04.07.2005 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelský rok začíná u odrůdy

Již po několik let se na začátku sezóny scházejí pěstitelé brambor a ti, kteří dodávají sadbu a další potřeby pro bramboráře, v Čelákovicích na odborném semináři. Jde sice především o rané brambory, jak k tomu ostatně místo setkání (typická ranobramborářská oblast) vybízí, ale uváděné informace pojímají brambory také v širších souvislostech. Nejinak tomu bylo i letos.

Na scéně více účinkujících

Zatímco množitelské plochy brambor meziročně klesají, počet žádostí o registraci nových odrůd je rok od roku vyšší. „Plocha brambor přihlášená k uznávacímu řízení je letos historicky nejnižší, pouze 4471 hektarů,“ uvedl Ing. Lubomír Šantrůček z regionálního oddělení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu v Havlíčkově Brodě. Zároveň podotknul, že registrační zkoušky se rozrůstají do značných rozměrů. Letos probíhají u 173 odrůd. Podle Ing. Šantrůčka to je příliš mnoho. Rozmělňování odrůdové skladby není výhodné ani pro pěstitele, ani pro konečného zákazníka. Ten si konečně zvyká, že jsou brambory prodávány podle odrůd, ale často tu svou odrůdu opakovaně na pultě nenajde.
Ve Společném katalogu odrůd druhů zemědělských rostlin, platném v celé Evropské unii, je 980 odrůd brambor. Všechny tyto odrůdy by se teoreticky mohly dostat na náš trh se sadbou. Jasné ale je, že odpovědná firma nebude nabízet odrůdy, které nejsou vyzkoušeny v našich podmínkách. I tak je sortiment široký. Připočteme-li letošní novinky, lze vybírat ze 150 u nás registrovaných odrůd brambor.

Pokusy ovlivňovala zima

Zkušebna ÚKZÚZ v Přerově nad Labem, jejíž prohlídka následovala po skončení semináře, se věnuje raným bramborám již mnoho let. Nyní jsou pokusy vedeny ve dvou základních blocích – tradiční způsob pěstování a kombinace závlahy a nakrývání porostů netkanou textilií. V letošním extrémně chladném jaru se vliv textilie mohl dobře projevit.
„První problémy nám letos kupodivu nezpůsobilo počasí, ale někteří dodavatelé sadby,“ říká si Ing. Vít Vašát, CSc., vedoucí stanice. „Sadbu některých odrůd jsme dostali pozdě. S přípravou sadby raných brambor je třeba začít už šest týdnů před plánovaným termínem výsadby. Pokud se to nestihne, rozdíly ve výnosu jsou značné a přetrvávají v podstatě až do sklizně,“ upozornil Ing. Vašát.
Když byly brambory vzešlé, přišly mrazy. Nejníže klesla v Přerově nad Labem teplota v nocích z 20. na 21. a na 22. dubna. „Poškozeny byly i porosty pod textilií, přestože toto opatření zvedne v průměru vegetace teplotu kolem bramborových trsů o dva až tři stupně proti nepokrytým porostům,“ konstatoval s politováním Ing. Vašát. Brambory ale poměrně dobře zregenerovaly, a tak nebyly výnosy v době konání akce (odkopy 8. 6. 2005) zvláště u některých odrůd špatné.

Jak tipovali a jak to dopadlo

Kdo se už někdy ranobramborářského dne v Čelákovicích a Přerově nad Labem zúčastnil, ví, že při této příležitosti mezi sebou odrůdy raných brambor soutěží ve výnosu. Ti, kteří mají svá želízka v ohni, netrpělivě čekají na výsledky. Zástupce tří firem jsme zastihli ještě před vyhlášením vítězů a zeptali se jich, jak to vidí oni.
Jednatel šlechtitelské společnosti Europlant Ing. Jiří Procházka považuje v jejich raném sortimentu za stěžejní odrůdu Marabel, která je letos množena na 325 ha. Z velmi raných jsou perspektivní novinky Presto, Angela a Flora, stabilní množitelskou i pěstitelskou plochu si díky svojí kvalitě zachovává odrůda Colette. „Jestli se některá z našich odrůd umístí na předních místech v přerovské soutěži, nevím, říká Ing. Procházka a pokračuje: „U našich odrůd totiž není nejdůležitější ranost sklizně. Pocházejí z Německa, kde jsou na jaře na trhu jakostní brambory ze Středomoří, například Marabel, a tak tam dávají přednost kvalitě hlíz před prodejem rychlých odrůd s nižší konzumní kvalitou. Naše sadba byla do Přerova nad Labem dodána bohužel později, než bylo třeba, a v příliš malém třídění. I to je důležité, a tak by měl být požadavek na velikost sadby pro příští rok upřesněn.“
Také Medipo Agras H. B., spol. s r. o., má ve své nabídce velmi rané odrůdy brambor. „Pro nejranější sklizně máme k dispozici jednak odrůdy Velox, Carrera a Leoni a potom letošní novinku Valettu, což je velmi jakostní odrůda salátového typu,“ informuje Ing. Marie Rasochová, CSc., a doplňuje: „Naše odrůda Velox, která je v sortimentu již několik let, spojuje ranost s kvalitou, což považuji za velmi důležité. Ve výnosové soutěži má podle mě naději uspět Valetta.“
V nabídce firmy Oseva PRO, s. r. o., je známá velmi raná odrůda Adora. I ta nás zajímala. Ing. Rudolf Pucholt o ní říká: „Adora je odrůda pro nejranější termíny sklizně. Její výnos je ovšem značně závislý na průběhu počasí v květnu. Tehdy její hlízy nejvíce narůstají. Sucho lze eliminovat závlahou, ale letos bylo v květnu chladno, a tak nepředpokládám její umístění na špici.“
A jak klání odrůd brambor dopadlo? V zásadě tak, jak naši respondenti předpokládali. Kartami ale zamíchala odrůda Solist, která se umístila na prvním místě v obou pěstitelských variantách s výnosem 30,89 t/ha při klasickém způsobu a 28,99 t/ha při závlaze a použití netkané textilie. Další pořadí bylo v klasice – druhá Velox, třetí Valetta, čtvrtá Adora a pátá Magda, pod textilií – druhá Valetta, třetí Impala, čtvrtá Magda a pátá Flavia.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down