06.09.2024 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstování brambor je jejich srdcovou záležitostí

Lenka a Michal Hrdličkovi si společně plní svůj sen o poctivé české farmě. V Lužné na Rakovnicku ve Středních Čechách se k rodinné tradici vrátili ob generaci a od roku 2008 postupně rozšířili pěstební plochy na současných zhruba 45 hektarů. Jejich srdeční záležitostí jsou brambory, pěstují také ozimou pšenici a sladovnický ječmen, cibuli nebo hrách. Brambory a cibuli pak prodávají ze dvora a zájem o jejich produkci postupně narůstá.

Michal Hrdlička žije v Lužné v rodinném domě s manželkou Lenkou a dětmi Natálkou (15), Linduškou (5) a Míšou (3). „Linduška má o zemědělství zájem, zřejmě bude pokračovat v hospodaření. Natálka bude od září studovat cestovní ruch a Míša má talent na fotbal,“ myslí si Lenka Hrdličková, která se stará o chod hospodářství, jeho účetnictví a zajišťuje prodej brambor a cibule ze dvora. Většinu půdy si farma pronajímá a hledá další prostory pro pěstování a rozšíření. V současné době hospodaří v katastrech obcí Lužná a Lišany, do nichž zasahuje srážkový stín Krušných hor. Letos tu však atypicky na rozdíl od jiných let mají srážek dostatek. Průměrná nadmořská výška se zde pohybuje kolem 380 m, terén je tu značně zvlněný. Půdní typy se tu mění od těžké hlinité po lehkou písčitou půdu.

Plochy brambor chtějí rozšířit

Z původních deseti řádků brambor postupně dospěli k výměře současných čtyř hektarů. Šestadvacet hektarů letos patří ozimé pšenici, asi tři hektary hrachu, 8–10 ha sladovnickému ječmeni a pěstují asi 20 arů cibule. K zúrodnění půdy využívají kromě hrachu také medonosný greening. Z brambor pěstují velmi ranou odrůdu Colomba, velmi ranou až ranou Esmee, rané Lea a Princess a ranou až poloranou Queen Anne. Letos sázeli sadbu 2.–3. dubna. Plochy brambor chtějí dále rozšiřovat, protože poptávka po nich je velká. „Letos byl obrovský tlak plísně bramborové. Přestože jsme zkrátili intervaly ošetřování fungicidy z deseti na sedm dní a ošetřovali šest- až sedmkrát, stejně nás plíseň postihla,“ uvedl farmář. V jiných letech přitom stačí nať brambor ošetřit fungicidy dva- až třikrát. Velmi rané brambory začali sklízet ve druhém červencovém týdnu. „Takhle brzy a s takovým výnosem tady sklizeň brambor nepamatujeme,“ podotkl hospodář. Na sklizeň brambor si pořídili v roce 2020 starý kombajn z Německa. Hlízy sbírají na valník, kterým je pak dopraví do stodoly. Na dvoře pak brambory roztřídí na dvě sorty – velké a drobné. Zhruba deset tun brambor přeberou ve čtyřech asi za dva dny. Velmi ranou odrůdu Colomba sbírají ručně. „U nových brambor nás překvapil velký zájem zákazníků,“ uvedl farmář.

Brambory letos značně poškodila plíseň

Při vyorávání hlíz se Michal s Lenkou střídají, aby byla práce plynulá. S vybíráním brambor pomáhá celá rodina a tři brigádnice včetně jedné 84leté nadšené pracovnice. Prodej brambor řeší přes sociální sítě nebo na doporučení. „Při vybírání brambor dávám fotografie na sociální sítě a zákazníci se nám sami hlásí. Do Lužné prodáváme menší část naší produkce brambor, většinou k nám jezdí zákazníci z Rakovníka a okolí,“ konstatovala Lenka Hrdličková.

Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 10/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down