S ubývajícím počtem použitelných účinných látek se stává ochrana rostlin stále složitější. V blízké budoucnosti už zřejmě nebude možno používat v podzimní ochraně obilnin herbicidy s flufenacetem. Zákaz jedné účinné látky bude mít celou řadu negativních dopadů. Přitom základem úspěšného pěstování je udržení čistých porostů bez výskytu nežádoucích plevelných rostlin. Situaci komplikuje skutečnost, že už často nelze uplatňovat antirezistentní strategii a stále více plevelů se stává rezistentními vůči některým účinným látkám.
Nejen o možnostech ošetřování porostů pšenice a dalších obilnin se hovořilo na konferenci v Senohrabech u Prahy uspořádané firmou Bayer s. r. o. Na problematiku podzimní ochrany obilnin bez flufenacetu se změřila doc. Ing. Kateřina Hamouzová, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze.
Používá se přes dvacet let
Doc. Hamouzová vysvětlila, že flufenacet uvedený na trh v Evropské unii v roce 2003 je inhibitor biosyntézy mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Využívá se v antirezistentních strategiích, protože vůči němu dosud neexistuje rezistence plevelů. K jeho výhodám patří systemické působení. Flufenacet plevele přijímají kořeny a hypokotyly klíčících rostlin. Má dobrou reziduální účinnost, poločas rozpadu dosahuje 39 dní. Uplatnění nachází v ochraně pšenice, ječmene, žita a dalších plodin. Účinná látka flufenacet se nachází buď samotná, nebo ve směsi ve více než čtyřiceti přípravcích. Registraci má na jednoděložné i dvouděložné plevele. K jednoděložným plevelům, které potlačuje, patří například psárka polní, oves hluchý, jílek mnohokvětý, lipnice roční nebo ježatka kuří noha. Při pozdním setí obilnin vykazuje flufenacet dobrou účinnost i na sveřepy. Na podzim dobře účinkuje také na chundelku, lipnici, mrvku myší ocásek i jílky. Flufenacet udělá dobrou službu při pozdnějších výsevech ve studenějších oblastech při chladnějším počasí.
V pokusech uskutečněných v Praze-Suchdole se potvrdila vysoká účinnost flufenacetu při preemergentním i časném postemergentním ošetření porostů ozimé pšenice. Jiné porovnávané účinné látky zabíraly proti plevelům (sveřep jalový, mrvka myší ocásek, kostřavo-jílek) jen ze zhruba padesáti procent. Z dvouděložných plevelů byla zjištěna dobrá účinnost flufenacetu na ptačinec, rozrazily, vlčí mák, svízel přítulu a heřmánkovité druhy. Směsné přípravky doplněné účinnou látkou diflufenican lépe účinkovaly na svízel než samotný flufenacet. Herbicid Cougar Forte měl až stoprocentní účinnost.
Text a foto Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 2/2025.
Úvodní foto: Proti plevelům je potřeba zvolit správnou strategii