10.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy máku a jejich výsledky

Vývoj ploch máku setého má v České republice v posledních letech vzestupnou tendenci. Podle statistických ukazatelů Ministerstva zemědělství České republiky je ale patrná kolísavá produkce semen. Reálně dosahované průměrné výnosy jsou mimo jiné odrazem agronomických poznatků této "rizikové" plodiny. Uvedené přehledy (viz tabulky) naznačují výrazný vliv povětrnostních podmínek (rok 2000) a částečné nedodržení agronomických zásad (příprava půdy, termín setí, použití herbicidů a podobně).

I přes uvedené skutečnosti jsou základním prvkem stability pěstování současné registrované odrůdy, které se vyznačují velmi dobrými výnosovým potenciálem a příznivými hospodářskými vlastnostmi. Tento genetický základ umožní při volbě správné agrotechniky dosahovat průměrných výnosů semen 1,0 - 1,5 t.ha-1. Páteř odrůdové skladby tvoří modrosemenné odrůdy Gerlach, Opal a Lazur a pouze minimálně je pěstována bělosemenná odrůda Albín.
Pro rychlou orientaci při výběru odrůd máku setého uvádíme stručný popis registrovaných odrůd.

Modrosemenné odrůdy

GERLACH - středně raná odrůda, polovysokého vzrůstu, s vysokým výnosem semen, se středním obsahem morfinu v makovině. Hodí se do všech pěstitelských oblastí.
OPAL - středně raná odrůda, s pravidelným vysokým výnosem a se stabilní modrou barvou semene. Obsah morfinu v makovině je střední až vyšší, odrůda je pěstitelsky plastická. Nemá výrazná pěstitelská rizika.
LAZUR - odrůda určená převážně k produkci makoviny pro farmaceutický průmysl, s vysokým obsahem morfinu. Pěstitelsky vhodná do všech oblastí.
PRZEMKO - nízkomorfinová odrůda s nižším výnosem semen. V praxi je málo rozšířena. Předností je minimální zneužití pro výrobu narkotik.

Bělosemenná odrůda

ALBÍN - pěstuje se v omezeném rozsahu, výnos je nižší. Větší citlivost na poškození herbicidy. Předností je chuť semen (oříšková příchuť).

Do pozornosti pěstitelů se v posledních dvou letech dostává ozimý mák. Jeho určitou předností může být eliminace nepříznivých vláhových poměrů na jaře, časný nástup jarní vegetace a ranější sklizeň semen. Dosavadní pěstitelské zkušenosti jsou rozdílné a bývají ovlivněny nevyjasněnou technologií v zakládání porostů (výsevek, termín výsevu a výběr herbicidů). Rizikem bývá průběh zimního počasí (holomrazy). Odrůdy ozimého máku nejsou dosud v ČR registrovány, ale jsou v současné době vysety v předzkouškách. Jde především o rakouskou odrůdu ZENO, která je podle našich poznatků přesívkovým typem. Další je odrůda KOSMOS a některé jiné materiály, doposud pouze s pracovním označením.
S pěstování ozimého máku zatím nejsou v České republice zkušenosti, chybí delší časové poznatky o přezimování, zdravotním stavu a výnosech. Spolehlivé doporučení pěstitelům bude možné poskytnout po registraci ozimých odrůd a po vyhodnocení víceletých zkušeností s jejich pěstováním.

Timoteus Kadlec,
Strachujov u Jimramova,
doc. Ing. Jan Vašák, CSc.,
Česká zemědělská univerzita v Praze

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down