16.08.2023 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimý mák s novými možnostmi

Česká republika je největším producentem potravinářského máku na světě. Loni se v ČR vyprodukovalo skoro dvaadvacet tisíc tun máku, což sice představuje meziroční pokles, ale na světovém prvenství to nic nemění. V Turecku, kterému patří druhá příčka, vypěstovali jen necelých sedmnáct tisíc tun.

Pěstování ozimého máku je v suchých letech a oblastech jistější
Pěstování ozimého máku je v suchých letech a oblastech jistější

Vzhledem k tomu, že se roční domácí spotřeba pohybuje kolem čtyř tisíc tun, směřuje naprostá většina u nás vypěstovaného máku do zahraničí. Od loňského září do letošního března se od nás vyvezlo více než jedenáct a půl tisíce tun makového semene.

Pěstování v zahraničí

Mezi významnější producenty máku v Evropě patří Španělsko, Francie a Maďarsko, kde však semeno představuje jen vedlejší produkt. V těchto zemích se pěstují odrůdy s vysokým obsahem morfinu v makovině primárně určených pro farmaceutické účely, tedy pro získávání alkaloidů. V Maďarsku se kromě technického věnují i potravinářskému máku. Rovněž u našich sousedů na Slovensku pěstují konzumní mák i farmaceutický.

Z hlediska lidské výživy představuje semeno máku velmi kvalitní potravinu, je nejen významným zdrojem tuku, vlákniny, antioxidantů, vitaminů a minerálů, zejména vápníku, ale i železa, hořčíku a hodnotných bílkovin. Pěstitelské plochy máku v ČR šly nahoru v letech 2019 až 2021, ale loni došlo vzhledem k obavám z problematického odbytu k meziročnímu poklesu z téměř 44 tisíc ha na více než 26 tisíc ha, tedy o přibližně čtyřicet procent. Průměrný výnos se ale zvýšil z 0,68 t/ha na 0,79 t/ha. Meziroční pokles produkce z 30 tisíc tun na 20,6 tisíc tun tak byl jen přibližně třicetiprocentní.

Ozimé odrůdy mají fialové květy
Ozimé odrůdy mají fialové květy

Situace v obchodu

Situaci v obchodu s mákem nastínil na semináři v Želivi Ing. Václav Lohr. Mimo jiné uvedl, že konflikt na Ukrajině ovlivnil rozhodování pěstitelů o setí máku loni na jaře. Přišel v době, kdy se zemědělci rozhodovali o tom, co a kolik zasejí. Osevní plochy máku v ČR tak meziročně podstatně klesly. K dalšímu snížení výměry máku u nás došlo i letos.

Po několika letech, kdy se dovozy makového semene do naší republiky držely na nižší úrovni, se v hospodářském roce 2021/2022 znovu zvýšily, tentokrát z Číny. Údajně se jednalo o nepotravinářský mák určený pro finální vývoz do Polska.

Ing. Lohr vysvětlil, že každý dovoz technického máku ohrožuje pozice našich pěstitelů jak na českém, tak i na zahraničních trzích. Stává se, že u takového máku bývá označován český původ. Jeho cena se ale téměř vždy pohybuje na nižší úrovni, než českého máku a kvalitu má nesrovnatelně horší. Pokud takový mák přijde do prodejní sítě, vyvolá vlnu reklamací ze strany spotřebitelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down