02.11.2008 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzimní poklad pro naše zahrady

Současné kulturní druhy chryzantém se vyvinuly z východoasijských odrůd jako je Dendranthema indicum, od kterých se dnes liší nejen morfologickými, ale i některými fyziologickými vlastnostmi. Šlechtění začalo před více než tisíci lety v Číně a Japonsku a dalo základ všem typům dnešních chryzantém. Základem současného šlechtění je získání kvalitativně nových odrůd křížením vhodných rodičů a udržení nebo zlepšení vlastností stávajících odrůd.

Do Evropy chryzantémy byly přivezeny v 17. století a ke šlechtění přešly až v 19. století. Po roce 1970 se v Evropě vyšlechtily odrůdy pro řízené pěstování a další byly dovezeny z USA.

Vliv světla
Reakce na světlo je u chryzantém skutečně výrazná a jejich fotoperiodická reakce umožňuje velmi úspěšné pěstování. Podíl slunečního záření má významný vliv na rychlost růstu a kvalitu rostliny. Převážná většina odrůd chryzantém se chová jako rostlina krátkodenní, pouze některé jsou k délce dne neutrální.

Pěstování a množení
V našich podmínkách je dostatečně krátký den pro chryzantémy od konce září do poloviny března. Během tohoto období přecházejí rostliny při vhodných teplotách do generativní fáze, ve které se tvoří základy květů. Pokud chceme, aby rostliny vykvetly během ostatních měsíců v roce, musíme jim poskytnout umělé krátkodenní podmínky. Zejména při řízeném pěstování je důležitý vliv teploty. Optimální teplota se pohybuje mezi 16 až 25 °C. Při nižších teplotách se zpomaluje zakládání a vývin květů a také se celkově zhoršuje kvalita rostliny. Dobrý zdravotní stav rostlin zajišťuje dostatečná výměna vzduchu v hustých porostech chryzantém. Optimální vlhkost by měla být kolem 80 %. Závlaha je nezbytná zejména na velkých plochách, protože chryzantémy jsou mělce kořenící rostliny, a proto je důležité zásobování vodou v povrchových vrstvách. Půdy jsou nejvhodnější středně těžké s dobrou zásobou humusu. Přihnojuje se roztoky hnojiv po celou dobu vegetace.
Množíme je výhradně vegetativně, vrcholovými bylinnými řízky. Při šlechtění se používá množení semeny a zvláštností jsou generativně množené typy chryzantém.
Rostliny k řezu se buď pěstují jako nezaštipované nebo jako zaštipované s více výhony. Dále mohou být jako vyštipované s jedním velkým úborem nebo nevyštipované s květenstvím drobných úborů.

Hrnkové chryzantémy
Mají stejný botanický původ jako odrůdy zahradních chryzantém pěstovaných k řezu. Vzájemně se liší především menší vzrůstností a bohatším rozvětvováním. Hrnkové chryzantémy jsou ještě náročnější na teplotu – ta by měla být o 1 až 2 °C vyšší než u odrůd chryzantém pěstovaných k řezu. Při celoročním řízeném pěstování se doporučuje teplota v noci 18 °C. Během letních měsíců jsou vysoké nároky na vodu.

Choroby a škůdci chryzantém
• Virové choroby: virová spermie, mozaika, bronzovitost, viroidní zakrslost.
• Bakteriální choroby: bakteriální vadnutí, nádorovitost.
• Houbové choroby: hniloba kořenů a stonků, černá skvrnitost, rez chryzantémová, padlí chryzantémové.
• Škůdci: třásněnka západní, svilušky, vrtalky, mšice.

Klíčové informace:
• Chryzantémy si stále drží svou popularitu mezi řezanými květinami.
• V podzimních měsících nastává doba, kdy se jejich květů dočkáme i na zahradách.
• Ve sklenících je možná úprava pěstebních podmínek a tím ovlivnění termínu kvetení rostlin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down