Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.
Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura.
Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.
KLDR uvedla v nedávné zprávě zaslané Organizaci spojených národů (OSN), že je vystavena "negativním dopadům přírodních katastrof" jako je snížená zemědělská produkce, ztráta půdy a vodních zdrojů. Produkce obilovin klesla v roce 2020 kvůli sérii tajfunů a povodní z desetiletého maxima 6,65 milionu tun v roce 2019 na 5,52 milionu tun v roce 2020.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v červenci varovala, že 25milionová KLDR bude v příštích třech měsících nutně potřebovat zvýšený dovoz potravin i obchodní a potravinovou pomoc, uvedl jihokorejský portál NK News, který se specializuje na dění v Severní Koreji.
I přes nedostatek potravin se ale nezdá, že by Severní Korea v nedávné době dovezla potraviny z Číny, která je jejím nejbližším a v ekonomických otázkách nejdůležitějším spojencem, píše Kjódó.