Přibližně ve stejném termínu jako loni (14. – 16. 11. 2000) konal se i letos v Hluku u Uherského Hradiště vyhodnocovací seminář(v pořadí již sedmnáctý) Systému výroby řepky. Jeho pořadateli byly Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin, Praha, a Dolňácko, a.s. Hluk. Součástí semináře bylo také již tradiční setkání pěstitelů slunečnice. Této plodině se budeme věnovat tentokrát více, řepka přijde na řadu později.
O slunečnici rok od roku větší zájem
Do poloviny listopadu letošního roku nakoupila akciová společnost Setuza Ústí nad Labem od pěstitelů 12 tisíc tun slunečnicových nažek. Plánem podniku ale je zpracovat 20 tisíc tun této suroviny.
Loni v Setuze zpracovávali kromě tuzemské slunečnice i nažky dovezené z Maďarska, protože se jim nepodařilo nakoupit jich dostatek doma. Škoda! Jak řekl Ing. Vladimír Novák na vyhodnocovacím semináři Systému výroby slunečnice, bylo to pravděpodobně způsobeno nízkou nákupní cenou. Letos se zatím zdá, že slunečnice bude dostatek a její kvalita je navzdory nepříznivému počasí ve všech parametrech lepší, než byla loni.
Slunečnice ve světě
Celosvětově plochy slunečnice mírně klesají a klesá i produkce, což má za následek nízké světové zásoby této plodiny. Přesto slunečnice stále patří mezi pět světově nejvýznamnějších olejnin. Jejími největšími pěstiteli jsou Rusko, Ukrajina (tam má enormní zastoupení v rámci ostatních pěstovaných plodin) a Argentina. Následují země východní Evropy, USA a Čína. V Evropské unii vedou Španělsko a Francie.
Intenzita pěstování je na různých místech odlišná. Světový průměrný hektarový výnos je 1,22 t/ha. Ovlivňuje jej především Rusko, protože tam je hluboko pod jednou tunou z hektaru. Pro naši perspektivu pěstování slunečnice jsou důležité plochy a produkce v Evropě a hlavně v okolních státech – v Maďarsku a na Slovensku. V obou těchto zemích byly plochy slunečnice letos menší než loni. Pro naše pěstitele to znamená větší pravděpodobnost dobrého uplatnění produkce na trhu.
Slunečnice u nás
Podle Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin byla u nás letos slunečnice na 28 500 ha (Český statistický úřad udává dokonce 30 700 ha). Větší plocha byla na Moravě (nejvíce v okresech Břeclav a Hodonín), menší v Čechách (tam vedou okresy Louny a Kolín). Ing. Božetěch Málek ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin ve svém vystoupení na semináři uvedl, že význam slunečnice stále stoupá. Svědčí o tom její rozšiřování do regionů, kde se dříve nepěstovala, do chladnějších oblastí řepařského výrobního typu. Tam mnohdy nahradila cukrovku, od níž byli pěstitelé nuceni vzhledem k omezeným možnostem odbytu ustoupit. Podle odhadu by se u nás mohla plocha slunečnice rozšířit až na asi 35 000 ha.
I když průběh počasí byl letos nestabilní , výkyvy byly veliké a významně ovlivňovaly pěstitelské zásahy, odhadovaný průměrný výnos vypadá slibně – předběžný propočet činí 2,33 t/ha. Z něho vyplývá odhad celkové produkce na více než 65 000 tun. Olejnatost nažek je u obchodované slunečnice mezi 44 a 53 %. Obsah VMK je pod 2 % a obsah kyseliny linolové, který byl loni zapracován do nákupních smluv, je nad normou v rozsahu 64 až 68 %. Vše tedy nasvědčuje tomu, že domácí zpracovatelé budou letos využívat domácí produkce a pěstitelé se snad konečně dočkají příznivého zpeněžení.