09.06.2025 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O kvalitu půdy co nejlépe pečovat

Půda obsahuje přibližně padesát procent pevných částic, pětadvacet procent kapalných a zhruba stejnou část plynného podílu. Pevnou fázi z větší části tvoří minerální podíl a jedno až pět procent organických látek. Organická složka se skládá z deseti procent z živých organismů a větší část tvoří půdní organická hmota.

Jak uvádí ve svém článku Ing. Hana Honsová, Ph.D., kvalita půdy hraje velmi důležitou roli při zadržování vláhy v půdním profilu. Větší množství vody pojme půda s dostatkem kvalitní organické hmoty. Způsobem hospodaření se kvalita půdy může zlepšovat nebo zhoršovat. Zemědělská činnost podstatnou měrou ovlivňuje koloběh vody. Množství informací nejen o kvalitě půdy zaznělo na videokonferenci Současné hospodaření na zemědělské půdě v měnících se podmínkách prostředí – půdní organická hmota. Seminář uspořádala Česká technologická platformou pro zemědělství s Národním centrem zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i. (CARC). Jednalo se již o čtvrtý ročník této akce v pořadí.

Význam organické hmoty

Na význam organické hmoty v zemědělských půdách se zaměřila prof. Ing. Erika Bylontayová, Ph.D., ze Slovenské zemědělské univerzity v Nitře. Připomněla, že půdní organická hmota představuje velmi složitý systém. Komplex vysokomolekulárních dusíkatých látek tvoří humus, který vzniká v procesu humifikace. Při poklesu množství organické hmoty v půdě dochází k řadě negativních změn. Zhoršuje se zpracování půdy, snižuje se půdní sorpční schopnost, stoupá výskyt chorob a škůdců. K dalším rizikům patří horší vsakování vody i celková degradace půdy. Půdu lze zlepšit hlubokým podrýváním a doplňováním kvalitní organické hmoty. V pokusech se porovnávaly různé osevní postupy z hlediska zadržování uhlíku. Největší labilita uhlíku byla zjištěna v rotaci s kukuřicí.

K příčinám snižování množství půdní organické hmoty patří redukování organických vstupů. Jedná se například o přeměnu trvalé vegetace na krátkodobou, monokulturní pěstování plodin, úzké osevní sledy, absenci víceletých krmných plodin, zvýšený výskyt úhorů, pálení rostlinných zbytků, odstraňování slámy z polí i pokles zalesnění krajiny. Mezi možnosti zvyšování obsahu organické hmoty v půdě patří zalesňování a zatravňování, zaorávání posklizňových zbytků, hlavně slámy, zvýšení podílu víceletých krmných plodin v osevním postupu, zvýšení organického hnojení, zlepšení ochrany vegetace před chorobami a škůdci i navýšení ochrany před požáry.

Monitoring organické hmoty

O monitoringu půdní organické hmoty hovořila Ing. Michaela Smatanová, Ph.D., z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Brno. Připomněla, že v rámci agrochemického zkoušení zemědělských půd (AZZP) probíhá odběr vzorků v šestiletých cyklech. Za rok se prozkouší kolem 350 tisíc hektarů zemědělské půdy. Každoročně se na rozbory odebere 65 až 70 tisíc půdních vzorků. Organická hmota se vyhodnocuje u 5100 vzorků za rok, což představuje kapacitu laboratoří. Odběr vzorků půdy probíhá podle dané kultury na stanovišti do hloubky patnácti až třiceti centimetrů. Zemina se proseje na sítě s oky přes dva milimetry a vzorek se dokonale usuší. V současnosti se kromě stanovení uhličitanů využívá NIR spektrometrie. Stanovuje se šest parametrů, a to organický uhlík, celkový uhlík, celkový dusík, glomalin, poměr C : N a barevný kvocient.

Celý článek najdete v Zemědělci v regionu pro Pardubický kraj 2025.

Úvodní foto: Zatravněná půda s dostatkem organické hmoty zadrží velké množství vody Foto Hana Honsová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down