30.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana širokořádkových plodin

O novém směru v herbicidní ochraně kukuřice pohovořil na konferenci Bayer Expert FORUM Ing. Marian Havlíček ze společnosti Bayer.

Novinkový postemergentní herbicid Capreno zajišťuje podle jeho slov komplexní řešení plevelů, jeho výhodou je prodloužená reziduální účinnost, listové a půdní působení a nulové omezení v druhém ochranném pásmu zdrojů podzemních a povrchových vod.

Tři účinné látky tembotrione, thiencarbazone-methyl a isoxadifen-ethyl zasáhnou široké spektrum plevelů v kukuřici, jako jsou jednoleté trávovité plevele, jednoleté dvouděložné, některé vytrvalé, odolné plevele a také výdrol ALS tolerantních plodin.

Kdy aplikovat?

Používá se v době, kdy jsou plevele vzešlé, ideálně s 200 až 300 litry vody na hektar. Aplikace se doporučuje za bezvětří a v době, kdy minimálně dvě hodiny nehrozí srážky, v teplotním rozmezí 5 až 30 stupňů Celsia. Neměl by se používat na stresem oslabené rostliny.

„Reziduální účinek přípravku přetrvává další čtyři týdny. Účinné látky působí systémově a jsou přijímány převážně přes listy, ale také kořeny plevelů. Použití herbicidu Capreno je vhodné v osevním postupu s ALS tolerantními plodinami, např. Conviso Smart cukrovkou. Účinnost přípravku byla ověřena pomocí pokusů,“ sdělil Ing. Marian Havlíček.

Jeho slova potvrdila Ing. Kateřina Hamouzová, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze. „Capreno byl účinný na široké spektrum plevelů, jeho výhodou byla také rychlost působení. Kromě agrotechnických opatření, jako jsou větší pestrost osevního sledu, omezení šíření diaspor plevelů nebo plečkování, má agronom k dispozici další nástroj pro účinnou likvidaci plevelů v kukuřici,“ uvedla Ing. Hamouzová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down