26.02.2010 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O českých odrůdách ve všech pádech

Ačkoli pole celé České republiky stále pokrývá bohatá vrstva sněhu, agronomové se již připravují na začátek jarních prací. Přemýšlejí o výběru odrůd jarních plodin i o prvních zásazích v porostech ozimů. Nalézt odpovědi na otázky, které jim v této souvislosti vyvstávají na mysl, jim mohl pomoci tradiční předjarní seminář uspořádaný v Plzni společností Selgen, a. s.

Obchodní ředitel firmy Ing. Jan Krouský v úvodu akce seznámil posluchače se společností Selgen a jejími aktivitami. Připomněl, že Selgen je nejen tradicí a rozsahem šlechtění, ale také postavením na trhu nejvýznamnějším šlechtitelským subjektem u nás a že i přes tvrdou konkurenci v poslední době uhájil v roce 2009 vůdčí postavení na trhu s odrůdami ozimé a jarní pšenice, hrachu setého, hořčice a ovsa. Kromě toho významným způsobem promlouvá do odrůdové skladby jarního ječmene a posiluje v ozimé řepce, k tomu Selgenu výrazně pomáhá těsná spolupráce s výzkumem a zpracovatelským průmyslem.
Jak dále Ing. Krouský uvedl, působnost firmy se neomezuje pouze na domácí trh. S odrůdami jarní pšenice, ovsa nebo hrachu se prosazuje v mnoha evropských zemích i v zámoří.

Rozšíření nabídky jarní pšenice
„Sít letos ve Stupicích začneme 19. března,“ tímto tipem vývoje počasí a stavu pozemků začal svou přednášku Dr. Ing. Pavel Horčička, ředitel šlechtění společnosti Selgen, a dále hovořil o nabídce odrůd jarních pšenic. Vyzdvihl z ní především novinky – odrůdy Tercie a Seance, obě povolené v loňském roce. Informoval o tom, že obě jsou polorané, výnosné odrůdy, velmi dobrého zdravotního stavu, s výbornými kvalitativními parametry – Tercie na úrovni A/E, Seance B/A.
Tercie, odrůda osinkatého typu, se dále vyznačuje nízkým vzrůstem, tedy i velmi vysokou odolností proti poléhání a není u ní třeba ošetření morforegulátorem. Dr. Horčička upozornil na velmi dobrou odolnost vůči braničnatce v klasu a dobrou odolností proti padlí na listu a klasu.
Odrůda Seance má délku rostlin střední, morforegulátor je tedy vhodný při vyšší intenzitě pěstovaní. Z jejích předností byly vyzdviženy kromě výnosu tolerance k přísuškům, intenzivní odnožování, vhodnost pro všechny oblasti pěstování, i pro velmi rané setí, velmi dobrá odolnost vůči rzi pšeničné. Protože obě novinky jsou na trhu jen ve velmi omezeném množství, bude Selgen na jaře spoléhat na osvědčenou dvojici odrůda Granny a Septima.

V pivovaře o pivu a sladu Protože se seminář konal v prostorách Plzeňského Prazdroje, a. s., je pochopitelné, že jedno ze stěžejních témat bylo pěstování sladovnického ječmene a jeho uplatnění na trhu. Jak přiblížil Ing. Petr Kofroň, sládek pivovaru, loni se sice jarní ječmen pěstoval na nejnižší ploše za posledních dvacet let, vzhledem ke slušnému výnosu však jeho produkce nejnižší nebyla. O kvalitě ječmene vypovídá například to, že z loňské sklizně vrátily sladovny Plzeňského Prazdroje pěstitelům jako nevyhovující asi 2,5 % dodávek ječmene. Obecně se po stránce kvality ječmene hodnotí rok 2009 jako průměrný.
Ing. Kofroň přiblížil pěstitelům také to, jak zavedení chráněného zeměpisného označení České pivo ovlivnilo trh se sladovnickým ječmenem. Pro pivo s uvedeným označením je totiž možné používat minimálně z 80 % slad z jasně daných odrůd. Z odrůd společnosti Selgen jde o odrůdy Aksamit, Calgary a novou odrůdu Advent. Tuto novinku již Plzeňský Prazdroj loni v menším množství vykupoval a nyní se očekávají výsledky technologických zkoušek.

Nový jarní ječmen vhodný i pro České pivo
Především o zmiňované nové odrůdě Advent, ale i o dalších odrůdách sladovnického ječmene, hovořila Ing. Lenka Stemberková, vedoucí programu šlechtění jarního ječmene společnosti Selgen. Kromě výborných kvalitativních parametrů Adventu, díky nimž byl zařazen do seznamu odrůd vhodných pro výrobu Českého piva, upozornila na vysoký výnos předního zrna dosahovaný ve všech výrobních oblastech, vysokou odolnost proti padlí travnímu danou genem MLO a dále na dobrou odolnost proti fuzariózám klasu a dalším chorobám. V nabídce společnosti figurují i další odrůdy – Sebastian coby jednička na domácím trhu a také Aksamit, který si již vydobyl místo na listině preferovaných odrůd v Plzeňském Prazdroji.

Morforegulátor a fungicid rozhodující
Z přednášek věnovaných ozimům jistě zaujaly informace Ing. Josefa Čapka, vedoucího Šlechtitelské stanice Krukanice společnosti Selgen. Ten porovnával význam jednotlivých faktorů ovlivňujících konečný výnos ozimé pšenice. Jak vyplynulo z řady jím prováděných pokusů, rozdíl ve výnosu mezi pšenicí pěstovanou po horší či výborné předplodině není až na výjimky extrémních ročníku tak zásadní, jak by se mnozí domnívali. Podobně je tomu i u termínu setí a výše výsevku. Zásahy, které se na konečném výnose ale podepíší zásadní měrou, jsou podle Ing. Čapka použití fungicidů a morforegulátorů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down