06.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana máku proti plevelům

Při velkovýrobní technologii pěstování máku je zaplevelení kritickým bodem a účinná ochrana proti plevelům nedílnou součástí pěstitelské technologie. Mák velmi citlivě reaguje na použití některých herbicidů, hlavně pokud nejsou dodrženy podmínky správné aplikace. V máku převládá výskyt plevelů, jako jsou laskavce, merlík bílý, lebeda rozkladitá, heřmánky, svízel přítula, zemědým lékařský, pohanka opletka, rdesna, mák vlčí, pcháč rolní, kokoška pastuší tobolka, hořčice rolní, ohnice, konopice, pěťour maloúborný, výdrol řepky, oves hluchý, ježatka kuří noha, béry, pýr plazivý a další. Při správné aplikaci herbicidů je nutné maximálně vyloučit nebo omezit projevy fytotoxicity.

Preemergentní aplikace

Proti jednoletým dvouděložným plevelům jsou omezené možnosti použití půdních herbicidů po zasetí před vzejitím máku. Pouze přípravky na bázi chlortoluronu je možné použít preemergentně a to jen ve snížené dávce následující přípravky: SYNCURAN 80 DP (0,7 kg.ha-1), LENTIPUR 500 FW (1 l.ha-1), TOLUREX 50 SC (1 l.ha-1), TOLURON STEFES (1 l.ha-1). Aplikace má význam v oblastech, kde bývá dostatek zimní vláhy. V sušších oblastech má tato aplikace omezené použití z důvodu dosažení nízké herbicidní účinnosti a možného zpoždění vzcházení máku.
V pokusech se úspěšně ověřuje aplikace dalšího půdního herbicidu. Vyznačuje se výrazně lepší selektivitou vůči máku a spolehlivou účinností na některé významné plevele (svízel přítulu). Jde o použití přípravku COMMAND 4 EC v dávce 0,1 - 0,2 l.ha-1. V případě jeho registrace se výrazněji zlepší možnosti odplevelení máku, včetně ozimého typu, protože tento přípravek hubí kromě svízele přítuly také kokošku pastuší tobolku, penízek rolní, ptačinec žabinec, hluchavky, chrpu modrák. Významně ovlivňuje výskyt rdesen.
Na střední a těžší půdě jsou úspěšně ověřovány kombinace: SYNCURAN 80 DP + COMMAND 4 EC (0,7 kg + 0,1 l.ha-1) a také kombinace LENTIPUR 500 FW + COMMAND 4 EC (1 l + 0,1 l.ha-1). Aplikace byly prováděny do dvou dnů po zasetí máku a byl zaznamenán lepší účinek na některé plevele (merlíky) než při aplikaci samotného COMMANDU 4 EC.
V pokusech vykázal velmi dobrou účinnost na blín černý MERLIN 750 WG aplikovaný v dávce 130 g.ha-1 do dvou dnů po zasetí máku. Tento přípravek vykázal vůči máku velmi dobrou selektivitu a spolehlivě hubil celou řadu plevelů (prosovité trávy, heřmánkovité plevele, hluchavky, merlík bílý, durman obecný, hořčici rolní, kokošku pastuší tobolku, laskavec ohnutý, konopici, penízek rolní, ptačinec žabinec, svízel přítulu, rdesno červivec i blešník, proso seté a šruchu zelnou). Velmi často se používá v ozimém máku. Nepůsobil však na vytrvalé plevele, zemědým lékařský, rdesno ptačí a pohanku opletku. Pro spolehlivou účinnost vyžaduje dostatečnou půdní vlhkost. Jeví se jako velmi vhodný pro preemergentní použití s poměrně velmi dobrou selektivitou vůči máku. Podle dosavadních výsledků z pokusů je účelné, aby také použití tohoto přípravku bylo v máku registrováno.

