03.08.2006 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy k setí doporučují cukrovary

Výrobce cukru zajímá, jakou odrůdu bude pěstitel cukrovky sklízet. Vedle konečného výnosu jsou pro zpracovatele důležité i další kvalitativní parametry, které rozhodují o množství finálního produktu. Proto cukrovary ve spolupráci s dalšími organizacemi vybírají z registrovaných odrůd a ty doporučují svým dodavatelům. Letos poprvé žádali pěstitelé o zvláštní platbu za cukrovku.

Evropská unie zavedla v rámci cukerní reformy speciální dotaci, kterou označuje jako oddělená platba za cukr – Separate Sugar Payment (SSP). Tato podpora je určená pěstitelům cukrovky, kteří uzavřeli v období 2005/2006 smlouvu s výrobcem cukru na dodávku cukrové řepy. Bližší podmínky stanoví nařízení vlády č. 142/2006 Sb. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) přijímal žádosti o tuto platbu do 30. června. Rozhodující pro SSP v tomto roce je množství řepy původně nasmlouvané v roce 2005 bez ohledu na případné pozdější krácení. Definitivní sazbu za jednu tunu řepy zveřejní SZIF nejpozději do 30. listopadu 2006.

Schopnost konkurovat jiným

Od vstupu České republiky do Evropské unie potvrzují naši zemědělci, že v pěstování cukrové řepy mohou konkurovat hlavním producentům, jako jsou Německo a především Francie. „Jen škoda, že jsme jediným státem unie, který svým pěstitelům neposkytuje maximální možnou výši oddělené platby na cukr,“ posteskl si Jiří Kubíček, ředitel agronomického oddělení Eastern Sugar Česká republika, a. s., na jednom z červnových polních dní věnovanému cukrovce.
Jiří Kubíček věří, že další jednání zástupců pěstitelů a zpracovatelů cukrovky s představiteli státní zprávy by mohla přinést vyrovnání platby SSP s okolními státy alespoň pro příští rok. Výhodou českých pěstitelů jsou podle ředitele agronomického oddělení jejich agronomické zkušenosti a struktura podniků s vyšší rozlohou obhospodařované půdy, a tak by rovnocenná podpora mohla stabilizovat pěstování této plodiny, dodal.
Čekání na cukerní reformu a její dopady zatím zemědělské podniky u nás odrazuje k větším investicím do potřebné zemědělské techniky, upozornil Jiří Kubíček a dodal, že velké cukrovary v ČR mají zájem o produkci cukrové řepy u nás. Otázkou podle něj zůstává, jak zareagují menší zpracovatelé na podmínky, které nabízí EU při ukončení výroby cukru. Eastern Sugar počítá také s výrobou cukru pro další chemické zpracování a podle slov ředitele agronomického oddělení má k tomu společnost z letošní sklizně smluvně zajištěno kolem 60 tis. tun.

Odrůdy pro cukrovar

Společnost Eastern Sugar a firma VP Agro, spol. s r. o., uspořádaly ve spolupráci se zemědělským družstvem Agricola Bylany polní den cukrovky. Na pozemku zemědělského družstva nedaleko Chrudimi byly letos na jaře založeny různé polní pokusy, které měly ukázat nejen návštěvníkům akce, ale i organizátorům vlastnosti širokého spektra odrůd a možné kombinace v ochraně porostů cukrovky proti plevelům.
Výše zmiňované společnosti spolupracují již od roku 2000. Již po sedmé se tedy konal podobný polní den. Jedna část polních pokusů patří tradičně odrůdám cukrovky. Na malých parcelkách se prezentovalo 46 registrovaných zástupců zařazených do Zelené knížky. To je seznam odrůd, který obsahuje cukrovky vhodné k výrobě cukru. Zelenou knížku sestavují všechny cukrovary působící na našem trhu ve spolupráci s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, osivářskými firmami a svazy pěstitelů cukrovky Čech a Moravy.
Návštěvníci mohli porovnat habitus jednotlivých odrůd, ale tento pokus využívá především společnost Eastern Sugar. Na konci vegetace sebere vždy stejný počet bulev speciální sklízecí stroj. Každá odrůda se zváží zvlášť a následně jsou řepy rozemlety na kaši, která se zmrazí. Jednotlivé vzorky rozborují ve speciální laboratoři cukrovaru. Podle Jiřího Kubíčka sleduje Eastern Sugar nejen výnos bulev, ale mnohem důležitější jsou cukernatost a výtěžnost rafinády v procentech i tunách. Cukrovar zajímá také technologická čistota cukrové řepy – tento znak se projevuje nízkým obsahem melasotvorných látek.
Ze zelené knížky nakonec vybírá Eastern Sugar určitý počet odrůd (letos jich bylo 25) a ty jsou základem seznamu doporučených odrůd. „Z nich si může pěstitel dodávající do našich cukrovarů vybrat, kterou zaseje na svá pole,“ vysvětlil Jiří Kubíček.

Herbicidní strategie

Významná část pokusných polí patřila herbicidní ochraně porostů. Tento agrotechnický zásah patří k nejnáročnějším opatřením při pěstování cukrovky. Důvodů je hned několik. Cukrovka má pomalý růst a rostliny jsou jen málo kunkurenceschopné. Navíc současná technologie dává přednost zakládání porostů do širokých řádků, a tak k jeho zapojení dochází až později. Cukrovka je také citlivá k herbicidům především v raných růstových fázích.
Jednotliví zástupci firem, kteří se zabývají ochranou rostlin, měli možnost prezentovat různé herbicidní strategie. Situaci měli usnadněnou tím, že zemědělské družstvo Agricola Bylany udržuje své pozemky v dobrém stavu a pomalý nástup jara zpozdil růst nejen cukrovky, ale i plevelných rostlin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down