23.03.2024 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pcháč rolní – houževnatý plevel

Pcháč rolní je považován za velmi odolný a houževnatý plevelný druh s velmi vysokou konkurenční schopností. Bývá řazen mezi deset nejvýznamnějších plevelů světa. Šíření pcháče podporuje zejména špatná péče o nezemědělskou půdu a též nízká úroveň agrotechniky na půdě zemědělské.

Jedná se o hojný plevelný druh s velmi vysokou konkurenční schopností, který se vyskytuje od nížin až do horských oblastí, na zemědělské i nezemědělské půdě. Při silném výskytu je pcháč rolní schopen zcela potlačit pěstovanou plodinu, navíc kořeny vylučují alelopatické látky. Ty působí inhibičně nejen na růst plodin, ale i plevelů.

Rozšiřování na zemědělské půdě

Jeho intenzivnímu rozšiřování na zemědělské půdě napomáhá nízká úroveň agrotechniky s minimem porušování celistvosti kořenového systému v ornici a zejména pak mělké zpracování půdy, které porušuje apikální dominanci nejhořejších pupenů v ornici a vyvolává intenzivní regeneraci z hlubších vrstev půdy. Pcháč se šíří nažkami zejména na neobdělávané půdě, na loukách a pastvinách. Nažky mohou být přenášeny na značné vzdálenosti větrem i vodou, jsou rozšiřovány též osivem, komposty, zeminou, nářadím a zemědělskou i stavební mechanizací. Na orné půdě se rozmnožuje především vegetativní cestou, částmi křehkých kořenových výběžků, které mají obrovskou regenerační schopnost. V příznivých podmínkách regenerují i segmenty dlouhé 2 cm o průměru 3 mm.

Možnosti ochrany

Výhony z kořenových výběžků raší relativně později na jaře. První růžice pcháče se objevují až počátkem dubna, ale jejich rašení může trvat po celou vegetační dobu v závislosti na pěstované plodině a agrotechnických zásazích. Část kořenových výběžků se nachází v dormantním stavu, což může ztěžovat jeho regulaci. Potřebné růstové fáze pcháče rolního nastávají později, než je optimální termín pro aplikaci herbicidních přípravků proti jednoletým plevelům. Pokud se předčasně zničí málo vyvinuté listové růžice, může se jako důsledek porušení apikální dominance zvýšit regenerace osních pupenů, čímž se podpoří další šíření plevele na pozemku. Herbicidní přípravky je vhodné aplikovat při výšce lodyh asi 15 cm, jelikož vysokou citlivost na herbicidy má pcháč rolní právě ve fázi tvorby lodyh a též v období kvetení. Tato citlivost úzce souvisí s obsahem zásobní látky inulinu, jehož rostlina obsahuje počátkem vegetace 20 %, později obsah poklesne až na 7,5 %. Šíření pcháče též omezuje kvalitní provedení podmítky a meziřádková kultivace okopanin.

Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Foto Lionel Allorge

Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 4/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down