30.04.2007 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odhad letošní produkce obilovin

V tomto roce očekávají odborníci rekordní produkci obilovin ve světě. Největší pěstitel kukuřice, Spojené státy americké, slibují velmi dobrou úrodu. Také jednotlivé státy Evropské unie většinou hlásí meziroční zvýšení osevních ploch jednotlivých obilnin a dosavadní průběh počasí nahrává optimistickému odhadu.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO – Food and Agriculture Organisation) předpokládá, že světová produkce obilovin včetně kukuřice se v roce 2007 meziročně zvýší o 4,3 procent na rekordních 2082 milionu tun. Uvádí to ve svém dubnovém vydání zprávy Crop Prospects and Food Situation.

Největší nárůst kukuřice

Na tomto nárůstu produkce se nejvíce podílí kukuřice. V současnosti již většina pěstitelů v Jižní Americe ze svých polí sklidila výbornou úrodu. Argentina začala se sklizní kukuřice a předpokládá se, že bude o deset milionů tun vyšší než v minulém roce. Velmi dobrou sklizeň očekávají také ve Spojených státech amerických.
Podle informací prezentovaných v polovině dubna Evropskou komisi na řídicím výboru pro obiloviny, olejniny a proteinové plodiny odhaduje ministerstvo zemědělství USA dokonce rekordní úrodu, a to až o 16 procent vyšší než v loňském roce. Zásoby kukuřice se celosvětově pohybují na svém historickém minimu, a tak letošní nadprůměrná produkce pouze doplní chybějící zásoby. Čína zaznamenává významný pokles zásob kukuřice; lze očekávat že do budoucna se stane dovozcem této komodity.

Roste produkce i dalších obilovin

FAO odhaduje celosvětovou produkci obilovin okolo 1033 milionů tun. Proti minulému roku to znamená nárůst o 5,6 %. Na tomto množství se bude podílet pšenice asi 626 miliony tun, což znamená nárůst v porovnání s rokem 2006 o 4,8 %. Minulý rok totiž mnozí tradiční vývozci doplatili na problémy s průběhem počasí během vegetace.
Evropská unie předpokládá, že její celková produkce obilovin (včetně kukuřice) bude asi 283,6 milionu tun. Velká Británie zvýšila osevní plochu pšenice o pět procent a ovsa dokonce o 22 procent. Také ve Švédsku stoupla osevní plocha u ovsa, pšenice i ječmene. Osevní plochy jsou meziročně větší u žita v Německu a Polsku (asi o 6 %). Naopak v důsledku silných podzimních dešťů klesla osevní plocha pšenice v Portugalsku o 15 až 20 %. Na jihu Evropy přetrvává spíše suché počasí.
V intervenčních zásobách EU-27 se na začátku dubna nacházelo celkem téměř 4,8 milionu tun obilovin, z toho přibližně 850 tisíc tun pšenice obecné, 420 tisíc tun ječmene, 84 tisíc tun žita a 3,45 milionu tun kukuřice. V současné době není na trhu společenství přebytek intervenčně vykupovaných obilovin a také cena se drží na dost vysoké úrovni, a tak nákup do intervenčních skladů téměř neprobíhá.
Bělorusko odhaduje sklizeň v roce 2007 na osm milion tun obilovin (nárůst o 35 %), probíhá tam výsev jařin a vzhledem k dobrému stavu ozimých porostů není třeba tyto plochy znovu osévat. Na Ukrajině způsobil mráz na konci února jen menší poškození porostů, nové porosty budou zemědělci zakládat na méně než deseti procentech ploch ozimů. Rusko předpokládá nutný osev jarních plodin v důsledků ztrát po zimě u přibližně 1,4 milionu hektarů (loni 2,8 mil. ha).
Podle informací Evropské komise očekávají USA nižší výnosy pšenice a sóji. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí na příští dny, kdy hrozí teploty pod bodem mrazu, panují v Severní Americe obavy o porosty ozimé pšenice. Čína již nyní potvrdila markantní pokles produkce ozimé pšenice následkem dlouhotrvajícího sucha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down