměř 10 000 t zrna.
3 – Expediční zásobníky jsou unikátně uloženy na tenzometrických vahách.