07.06.2018 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pětadvacátý polní den v Branišovicích

Ucelená nabídka odrůd ozimé pšenice, tradičně vysoká návštěva a sucho. To byly základní atributy Polního dne v Branišovicích, který uspořádala firma RAGT Czech, s.r.o. a VP Agro, spol. s r. o. Letos se jednalo o pětadvacátý ročník, a přestože celá řada odrůd odolává nedostatku srážek poměrně dobře, v letošním roce byl tento stres na porostech patrný.

Mezi představenými odrůdami ozimé pšenice nechyběly domácí zástupci, kteří byly vyšlechtění přímo ve šlechtitelské stanici v Branišovicích. Těm obecně nechybí odolnost vůči suchu a také mrazuvzdornost. Uplatnění nacházejí v podmínkách České republiky, ale také na východ od nás. Přibližně druhá polovina odrůd měla svůj původ v Německu a Francii. Na poli dominovala ozimá pšenice, celkem se představilo devatenáct odrůd včetně těch určených pouze pro slovenský trh. V sortimentu společnosti VP Agro ale najdeme i další obilniny, a tak si přibližně pět stovek návštěvníků mohlo prohlédnout také například odrůdy ozimého žita, tritikale nebo ozimého ječmene. S ohledem na zaměření branišovického šlechtění nechyběly ani odrůdy určené pro slovenský trh, kde jsou podmínky přeci jen trochu jiné než například v Čechách.

Elitní odrůdy na úvod

První odrůdu, kterou Ing. Laml představil podrobně, byla ozimá pšenice RGT Premiant. Jedná se o pšenici vyšlechtěnou v Branišovicích. „Je to raná odrůda s elitní pekařskou jakostí a jejími rodiči jsou Bodyček a Bohemia. To je důvodem, proč je Premiant velmi dobře adaptován na podmínky České republiky,“ uvedl Ing. Laml. RGT Premiant vyniká svou mrazuvzdorností. „Momentálně je to odrůda z registrovaného sortimentu, která asi nejlépe odolává mrazu,“ potvrdil hlavní šlechtitel a upozornil, že tato odrůda je opravdu kombinací vlastností svých rodičů. „Velikost zrna nezdědila po Bohemii, ale spíše po Bodyčku. Tento znak se pohybuje kolem hranice 42 až 43 gramů a není proto problém s objemovou hmotností a ani s pádovým číslem,“ popisoval Ing. Laml. Velikostí rostlin se podobá spíše Bohemii, ovšem schopnost odolávat poléhání je po Bodyčku, dodal. V té souvislosti by se neměl příliš navyšovat výsevek, aby nedošlo k přehoustnutí porostu, varoval Ing. Laml a dodal, že rostliny RGT Premiantu je třeba regulovat. Popisovaná odrůda má velmi dobrou odolnost k fuzáriím v klase a nízkou kumulaci DONu a také odolává rzi pšeničné.

Určitým protipólem k RGT Premiantu je podle Ing. Lamla německá odrůda RGT Ponticus. U našich západních sousedů to je bezkonkurenčně nejpěstovanější odrůda s pekařskou kvalitou E. Oproti výše uváděné novince z Branišovic má RGT Ponticus nižší rostliny a s tím spojenou velmi dobrou odolnost vůči poléhání. S tím souvisí také nižší potřeba regulace růstu. „Celkově se jedná z pohledu kvality zrna o elitní pšenici, ale v Německu velmi oceňují její stabilitu pádového čísla. V případě mokrých žní to může být výhoda i v našich podmínkách,“ připomněl Ing. Laml. Tato pšenice je pozdnější než RGT Premiant a vyniká velmi dobrým zdravotním stavem.

 

Více si můžete přečíst v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down