19.02.2002 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O řepku bude potřeba od jara pečovat

Průběh počasí na podzim loňského roku velmi výrazně ovlivnil zakládání, vzcházení a následný vývoj porostů řepky ozimé. Plánovaná plocha nebyla oseta, vysoké srážky byly příčinou nedostatečného provzdušnění půdy a to mělo za následek nevyrovnané a nedostatečné vzcházení. Také vliv herbicidů nebyl zanedbatelný a velmi snadno se nacházely porosty poškozené (více či méně) splavenými rezidui herbicidů.

Teplý průběh měsíce října sice prodloužil vegetační období, ale nemohl již napravit škody na prořídlých porostech řepky. Snad jako jediný klad vlhkého průběhu počasí, lze považovat omezení výskytu živočišných škůdců. Pravý opak však nastal u houbových chorob, kterým tyto klimatické podmínky umožnily hromadný rozvoj na porostech řepky. Proto bude nezbytné chránit v jarním období porosty proti napadení krytonoscem řepkovým, čtyřzubým a blyskáčkem řepkovým.

Místa vpichu, výlezové otvory larev a žír dospělců uvedených škůdců omezují přenos asimilátů, zvyšují poléhavost a následné napadení porostu houbovými chorobami (graf 1).

Graf 1 Kvalitní ochrana proti krytonoscům tvoří základní ochranu řepky před napadnutím houbovými chorobami a je to v současné době zásah s nejvyšší návratností vynaložených peněz, tzn. na každou vloženou Kč přináší nejvyšší návratnost ve formě zvýšeného výnosu.

Flexibilní časování aplikace

Optimální načasování aplikace a volba vhodného insekticidu jsou nejdůležitější faktory, které zabezpečí úspěšnou ochranu proti krytonoscům. Vysoký podíl řepky v osevním postupu přinesl i přemnožení živočišných škůdců, zejména krytonosců, kteří momentálně zimují a čekají na vhodné teplotní podmínky, aby mohli vylézt ze země a vydat se hromadně do řepkových polí. Proto bude důležité držet porost pod neustálou reziduální clonou insekticidních přípravků. Tuto clonu jen velmi těžko zajistí běžně používané pyrethroidy, které vyhubí pouze přítomné dospělce. Pyrethroidy mají nedostatečná rezidua a velmi krátce po aplikaci těchto přípravků pokračuje přílet nových škůdců, které je nutno hubit další aplikací přípravků. Vhodné řešení nabízí přípravek Nurelle D, který dokáže hubit dospělce, nakladená vajíčka i líhnoucí se larvičky. Tato velmi významná vlastnost umožňuje aplikovat Nurelle D 5-7 dní po zjištění prvního silného náletu. Následujících 14 –21 dní (dle průběhu počasí a dalších vlivů) je porost chráněn proti dále přilétajícím krytonoscům rezidui. Jedna správně načasovaná aplikace Nurelle D tak dokáže nahradit opakované použití běžných pyrethroidů a přináší tak nejvyšší návratnost.

Intenzita si žádá dvě aplikace Nurelle D

Podniky s vysokou intenzitou pěstování řepky dnes neponechávají nebezpečí poškození řepky krytonosci náhodě a využívají opakované aplikace Nurelle D. První aplikace se provede po zjištění výskytu krytonosců v řepce a druhá aplikace následuje dle průběhu počasí a jiných vlivů za 14 – 21 dní. Dávka 0,6 l/ha zůstává zachována pro oba termíny aplikací. Předností dvou aplikací Nurelle D je nejen velmi spolehlivá ochrana porostu řepky před krytonosci, blyskáčky po celou dobu vegetace, kdy by mohlo dojít k výrazným škodám, ale pokusy navíc prokazují, že takto ošetřené porosty vykazují průkazně menší následné napadení šešulovými škůdci (krytonosec šešulový, bejlomorka,atd.). Přesto v případech silného tlaku těchto škůdců je nutno počítat s aplikací běžného pyrethroidu, jehož vlastní aplikace je předchozími aplikacemi Nurelle D odsunuta do doby nejsilnějšího náletu šešulových škůdců, takže většinou není zapotřebí tento zásah již opakovat.

Ing. Josef Cvingráf
Dow AgroSciences

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down