Letošní zima nepatřila k těm, při kterých jsou porosty ozimů po dlouhou dobu přikryty neprodyšnou peřinou sněhové pokrývky. Proto plíseň sněžná nebyla hlavním důvodem případného časného poškození porostů. Setí kvalitně namořeného osiva však bylo opodstatněným základním agrotechnickým opatřením i v této sezóně. Přesvědčit se o tom mohli účastníci setkání a následné prohlídky pokusů s mořidly na Zkušební stanici v Trutnově, kterou zorganizovala společnost Syngenta.
Pokusy, které mohli účastníci akce shlédnout, mají za cíl demonstrovat účinnost mořidel. Jak vysvětlil Jaroslav Šubr, který se těmito pokusy na trutnovské stanici zabývá, jsou proto pro realizaci pokusů záměrně vybírány nestandardní podmínky, kde se nejvíce projeví případné rozdíly v kvalitě jednotlivých přípravků určených pro fungicidní moření obilovin.
Demonstrační pokusy
Pro demonstrační pokusy byla zvoleno žito, jež je náchylnější vůči napadení houbovými chorobami než například pšenice. Kromě samotných půdně-klimatických podmínek regionu je to dále fakt, že na daném pozemku se extrémně dlouho drží sníh, předplodinou je obilnina a další. Díky takto nastaveným podmínkám je pak možné lépe vidět rozdíly jak mezi ošetřenými a neošetřenými porosty, tak mezi jednotlivými mořidly a jejich různými dávkami. V letošní mírné zimě se rozdíly tak neporjevily jako tomu bývá při zimách drsnějších.
Přesto lze z pokusů vysledovat závěry, které při setkání prezentovala Ing. Renata Salavová ze společnosti Syngenta. Na plíseň sněžnou bylo podle ní stoprocentního účinku dosaženo s použitím mořidla Celest Extra 050 FS v dávce 2 l/t osiva. Při dávce 1,5 l/t tohoto mořidla bylo dosaženo účinku 99,63 %. Ostatní mořidla rovněž vykazovala v daných podmínkách výbornou účinnost, a to od 99,3 do 93,63 %. Při sledování výskytu fuzarióz byly výsledky podobné. Celest Extra 050 FS v dávce 2 l/t dosáhl účinnosti 99,86 %, v dávce 1,5 l/ha účinnosti 99,15 %, ostatní mořidla od 99,28 do 98,58 %. Prakticky to znamená, že na jednom metru čtverečním neošetřené kontroly bylo například v průměru zjištěno 34 rostlin napadeno fuzariózami, u porostu s použitím 2 l/t Celestu Extra jen 0,05.
Ačkoli tyto výsledky pocházejí z demonstračních pokusů, vyplývá z nich pro běžné provozní podmínky, že moření je nezbytnou součástí agrotechniky.
Volba vhodného mořidla
Z prezentovaných výsledků by se mohlo zdát, že volba mořidla není rozhodující. Na setkání v Trutnově však zaznělo několik argumentů, proč volbě mořidla věnovat pozornost. produkt manažer společnosti Syngenta Ing. Stano Rajtár vysvětlil, že u některých účinných látek, které jsou součástí dosud běžně používaných a registrovaných mořidel, se v Evropské unii se v nejbližších letech očekává na základě směrnice č. 91/414 ukončení jejich používání v členských zemích.
Především však hovořil o významu širokého spektra účinnosti mořidel. Moření má za cíl ochránit porosty nejen proti zmíněným záhy po zimě sledovaných chorobám, ale i proti mnohem nebezpečnejším klasovým chorobám. Mořením je možné podle Ing. Rajtára zčásti ovlivnit i výskyt klasových fuzarióz a s nimi související výskyt mykotoxinů v zrnu.
Zásadní význam však mají mořidla v ochraně proti snětím, obzvláště proti sněti zakrslé. V Trutnově zazněla také informace, že v letošním roce se odborníci obávají značného výskytu sněti zakrslé i přes vysoký podíl moření osiva. Důvodem je průběh zimy s teplotami převážně od -5 do 5 oC bez sněhové pokrývky, což jsou ideální podmínky pro klíčení spor předmětné sněti.
Mořidlo se širokým spektrem účinku
Jako řešení všech zmíněných problémů Ing. Rajtár nabídl mořidlo Celest Extra 050 FS. Obsahuje dvě účinné látky – difenoconazol a fluodioxonil, s nejširším spektrem účinku ze všech na českém trhu nabízených mořidel, tvrdí Ing. Rajtár. Mezi chorobami, jejichž výskyt eliminuje, nechybějí vedle plísně sněžné, ani fuzariózy a sněti včetně nejnebezpečnější sněti zakrslé. Jeho předností je také dlouhodobost účinku. Určeno je k moření osiva ozimých obilovin – pšenice, žita a tritikale. Jak na setkání v Trutnově zaznělo, zmíněné přednosti mořidla potvrzuje skutečnost, že Celest Extra 050 FS byl v loňském roce nejpoužívanějším mořidlem v pšenici, žitě a tritikale.
Vedle již známých vlastností mořidla Ing. Rajtár informoval také o jeho nové formulaci – Technologii Formula M. Jde například o změnu složení disperzních činidel, o přidání nového protipěnivého činidla, zvýšení obsahu konzervačních přísad a barviv. Díky nové technologii se zlepšuje sypnost namořeného osiva, přípravek je na semenech lépe distribuován a má lepší přilnavost. Výhodou pro uživatele je také snížení prašnosti.