15.07.2005 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana rostlin je dobrá investice

Čtyři tematické bloky polních plodin (ozimá řepka, ozimá pšenice, okopaniny a ostatní), v každém z nich varianty moření, herbicidy, fungicidy, insekticidy, po osmi hektarech demonstračních pokusů – to byly letošní polní dny společnosti Bayer CropScience. Uskutečnily se v červnu v Libčanech a v Senici na Hané.

Zatímco v Libčanech měli návštěvníci možnost shlédnout prezentaci odrůd a chemické ochrany rostlin po páté, v Senici šlo teprve o druhé polní dny. „V poslední době se koná mnoho polních přehlídek, a tak jsme se rozhodli pořádat ty naše na dvou místech republiky, aby to účastníci neměli tak daleko,“ říká Ing. Pavel Egert, který má tyto akce na starosti. Při výběru partnerů – zemědělských podniků – patřily mezi hlavní hlediska autorita v příslušné oblasti a záběr nejen na polní výrobu, ale také na ovocnářství. V Senici k tomu přistoupilo ještě pěstování chmele. I do této kultury nabízí Bayer CropScience svoje produkty.

Fungicidy jsou důležité

Při ochraně rostlin je na prvním místě hubení plevelů. Jde o zásah, který je nutné udělat vždy, pozemek bez plevelů nenajdeme. Ochrana před škůdci a především houbovými chorobami se řídí intenzitou rozvoje příslušného škodlivého činitele. Je třeba zasáhnout včas a zvolit nejvhodnější přípravek. To nemusí být zvláště u obilnin jednoduché. Ing. Egert zdůraznil, že letos byla v obilninách vzhledem k průběhu počasí efektivní dvě ošetření fungicidy, přičemž druhý zásah byl směrován do klasů proti fuzariózám.
Co bylo v obilninách v Libčanech předvedeno? Kromě účinku herbicidů (například Sekator, Husar či Cougar) ošetření fungicidy Falcon, Sfera, Horizon a Proline v různých kombinacích a termínech zásahu. V ozimé pšenici to bylo celkem deset a v jarním ječmeni osm fungicidních variant.
Stranou nezůstala ani ozimá řepka, u které mohou kromě škůdců výrazně snižovat výnos a kvalitu také houbové choroby. Intenzivní a ekonomické pěstování této plodiny se v současnosti jen ztěží obejde bez Horizonu, fungicidu s morforegulačním působením, nebo přípravku Proline aplikovaném v době plného květu s vynikající účinností proti velmi nebezpečnému a výrazně se rozšiřujícímu patogenu hlízence obecné. A pochopitelně bez herbicidů a insekticidů.

Najít si svou odrůdu

Rozhodnutí o ošetření ale není vázáno jen na tlak chorob, souvisí také s genetickým vybavením jednotlivých odrůd. Pokud jde o odrůdy, zlomila letos společnost Bayer Crop Science na svých polních dnech pravděpodobně rekord. Tolik odrůd pohromadě nebylo k vidění ani na prezentacích šlechtitelsko-osivářských firem. V Libčanech a Senici bylo letos 32 odrůd ozimé pšenice, 15 odrůd jarního ječmene, sedm ozimé řepky a další odrůdy ostatních plodin, včetně hybridů kukuřice.
„Odrůdy vybíráme do pokusů podle jejich rozšířenosti, tedy objemu prodeje osiv, a k tomu přidáváme asi pět novinek,“ informuje nás Ing. Egert a pokračuje: „Cílem je, aby si každý návštěvník našel svoji odrůdu a mohl si prohlédnout, jak reaguje na různé varianty ošetření přípravky na ochranu rostlin. Výsledky přispívají k definování a upřesnění odrůdové agrotechniky. Jde o důležitou, ale zatím nedostatečně propracovanou záležitost, která bude v budoucnu nabývat na významu zvláště při intenzivním pěstování plodin.“

Nové registrace nechyběly

Polní dny jsou vhodnou příležitostí k prezentaci nových produktů. Nejinak tomu bylo i v případě Bayer CropScience. Novinky byly čtyři.
Atlantis je nově zaregistrovaný přípravek určený proti jednoděložným plevelům v ozimé a jarní pšenici. Účastníci polních dní jej viděli v akci, firma jej blíže představí mimo jiné v samostatném materiálu na stránkách Zemědělce a v odborném měsíčníku Úroda v příštích měsících.
Proline, vynikající a perspektivní přípravek, u něhož cena odpovídá jeho kvalitě, je fungicid do obilnin a řepky. V letošní sezóně s ním mají výborné zkušenosti v západní Evropě (Německu a Velké Británii), kde jím velmi úspěšně zasahují i proti braničnatce pšeničné. Osvědčil se i v poloprovozních pokusech u nás.
Raxil TNT je mořidlo určené do ozimého a jarního ječmene proti chorobám přenosným osivem. Je to nástupce Raxilu ES. Je vylepšený obsahem účinných látek. Tebuconazole známý z Raxilu ES je doplněn účinnou látkou triazoxid, která je novou účinnou látkou na českém trhu s vynikajícím působením proti pruhovitosti ječmene.
U přípravku Sfera 267,5 EC, zatím registrovaného k ochraně pšenice a ječmene proti chorobám listů a klasů, byla letos v lednu rozšířena registrace do cukrovky, především proti cerkospoře a padlí řepnému. „Při pěstování cukrovky Sfera vhodně doplňuje naši paletu přípravků do této plodiny – mořidla a herbicidy,“ uvedl Ing. Egert.

Pěkné a zdravé porosty

Ing. Egert byl se stavem porostů na letošních polních dnech spokojen. „Velmi dobře vypadaly obilniny, v Senici byl excelentní jarní ječmen. Je to nejen výsledek vhodného vedení porostu, ale i důkaz toho, že jarní sladovnický ječmen na Hanou patří. Letos mne příjemně překvapila cukrovka. Přestože ji zasáhly pozdní jarní mrazíky a na Moravě byla přeseta, vypadal porost v době konání polních dní dobře. Vzhledem k chladnému počasí na jaře byla proti jiným letům zpožděna kukuřice. Porosty ozimé řepky jsou špičkové každoročně, nezklamaly ani letos. V okolí Libčan, kde má pěstování ozimé řepky dobrou úroveň i na provozních plochách, to přece jenom byly nejlepší porosty. Na prezentačních parcelách věnujeme všem plodinám mimořádnou pozornost, velký důraz klademe zvláště na co největší přiblížení jednotlivých ošetření k běžné praxi.“
Po několikaleté sérii mokré varianty polních dní přálo letos konečně počasí jak v Libčanech, tak v Senici. Nepršelo, ani nebylo velké horko. Přestože účast roste každým rokem, tentokrát byla největší. „Naším cílem ale není lámat rekordy v počtu návštěvníků,“ upozorňuje Ing. Egert. „Pro společnost Bayer CropScience je důležité, aby přišli všichni, kterým je prezentace formou polních dní určena především, mimo jiných agronomové a specialisté na ochranu rostlin a také menší hospodáři ze soukromého sektoru.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down