16.04.2019 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pole není zahrada aneb jak doma vypěstovat nejlepší brambory

Mnoho zahrádkářů podléhá trendu pěstování ovoce a zeleniny v domácích podmínkách. V případě brambor už to není tak jednoduché, protože ty mají své poměrně vysoké nároky. Jak zasadit, hnojit, vypěstovat a sklidit ty nejlepší brambory na vlastní zahradě?

Kdy je nejvhodnější vysadit brambory?

Obecně se u většiny plodin dozvíme, že na jaře. Brambory mají ale své specifikum, a pokud si chcete dát záležet, vysazujte je ve chvíli, kdy je teplota v hloubce zeminy (cca 12 cm) asi 8 °C. Tento parametr je přibližně stejný u rané, polorané či pozdní odrůdy a vysazování tedy připadá přibližně na začátek dubna, vše ale samozřejmě záleží na počasí.

Sadba na zahradě se připravuje ideálně zakořeňováním v bedýnkách, kam nasypete vrstvu písku s rašelinou či zeminu. Na to pak narovnáte sadbové brambory a zasypete zeminou. Hlízy nechte zakořeňovat při teplotě asi 18 až 22 °C. Klíčky nejprve přikryjte, a následně je odkryjte. Působením světla zamezíte růstu příliš tenkých a dlouhých klíčků. Tento proces trvá okolo 25 dnů.

Brambory vysazujte do půdy vždy korunkou vzhůru. Rané brambory se sázejí blíže od sebe, ostatní do řádku dávejte přibližně 75 cm od sebe. Platí, že čím pozdější odrůda, tím dále je od sebe sázíte. Pokud chcete urychlit a zlepšit úrodu, můžete je přikrýt speciální textilní či zahradní fólií.

Kam ideálně brambory zasadit a jaká má být půda?

Pro sadbu brambor se hodí půda s dostatkem humusu a propustnou spodinou. Ideálně by mělo jít o půdu hlinito – písčitou. Půda nesmí být zastíněná a zamokřená, naopak by měla být kyprá a provzdušněná, k čemuž vám na zahradách pomůže například kultivátor.

Orba je před výsadbou zásadní, první orba takové půdy by měla proběhnout na podzim spolu se zapravením organických hnojiv, další pak přímo na jaře.

Hnojení brambor

Jak jsme řekli výše, první hnojení probíhá spolu s první orbou na podzim. Nejlepší je hnojit organickým hnojivem, tedy například koňským hnojem, chlévským hnojem apod. Jako doplněk můžete přidat draselná hnojiva. Další hnojení probíhá na jaře a dále můžeme brambory postupně přihnojovat. Hnojení zásadně ovlivňuje kvalitu i kvantitu plodiny, v případě brambor je tedy hnojení naprosto nezbytné.

Průmyslová hnojiva si pak žádají znalosti ohledně potřeby plodiny na fosfor, draslík, vápník a další látky. Mnohým se úroda nevydařila právě kvůli nedostatku, nebo naopak přebytku těchto látek. U průmyslových hnojiv se zaměřte především na optimální množství dusíku, který do půdy dostanete, tím pádem musíte brát v úvahu kvalitu půdy a již obsažené látky v ní.

Sklizeň brambor

Při sklizni je podstatné brambory nepoškodit. Veďte si tedy opatrně rycími vidlemi, pokud máte sklizeň opravdu velkou, neobejdete se bez sklízení mechanizací. Brambory pečlivě vytřiďte, a uchovávejte pouze nepoškozené a zdravé kusy, ty horší pak dejte na stranu k okamžité konzumaci.

Brambory vždy skladujte v temném, chladném a dobře větraném prostoru, v žádném případě je neskladujte s jablky či jiným ovocem.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down