13.08.2006 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polní den v porostech pšenice ozimé

Jeden ze svých tradičních polních dnů spojených s přehlídkou maloparcelových pokusů v porostech pšenice ozimé uspořádala koncem června na Olomoucku společnost Ditana, spol. s r. o. Letos po sedmé tak zemědělci mohli shlédnout a porovnat jednotlivé druhy odrůd pšenice a způsoby chemické ochrany porostů proti houbovým chorobám.

Společnost Ditana, spol. s r. o., která se zabývá pokusnictvím a poradenstvím v oblasti zemědělství, provádí na svých pozemcích již několik let různě zaměřené maloparcelové pokusy. Své poznatky pak prostřednictvím polních dnů a seminářů pravidelně předává široké zemědělské veřejnosti. „Maloparcelové pokusy děláme už sedm let. Sortiment zkoušených plodin zahrnuje ozimou pšenici, jarní ječmen, ozimou řepku, cukrovku a mák, na kterých provádíme řadu pokusů agrotechnických, výživářských, herbicidních, fungicidních nebo experimenty s růstovými regulátory. Část pokusů je vedeno podle naší metodiky, a část pokusů u nás zakládá také Mendlova zemědělská a lesnická univerzita v Brně,“ řekla v úvodu polního dne Ing. Alena Bezdíčková ze společnosti Ditana.

Chladné jaro porostům neublížilo
Letošní dlouhá zima a chladné jaro sice opozdily vegetaci plodin, ale koncem června, kdy se akce konala, už byly porosty v plné síle. Pšenice se zrovna nacházela ve fázi kvetení, a jak před zahájením akce informovali organizátoři, porosty byly k překvapení mnohých velmi vyrovnané. Mnoho odrůd dosahovalo hustoty 600 až 700 klasů na metr čtverečný.
Samotná terénní přehlídka probíhala na dvou různých lokalitách. Zatímco na pozemcích ve Velké Bystřici byly k vidění pokusy s fungicidy, v Bystrovanech byl pro účastníky připraven výklad ke dvaačtyřiceti různým odrůdám ozimé pšenice.

Hledání efektivní ochrany proti chorobám
Desítky cenných rad týkajících se fungicidního ošetření pšenice byly zemědělcům poskytnuty na pozemcích firmy v Bystrovanech, kde se testuje několik odrůd s různou náchylností k chorobám obilovin. „Snažíme se vytvořit takové modely ochrany, které by fungovaly proti chorobám jako je braničnatka pšeničná, rez pšeničná, choroby pat stébel a dalším. Odrůdy určené k fungicidním pokusům vybíráme jednak podle stupně jejich odolnosti vůči chorobám, jednak podle toho, čím daná odrůda tvoří výnos. Jsou zde zastoupeny odrůdy tvořící výnos hustotou porostu, produktivitou klasu nebo kompenzačním způsobem,“ informovala Ing. Bezdíčková. Do pesticidních pokusů tak byly zařazeny odrůdy Akteur, Sulamit, Banquet, Ludwig , Clever, Barroko a Globus. Na několika desítkách políček osetých těmito odrůdami se testují různé kombinace fungicidů od předních firem dodávajících tyto přípravky na náš trh. Představitelé některých z nich se na jednotlivých parcelkách sami ujali prezentace svých produktů a poskytli přítomným rady týkající se způsobu a termínu jejich použití. Odborný výklad k jednotlivým pokusům měli i organizátoři akce ze společnosti Ditana. Jak poznamenala Ing. Bezdíčková, nejvhodnější odrůdou k fungicidním pokusům je odrůda Sulamit, která je k chorobám nejnáchylnější, a tak se na ni napadení dobře projevuje. Odrůda Ludwig byla navíc hodnocena i z hlediska výšky porostu, jelikož je ideální odrůdou na testování morforegulátorů.

Široká škála odrůd
Na pozemcích v Bystrovanech, kde společnost Ditana provádí odrůdové pokusy pšenice ozimé, bylo letos k vidění a porovnání na dvaačtyřicet různých odrůd této plodiny. „Vzorky osiv pro naše pokusy získáváme od firem, která osiva běžně na náš trh distribuují, případně od okolních zemědělských podniků. Většina zkoušených odrůd se každoročně opakuje, jen část obměňujeme a vyřazujeme ty, které se už moc nepěstují,“ informovala Ing. Jana Pražáková ze společnosti Ditana. Jak následně dodala, letos bylo do pokusu zařazeno i pět německých odrůd. Předváděný sortiment obsahoval také vloni registrované odrůdy pšenice ozimé – Barroko, Heroldo a Biscay, a šest letos registrovaných odrůd. Nechyběly ani tři odrůdy pšenice určené k výrobě bioetanolu – Hedvika, Rapsodia a Etela.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down