05.06.2007 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odhady sklizně řepky se zhoršují

Stav porostů řepky olejky v první části vegetace sliboval, že by pěstitelé mohli sklízet opět po několika letech rekordní výnosy. Naplnila se však varování, že do sklizně je ještě daleko. Jarní sucho v kombinaci se střídáním vysokých denních a nízkých nočních teplot některé porosty vážně poškodilo a je proto třeba původní optimistické odhady snížit. Příznivou zprávou tak zůstává dobrá cena, za kterou by na podzim a ještě lépe i později měli zemědělci řepkové semeno prodávat.

Během zimy a hlavně po ní jsme očekávali výborné výnosy ozimé řepky. K naději také přispěl skvělý rozvoj kořenů v suchém září a říjnu 2006. Tak mírnou zimu nikdo nepamatoval a též nezažil. Řepka rozkvétala od 10. dubna, z výdrolů dokonce již od poloviny března.
Prvé nadšení ale tlumila nevhodná struktura porostů. Místo optimálních 20 až 40 rostlin na metru čtverečním jich běžně bylo více než šedesát. Při hustotě nad 60 jedinců na metru čtverečním vždy dochází k vnitrodruhové konkurenci – k soutěži o slunce. Ale i tak se dal čekat skoro rekordní výnos. Ne sice v průměru 3,6 t/ha jako v roce 2004, možná ale 3,3 t/ha (druhý rekord).
Dokonce ani samotné sucho mezi 18. březnem a 7. květnem nemělo řepce příliš uškodit. Měla skvělé kořeny a také husté a kompaktní porosty držely vodu. Možná se daly kvůli suchu čekat výnosy mezi třemi až 3,3 t/ha.

O desítky procent méně
Nevídaný, dosud nikdy nezaznamenaný šok ale způsobilo sucho v kombinaci velkých výkyvů teplot po celý duben a počátek května. Přes den bylo na slunci běžně 25 až 30 °C, aby v noci teploty spadly na +2 až –5 °C. A to vše opakovaně. Navíc nebyla ani rosa, natož dešťové srážky.
Faktem je, že v nížinách (dosud nemáme Českou republiku a Slovensko zcela zmapované) došlo až ke značným opadům generativních orgánů. Velké škody jsou hlášeny z Rakovnicka, Královehradecka, Třebíčska, Olomoucka, Rožnovska, Trebišovska a Michalovecka. Řepky na svahu mají na vrchu pole šešule, zatímco v údolí opadly. To je způsobeno právě zmiňovanými nízkými teplotami. Propady výnosů se dají odhadovat mezi 30 až 70 %. Jinak řečeno, nové odhady výnosu semen řepky olejky v ČR se pohybují mezi 2,5 až 2,9 t/ha, s rozmezími od jedné až 1,5 t do 4 až 4,5 t/ha podle poškození.
Navíc kvůli vysokým teplotám bude mít řepka nízkou olejnatost. A aby nebylo špatného dost, je zarážející, že i po odkvětu řepka drží listy. To není běžné. Proto může dojít ke zmlazení porostů, novému květu a nutnosti plošné desikace.

Cena řepky jako loni
Pozitivní je pouze cenový vývoj, a to u všech rostlinných a snad i živočišných komodit. Potravinové zdroje světu chybí čím dále více. Kvůli pálení obilí přes líh a olejnin přes metylester se tato situace jen zhoršuje.
Mezi dubnem 2006 a dubnem 2007 došlo k růstu cen tuků z palmy olejné o 66 %, ze sóji o asi 33 %. Cena řepkového oleje se sice zvedla jen asi o tři procenta, ale řepkových bílkovinných šrotů o 37 procent. Chybí tuky, nedostává se obilí. V USA bylo pro sóju chladno a deštivo, Austrálii postihla sucha, podobné problémy má jižní a střední Evropa, ale i Čína. Není důvod cokoli prodávat levně. U obilí i máku či hořčice to víme. Politika nízkých cen určitě zemědělcům neprospívá a jen podporuje produkci a konzum levných, ne vždy kvalitních potravin.
I při vědomí toho, že cenu řepky určuje sója a palma, ale také že není dost produkce, lze očekávat růst cen řepky. Snad se bude opakovat cenová úroveň z loňského srpna – ta byla statisticky asi 6730 Kč/t. Letošní cena by mohla být v rozmezí od 6600 do 6700 korun za tunu. Také se dá na rozdíl od loňska očekávat, že uskladnit řepku, znamená na ní vydělat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down