Přísloví „kdo šetří, má za tři“ rozhodně neplatí při moření osiv. Tuto formu ochrany již nelze v pozdějším vývoji porostů ničím nahradit a ztráty způsobené úhynem rostlin nebo nižší kvalitou produkce mohou být značné. Co dokáže udělat tužší zima provázená déletrvající sněhovou pokrývkou (nebo přesněji houbové choroby, které se v takových podmínkách značně rozvinou) s porosty ozimého žita a tritikale, pokud osivo nebylo ošetřeno účinným mořidlem, se mohli přesvědčit účastníci polního dne na pozemcích Zkušební stanice Trutnov, s. r. o.
Firma Syngenta Czech, s. r. o., která byla pořadatelem akce, nezvolila stanoviště pro prověřování účinnosti svých mořidel určených pro obilniny náhodně. V tvrdých klimatických podmínkách, obvyklých v oblasti Trutnova, tedy v podhůří Krkonoš, obstojí pouze nejodolnější odrůdy a nejkvalitnější přípravky na ochranu proti chorobám zvláště vzcházejících a přezimujících rostlin.
Rozdíly mezi parcelkami byly jasně patrné. Tam, kde nebylo osivo mořeno vůbec, porosty žita i tritikale zcela zmizely. Úhyn způsobený především plísní sněžnou, ale i jinými houbovými chorobami (například fuzariózami) byl totální. Ve zkoušce velmi dobře obstála mořidla Maxim, zvláště Maxim 025 FS, který je registrován proti všem významným houbovým chorobám ozimé i jarní pšenice, tritikale a žita – sněti mazlavé pšeničné, sněti mazlavé hladké, plísni sněžné a fuzariózám. Na plíseň sněžnou je toto mořidlo velmi účinné a jediné z u nás povolených má registraci proti fuzariózám.
Z další nabídky mořidel firmy Syngenta určených do obilnin jistě stojí alespoň za zmínku Dividend 030 FS. Je registrován do ozimé i jarní pšenice, v níž řeší kromě jiného ochranu proti velmi nebezpečným a v poslední době se rozšiřujícím chorobám přenosným osivem - mazlavé sněti pšeničné, mazlavé sněti hladké a také sněti zakrslé, na kterou nejsou jiná mořidla účinná