Postemergentní aplikace

Velmi významné plevele v máku jsou merlíky a laskavce, jejichž semena se z máku špatně čistí, a tak snižují technologickou kvalitu sklizených semen máku, což se negativně projeví v konečném důsledku i v ceně.
Do máku jsou v hojné míře používány herbicidy s účinnou látkou isoproturon (ARELON 500 FW aj.), chlorotoluron (DICURAN 80 WP aj.) a zejména na merlíky a laskavce LENTAGRAN WP (účinná látka pyridate). Při aplikaci tohoto herbicidu je třeba dodržet dávku postřikové kapaliny 400 - 600 l.ha-1 a neošetřovat za vyšších teplot (viz návod na etiketě balení herbicidu). První postemergentní aplikaci je možné provést, když dvě třetiny rostlin máku jsou v růstové fázi čtyř pravých listů. V této fázi lze použít kombinaci: LENTAGRAN WP + TOLKAN FLO (ARELON 500 FW, IPU STEFES) v dávkách 1,2 - 1,3 kg + 0,5 - 0,6 l.ha-1.
Při výskytu svízele přítuly, pohanky opletky a rdesen je možné v této fázi použít kombinaci LENTAGRAN WP + STARANE 250 EC (1,2 - 1,3 kg + 0,3 l.ha-1).
Je také ověřován přípravek AFFINITY WG. Obsahuje v 1 kg 7,5 g carfentrazone-ethyl + 500 g isoproturonu. Vyznačuje se velmi dobrou účinností na svízel přítulu, heřmánky, ptačinec žabinec, hluchavky, chundelku metlici, kokošku pastuší tobolku, penízek rolní a lilek černý. V rané růstové fázi hubí hluchavky, merlík bílý, zemědým lékařský, úhorník mnohodílný, violky. Tento přípravek bude v případě jeho registrace do máku vhodným doplňkem sortimentu postemergentních herbicidů s aplikací ve fázi čtyř pravých listů máku v množství 1,2 kg.ha-1.
Základním předpokladem úspěšného odplevelení porostu máku je zvolit sledy ošetření vhodných kombinací herbicidů, aby nedošlo k přerůstání plevelů. Podle podmínek, spektra výskytu plevelů a jejich růstové fáze by měla následovat druhá aplikace v rozmezí 7 - 14 dní. V případě výskytu laskavců, merlíků, heřmánků je možné použít kombinace: LENTAGRAN WP + SYNCURAN 80 DP (1,3 kg + 0,75 - 1 kg.ha-1), LENTAGRAN WP + LENTIPUR 500 FW (1,3 kg + 1 - 1,5 l.ha-1), LENTAGRAN WP + TOLKAN FLO (1,3 kg + 1 - 1,5 l.ha-1), LENTAGRAN WP + ARELON 500 FW (1,3 kg + 1 - 1,5 l.ha-1), LENTAGRAN WP + IPU STEFES (1,3 kg + 1 - 1,5 l.ha-1) a LENTAGRAN WP + STARANE 250 EC (1,3 - 1,5 kg + 0,4 - 0,5 l.ha-1).
Výše dávky použitých herbicidů LENTAGRAN WP v kombinaci s přípravky na bázi chlortoluronu nebo isoproturonu se řídí průběhem počasí a vytvořenou voskovou vrstvičkou na rostlinkách máku. Při dlouhodobějším suchu a silné voskové vrstvičce použijeme horní hranici doporučených dávek, naopak po dešťových srážkách, kdy je jen malá vosková vrstvička, se použije spodní hranice doporučených dávek. Kombinace a dávky pro různé podmínky použití jsou uvedeny v tabulce 1.
Dávka vody je u postemergentních herbicidů 300 - 350 l.ha-1 mimo LENTAGRAN WP, kde při sólo aplikaci, nebo TM směsích je nutné aplikovat minimálně 400 l vody na 1 ha.
V systému ošetření porostu máku proti plevelům byly získány v pokusech velmi pozitivní výsledky s použitím rostlinného stimulátoru ATONIK. Tento přípravek příznivě ovlivňoval větvení, počet tobolek a hmotnost tisíce semen, což přispělo ke zvýšení výnosu. Kromě uvedeného stimulačního efektu působil příznivě na snížení rizika případné fytotoxicity u postemergentních herbicidů v máku, ať už byl aplikován samostatně, nebo v kombinaci s postemergentními herbicidy. Aplikace ATONIKU v máku znamená jednoznačný ekonomický přínos.
Ve výjimečných případech, při silnějším zaplevelení, je možné použít proti jednoletým dvouděložným plevelům přípravek REGLONE (0,8 - 1 l.ha-1). Aplikuje se nejdříve ve fázi čtyř, lépe šesti pravých listů máku. Plevele po aplikaci přípravek rychle absorbují. Po postřiku se mohou na listech máku objevit nekrotické skvrny, které postupně vymizí.
Při současném větším zaplevelení půdy je nutné počítat obvykle se třemi postemergentními aplikacemi herbicidů v máku. Některé plevele, jako merlíky, vzcházejí postupně a může tím dojít k pozdnímu zaplevelení, které negativně ovlivní výnos, ztíží mechanizovanou sklizeň a znečistí sklizená semena máku obtížně oddělitelnými pleveli. Jako poslední postemergentní ošetření by mělo být použití přípravku na bázi chlortoluronu: SYNCURAN 80 DP (1,5 - 2 kg.ha-1) nebo LENTIPUR 500 FW (2 - 2,5 l.ha-1). Uvedenou aplikací je zajištěna i reziduální účinnost v půdě proti dalšímu vzcházení plevelů.
V máku bylo v pokusech ověřováno použití přípravku LONTREL 300, který hubí spolehlivě pcháč a vyznačuje se přijatelnou selektivitou vůči máku. Poměrně dobrých výsledků bylo dosaženo při aplikaci LONTRELU 300 v dávce 0,15 - 0,2 l.ha-1. Při zvýšení dávky bylo pozorováno, že mák je výrazněji citlivější na aplikaci následných postemergentních herbicidů, což se projeví zvýšenou fytotoxicitou, a v některých případech došlo i ke zničení porostu máku. S touto skutečností je třeba počítat. Mák je výrazně citlivější na LONTREL 300 při aplikaci ve fázi později než čtyř až šesti listů.
Dalším vážným problémem při pěstování máku je výdrol řepky, na který působí jen částečně přípravky na bázi chlortoluronu nebo isoproturonu. V pokusech byla zaznamenána velmi dobrá účinnost na výdrol řepky u přípravku ASSERT 250 SC s účinnou látkou imazamethabenz 250 g.l-1. Dobrá účinnost a selektivita byla při dávce 0,6 - 0,75 l.ha-1. Proti PIVOTU 100 LC je ASSERT 250 SC bezproblémový z hlediska reziduí v půdě. Aplikuje se do stadia šestého listů máku. Rozšíření sortimentu registrovaných herbicidů proti dvouděložným plevelům do máku vzhledem k rozšiřujícím se plochám pěstování je stále aktuálnější.

Použití graminicidů v máku

Proti jednoletým jednoděložným plevelům v máku (oves hluchý, ježatka kuří noha, béry) je možné použít přípravky: AGIL 100 EC (0,5 - 0,8 l.ha-1), PANTERA 40 EC (1 - 1,5 l.ha-1), FUSILADE SUPER (1 l.ha-1) a GALLANT SUPER (0,5 - 0,7 l.ha-1).
V případě výskytu pýru plazivého lze v máku použít tyto graminicidy: AGIL 100 EC (1,2 - 1,5 l.ha-1), PANTERA 40 EC (2 - 2,5 l.ha-1) a GALLANT SUPER (1 - 1,25 l.ha-1). Při aplikaci graminicidů je pro jejich spolehlivou účinnost velmi důležité dodržet dávkování postřikové kapaliny, kdy by dávka neměla poklesnout pod 300 1.ha-1. Vhodnější je použít dávku 400 l.ha-1.

Doc. Ing. Jan Vašák, CSc.,
Ing. Pavel Cihlář,
Česká zemědělská univerzita v Praze,
Ing. Josef Bartoška, Chemagra, Agrofert, a.s., Praha,
Ing. František Fišer, Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s.r.o.,
doc. Ing. Josef Šedivý, DrSc.,
Výzkumný ústav rostlinné výroby, Praha - Ruzyně

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down