01.06.2008 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plíseň maková poškodila porosty

Jedním z mnoha témat polního dne ve Výzkumné stanici České zemědělské univerzity v Červeném Újezdě bylo i pěstovaní ozimého máku. Setí máku na podzim má řadu výhod, avšak jak se ukázalo při prohlídce porostů, také rizik. Porosty jsou napadeny plísní makovou.

Mák z podzimních výsevů se v našich podmínkách sklízí asi o měsíc dříve než z jarních výsevů. A to je důležitý přínos i pro tak významného světového producenta potravinářského makového semene, jakým Česká republika je. Díky časnější sklizni můžeme již od začátku obchodování s mákem konkurovat i producentům z jižněji položených států. Tuto jednu z výhod pěstování ozimého máku připomněl prof. Ing. Jan Vašák, CSc., z České zemědělské univerzity. Zmínil také nesrovnatelně lepší kvalitu osiva z podzimních výsevů máku, především jeho vitalitu a zdravotní stav.
Ing. Zdeněk Kosek, CSc., ze sdružení Český mák, odhaduje letošní výměru ozimého máku asi na 600 hektarů. Připomeňme, že celková výměra máku se předpokládá více než desetinásobná, zřejmě až 70 tis. hektarů.

Ozimý i jarní mák setý na podzim

V Červeném Újezdě mohli účastníci polní dne mimo jiné vidět několik parcelek ozimého máku odrůdy Zeno 2002 a také odrůdu jarního máku Major setou rovněž na podzim. Jak na úvod jejich prohlídky informoval Ing. Pavel Cihlář, Ph.D., vedoucí stanice, obě jmenované odrůdy byly sety ve stejném termínu – 17. září. a podzim byl aplikován preemergentní herbicid Callisto 480 SC, na jaře pak proti trávovitým plevelům Gallant Super.
Ač v několika posledních letech bylo dosaženo při pěstování ozimého i jarního máku setého na podzim slušných výsledků, letošní porosty v Červeném Újezdu takovou perspektivu nemají. Během zimy a jara došlo k velkému výpadku rostlin. Důvodem bylo u odrůdy Major poškození mrazem, avšak hlavní příčinou škod na obou odrůdách byla plíseň maková (Peronospora arborescens). Ing. Cihlář zhodnotil napadení jako stoprocentní. Choroba se zřejmě rozvine na všech rostlinách. Ty, které zcela nezahynou, budu významně deformovány.

Počasí přálo plísni

Výskytu plísně makové přál dosavadní průběh počasí, tj. vlhko a chladno. Plíseň se dokonce na některých lokalitách vyskytuje i na porostech jarního máku setých ve velmi časných termínech, což letos bylo již koncem února.
Plíseň maková se přenáší několika cestami – půdou, osivem i z rostliny na rostlinu. Odborná literatura uvádí, že v závislosti na podmínkách prostředí jsou napadány mladé i starší rostliny. Při napadení mladých rostlinek se objevují jejich deformace, výrazné zpomalení růstu, na listech jsou zřetelné chlorózy, na spodní straně listů lze nejprve nalézt bělavý, později šedofialový povlak mycelia houby. Na starších rostlinách se napadení projevuje nejprve světlezelenými, žloutnoucími skvrnami, které rychle zasychají. Při siném napadení dochází k předčasnému opadu listů. Napadená poupat jsou malá, deformovaná, často opadávají.

Ochrana je problém

Částečně lze výskyt plísně makové potlačit mořením osiva přípravkem Cruiser OSR. Kromě moření Ing. Kosek zmínil i další možnost ošetření osiva, a to proudem nízkoenergetických elektronů, tzv. metodu E-Ventus. Toto ošetření by mělo zbavit osivo houbových patogenů. Zatím se provádí jen mimo republiku a jakou účinnost bude mít tento zásah na plíseň makovou se prověřuje.
Žádný fungicid, který by bylo možné aplikovat během vegetace, dosud není registrován. V pokusech prováděných v Červeném Újezdě či v dalších pokusech sdružení Český mák alespoň částečnou účinnost prokázaly například fungicidy Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WP či Casoar. Pěstitelé máku doufají, že některý z přípravků budou v dohledné době, alespoň na základě udělené výjimky, moci pro ošetření máku použít.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down