Axial Plus je ideálním řešením pro herbicidní ochranu pšenice ozimé a ječmene jarního k regulaci chundelky metlice a ovsa hluchého. Díky účinné látce pinoxaden si Axial Plus s těmito plevelnými druhy hravě poradí.
Pinoxaden patří do skupiny ACC-asa inhibitorů, ve srovnání s účinnými látkami z této skupiny však vyniká duálním efektem, což v praxi znamená zvýšenou míru efektivity při regulaci trávovitých plevelů. Pro Axial Plus nejsou problémem ani populace chundelky, rezistentní vůči ALS nebo PSII inhibitorům, jejichž počet nejen v ČR každoročně narůstá.
Oddálení aplikace herbicidů vede ke ztrátám na výnose.
Axial Plus – proč s aplikací neotálet
U Axialu Plus je při regulaci chundelky nejvhodnější včasné ošetření porostů, optimálně do konce odnožování plevelů. Důvodů je hned několik. Jednak je to vyšší citlivost plevelů na aplikovaný herbicid (plevele ve vyšších růstových fázích nemusí být úplně potlačeny), a navíc je včasné odstranění konkurenčních vlivů plevelů důležité pro zajištění vysokých výnosů.
Je známo, že chundelka metlice se řadí mezi silně konkurenční plevelné druhy, konkuruje obilninám jak v prostoru, tak také o vodu a živiny. Oddálení aplikace herbicidů vede ke ztrátám na výnose, při silném zaplevelení se dá říct, že každý den se počítá. S ohledem na průběh počasí podzimu 2020, kdy řada herbicidních ošetření nemohla být provedena, aktuálnost časného nabývá na významu.
Chundelka metlice je v průběhu vegetace vývojově ve velmi podobných fázích jako pšenice ozimá. Při dosažení růstové fáze sloupkování její citlivost k herbicidům klesá. Pokud je pozemek současně silně zaplevelený, případně jsou zde zastoupeny populace chundelky, které již vykazují určité rysy odolnosti vůči ALS nebo PSII inhibitorům, je včasná aplikace nezbytnou nutností. V případě, že bychom termín aplikace oddalovali, vystavujeme se riziku vzniku odolnosti nebo v horším případě nástupu rezistence chundelky metlice také na pinoxaden, Axial Plus.
V každé populaci jsou zastoupeni jedinci s různou citlivostí. Po nevhodné (z hlediska fáze plevelů pozdní) aplikaci herbicidu se může stát, že někteří jedinci z populace herbicidní zásah přežijí. A to je právě okamžik, kdy nastupuje potenciál rizika vzniku rezistence. Selekce odolných populací může probíhat na pozemcích nenápadně i po několik let, jakmile se však projeví v plné síle, odpadá už možnost efektivní herbicidní regulace a nastává velký problém jak s výběrem vhodných herbicidů, které ještě budou efektivní, tak se zajištěním čistých porostů.
Avoxa – regulace odolných druhů trav i rezistentní chundelky
Dalším herbicidem, jejž můžeme k regulaci trávovitých plevelů využít, je Avoxa. Avoxa v sobě kombinuje účinné látky pinoxaden + pyroxsulam a je prioritně určena k regulaci odolných druhů trav, jako jsou sveřepy, psárka apod. při použití v dávce 1,8 l/ha. Kombinace účinných látek zajišťuje dvojí mechanismus účinku na většinu trav. Účinek je synergický a velmi efektivní. Avoxa si dokáže jednoduše poradit i s rezistentní chundelkou, a to také díky výše zmíněným vlastnostem. Nespornou výhodou Avoxy je její vysoká TM kompatibilita s celou řadou herbicidů a možnost regulace jedno- i dvouděložných plevelů v jednom zásahu.
Trend vývoje rezistence
Monitoring rezistence, kterým se Syngenta zabývá již řadu let, zachycuje znepokojivý trend vývoje rezistence. Narůstá počet pozitivních záchytů na ALS, PSII, křížové i vícenásobné rezistence, ale také výskyty rezistence vůči ACC-asa inhibitorům, kam spadá také pinoxaden. Důvodů nárůstu rezistence je několik: aplikace herbicidů v nízkých dávkách, TM kombinace s herbicidy, které se mohou projevit antagonistickým efektem na chundelku (projevu se snížením účinnosti), nedodržování základních pravidel anterizestentní strategie, jež spočívá ve střídání herbicidů, ale také aplikace, které přicházejí příliš pozdě (z hlediska optimální fáze plevelů). Ačkoliv je pinoxaden stále ve skupině účinných látek s nejlepším výsledkem (a nejnižší úrovní záchytů rezistence), trend hovoří jasně. Každoročně narůstá počet rezistentních populací i u této účinné látky. Z grafu 1 je patrný vývoj rezistence u jednotlivých účinných látek v letech 2009–2019. Na grafu 2 je pak znázorněn vývoj vícenásobné rezistence (rezistence jedné populace vůči více skupinám účinných látek).
Graf 1 – Vývoj rezistence u populace chundelky metlice v letech 2009–2019
Zdroj: Monitoring Syngenta. Průměrné hodnoty. (*od 2014 Husar plus; **od 2016 CTU)
Graf 2 – Vývoj vícenásobné rezistence u populací Apera spica-venti ve střední Evropě v letech 2009 až 2019 (n = 1447)
Avoxa si poradí i s rezistentní chundelkou.
V grafu 3 je uveden podíl vzorků rezistentních vůči ACC-asa inhbitorům a ALS inhibitorům (byly testovány dvě účinné látky ze skupiny ALS inhibitorů).
Abychom si zajistili čisté pozemky a fungující produkty i do budoucna, je důležité efektivně využívat produkty, jež máme k dispozici. Chraňme si produkty a účinné látky v nich obsažené před vznikem rezistence, tak se do budoucna vyhneme problémům, jak regulovat plevele, když už nemáme k dispozici žádnou efektivní zbraň.*
Graf 3 – Výsledky analýz rezistence, ČZU, 2020
Zabraňte šíření rezistence, dokud to jde. Zasáhněte včas!
Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech