18.04.2022 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Péče od zasetí po sklizeň

Česká republika už řadu let zaujímá v produkci potravinářského máku první místo na světě. Vhledem k tomu, že se roční spotřeba pohybuje mezi třemi až čtyřmi stovkami gramů na jednoho obyvatele, většina na našem území vypěstovaného makového semene jde na vývoz. Minulá sezóna máku na území ČR, s výjimkou některých oblastí, pěstitelům máku poměrně přála. V loňském roce došlo k navýšení plochy na téměř 44 tisíc hektarů a průměrný výnos dosáhl 0,68 t/ha.

Množství poučných informací z oblasti pěstování máku zaznělo na videokonferenci „Mák v roce 2022“. Tradiční akci uspořádal spolek Český modrý mák z. s., a Česká zemědělská univerzita v Praze.

Mák setý patří k plodinám náročným na ošetřování. Pro dosažení vysokého výnosu nesmějí pěstitelé podcenit ochranu rostlin. Houbové choroby ohrožují mák prakticky po celou vegetaci od zasetí až do sklizně. U napadených porostů klesá nejen výnos semen, ale také se zhoršuje kvalita. Kvalitní fungicidní ochrana by měla být vždy součástí pěstitelské technologie máku.

V počátečních růstových fázích rostlinky máku ochrání moření přípravkem Cruiser OSR, který obsahuje jak fungicidní, tak insekticidní složku. Po odeznění účinku je potřeba porosty sledovat a včas zasáhnout proti chorobám a škůdcům. I pro letošní rok mohou pěstitelé máku mořidlo Cruiser OSR používat díky udělené výjimce.

Se zkušenostmi z pokusů s mákem se podělil Ing. Pavel Cihlář, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze. V první řadě by pěstitelé neměli pěstovat mák na stejném pozemku dříve než za čtyři roky.

Ing. Cihlář vysvětlil, že výnosy máku nejvíce ovlivňuje kvalita osiva a pečlivé založení porostu. Půdu je potřeba před setím důkladně urovnat. Po zimním období je třeba zkontrolovat pozemky a likvidovat plevele.

Hloubka setí má dosahovat maximálně dvou centimetrů, protože semena potřebují pro vzejití kromě vláhy i dostatek vzduchu. Při hlubším setí rostliny máku vzcházejí hůře. Obvykle se vysévá zhruba jeden a půl kilogramu semen na hektar.

Proti plevelům by se mělo ošetřovat preemergentně. V případě nízké účinnosti preemergentních herbicidů nebo při jejich vynechání se mohou uplatnit postemergentní dělené dávky herbicidů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down