01.09.2003 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitele slunečnice šokovala nízká cena

Letošní výměra slunečnice se v České republice oproti předchozím letům výrazně zvýšila, a to téměř na 49 000 hektarů. Jeden z důvodů, jež k tomu vedl – nízký osev ozimů a špatné přezimování, jistě není nutné připomínat. K zásadnímu nárůstu ploch došlo také u významných světových producentů slunečnice, na Ukrajině a v Rusku. Již nyní je proto jasné, že i přes pokles výnosů především v zemích střední Evropy daném suchem a vysokými teplotami, bude letošní světová produkce nejvyšší za poslední čtyři roky.

Světová produkce slunečnicových nažek je odborníky odhadována na 26,2 mil. tun, přičemž největšími producenty jsou Argentina, kde se však v posledních letech plochy stabilizovaly, a již zmiňované Rusko, Ukrajina. To jsou jen některé informace, které si odnesli účastníci několika Setkání pěstitelů slunečnice, které ve všech významných pěstitelských oblastech uspořádal v polovině srpna Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin.
Výnos zatím z otazníkem
Otázkou zůstává, jaký výnos budou letos sklízet čeští pěstitelé sklízet. Jak vyplynulo například z diskuse na akci konané v Kolíně, další vývoj počasí rozhodne. Odhadovat výnos si netroufá ani Ing. Robert Hofman ze společnosti Poline, spol. s r. o. Nebovidy, na jejíchž pozemcích účastníci kolínské akce shlédli odrůdové demonstrační pokusy. Připomeňme, že Poline patří mezi nejúspěšnější producenty slunečnice. „Umíme pěstovat slunečnici s výnosem 3 tuny nažek z hektaru,“ říká Ing. Hofman. Letos zde slunečnici zaseli asi na 70 hektarech z celkové výměry 1400 hektarů půdy. Problém však v tomto podniku, stejně jako ve řadě ostatních, bude ekonomika výroby. Jak ing. Hofman uvedl, jsou vzhledem k vynaloženým nákladům zvyklí na tržby asi 20 000 Kč/ha. Toho však bude při letošní předpokládané ceně slunečnice těžké dosáhnout.
Co snižuje cenu?
Zástupci obchodníků se totiž v Kolíně shodli na tom, že letošní cena slunečnice bude nezvykle pod cenou řepkového semene. „Cena by se měla pohybovat okolo 6 000 Kč/t,“ tak zněl verdikt, který byl pro přítomné pěstitele nemalý šok.
Ing. Božetěch Málek, specialista na pěstování slunečnice Svazu pěstitelů a zpracovatelů slunečnice, je však optimistou a věří, v mírně vyšší cenu. Ve svém vysvětlení mimo jiné objasnil, jaké faktory cenu slunečnice ovlivňují. Kromě výše produkce slunečnicových nažek, je cena ovlivněna také výší zásob ostatních olejnin, především řepky. Stejně tak jako cenu řepky, tak i cenu slunečnice, ovlivňuje především cena sóji. A ta se na začátku srpna propadla o 30 eur za tunu. Jak dodali zástupci zpracovatelů, svůj vliv na cenu má i ta skutečnost, že na trhu není o slunečnicový olej zájem. I přes jeho kvalitu spotřebitele odrazuje cena a ten dává přednost oleji sojovému. Dalším faktorem je nízká cena slunečnicových šrotů a pokrutin, o které není zájem. Slunečnicový olej je navíc dobře nahraditelný olejem palmovým, ikdyž opět není tak kvalitní.
Umět vypěstovat
Ačkoliv jsou ceny a ekonomika výroby jedním z nejžhavějším témat pro všechny producenty, při Setkáních pěstitelů slunečnice se hovoří především o vlastním pěstování této plodiny. Jak v demonstračních pokusech, tak v rámci přednášek, mohli účastníci poznat současný odrůdový sortiment. Jak uvedl Ing. Marek Povolný z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), letos do povoleného sortimentu přibylo deset odrůd: velmi rané Blizar RM, Floyd, Belem M, rané Alexandra PR, Allstar RM, PR63A90, středně rané Heliatop, Heliatop RM, Kongo a Oxana. Řada z uvedených hybridů se může chlubit odolností k plísni slunečnicové. Vzhledem k tomu, že je plíseň slunečnicová karanténní chorobu, jde o velmi významnou vlastnost, jež ovlivní budoucí volbu hybridů. Volbě hybridů se ve své přednášce věnovat také ing. Málek. Podle jeho zjištění, jsou letos nejpěstovanějšími hybridy Alexandra, Alzan, Melody a Pilar.
Ačkoliv letošní suchý rok snížil výskyt houbových chorob, ochrana proti nim zůstává stěžejní součástí agrotechniky. Dle ing. Málka je investice do fungicidního ošetření vždy jednoznačně návratná. Pěstitelů, kteří si tento fakt uvědomují přibývá a tak se ošetření provádí na 125 % ploch. Znamená to, že 25 % pěstitelů aplikovalo fungicid dvakrát. Jak dále vysvětlil Ing. Karel Říha z ÚKZÚZ, nejvhodnější termín pro první aplikaci jsou období 6 až 8 listů, pro druhou aplikaci plný květ. Důležitý je dostatek aplikační vody, minimálně 300 l/ha, lépe 400 l/ha.
Co ještě letos
Pěstitele jistě nejvíce zajímaly informace o těch agrotechnických opatření, která jsou aktuální ještě v této sezóně. Kromě správného načasování a provedení sklizně jde o správnou desikaci porostů. Ing. Málek uvedl, že termín desikace ovlivňuje hmotnost tisíce semen, obsah oleje v nažkách i obsah volných mastných kyselin v nažkách. Chybný termín dle jeho slov může způsobit snížení výnosu až o více jak 0,2 t/ha a snížení olejnatosti nažek o 1,5 – 2 % i více. I v letošním suchém roce jsou podle odborníka jasné důvody proč porosty slunečnice desikovat. Některé porosty byly po zaorávkách seté pozdě, nevhodně prováděná jarní orba před zakládáním porostů, pro některé lokality byl chybně zvolen hybrid, především v chladné a okrajové oblasti pěstování. Důvodem k desikaci jsou samozřejmě nerovnoměrně dozrávající porosty, což bylo vyvoláno nerovnoměrným vzcházením, poškozením porostů preemergentními herbicidy atd. Zaplevelení porostů je rovněž jasným důvodem. Vhodná je i desikace porostů napadených houbovými chorobami, čímž se zabrání především poklesu výnosu a kvality sklízených nažek a omezí se další šíření houbových chorob. V neposlední řadě ing. Málek zdůraznil význam desikace pro rozvržení a usnadnění sklizně, což je obzvláště letos, kdy jsou rekordní plochy, také velmi jasný argument.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down