Rok 2020 se zařadil do série roků, které zelinářům přinesly velké výzvy, a to jak po pěstitelské stránce, tak i v oblasti cen a odbytu zeleniny na trhu. Navíc se k tradičním faktorům v tomto roce přidala i pandemie onemocnění COVID-19 a související opatření proti šíření tohoto onemocnění, která otřásla mnoha jistotami nejen v zelinářství a nejen v České republice.
Zelenina se v uplynulém roce pěstovala na ploše 11 325 ha, oproti předcházejícímu roku plochy zeleniny vzrostly přibližně o tři procenta. Tak aktuální situaci odhaduje Zelinářská unie Čech a Moravy. V letech 2019 a 2020 tak pokračoval trend velmi mírného růstu ploch zeleniny v posledních letech. Spektrum pěstované zeleniny se v uplynulém roce významně nezměnilo, mezi nejvíce pěstované druhy stále patří cibule, hrášek, zelí a mrkev.
Rok 2020 zelinářství v ČR přinesl první farmy s certifikovanou bezreziduální produkcí zeleniny, ale třeba i fenomén samosběrů zeleniny přímo z pole.
Šíření onemocnění Covid-19, opatření proti němu i obavy celého světa v roce 2020 ovlivnil všechny sektory a sféry lidské činnosti. V zelinářské produkci to pak byly především problémy s dostupností pracovní síly, růst nákladů spojených se zajištěním pracovníků a ztráta tradičních cest odbytu zeleniny, které určily konečnou podobu sezóny 2020.
Na jaře 2020 zakládali mnozí zelináři porosty jen s pomocí vlastních sil a rodinných příslušníků, obavy z nedostatku pracovních sil ze zahraničí na zajištění sklizně pak často vedl pěstitele k upřednostnění druhů méně náročných na ruční práce. Ti, kteří založení pracných zelenin na jaře nevzdali, byli odměněni vysokými cenami např. plodové zeleniny, ale i košťálovin nebo hrášku. Se zajištěním pracovní síly ze zahraničí pak v průběhu jara pomáhaly i státní instituce, i když představy o přesunu domácích sil z pozastavených oborů do zemědělství se ukázaly jako naprosto nereálné. Naštěstí konec první vlny COVID-19 a především aktivní pomoc ze strany Ministerstva zemědělství a Ministerstva zahraničních věcí napomohla před začátkem sklizní částečně obnovit pohyb pracovních sil přes hranice a zajistit tak sklizňové a podzimní práce.
Pandemie ale ovlivnila nejen vlastní pohyb pracovní síly, ale navýšila také náklady zelinářů ve spoustě položek, jako jsou například náklady na zajištění testování a karantén, na ochranné pomůcky, dezinfekce a také na nezbytná organizační opatření (zajištění oddělených provozů a pracovních směn, ubytování pro pracovníky v karanténě a preventivní karanténě apod.) V průběhu sezóny vzrostly prudce také mzdové náklady.
Ve všech vlnách intenzivnějšího šíření viru Covid-19 byl pozastaven sektor HORECA (hotely, restaurace, catering) a dočasně omezeny farmářské trhy, část zelinářů především v okolí měst tak přišla o tradiční možnost odbytu. Někteří z nich řešili situaci i samosběry zeleniny – a přispěli tak ke vzniku hitu letošního roku.
Samozřejmě, nejdůležitější bude vždy zájem spotřebitelů o českou zeleninu nejlépe přímo od konkrétního českého pěstitele. Za tento zájem je české zelinářství vděčné a chce si ho udržet.
Zelinářská unie Čech a Moravy, z. s., jako profesní svaz pěstitelů zeleniny se po celou dobu své letos již třicetileté existence snaží ze všech sil podporovat zelináře po všech liniích, které vedou k jejich lepšímu životu. I proto, aby se českému zemědělství zachovala pestrost a celistvost. A proto, aby se k českým spotřebitelům dostala čerstvá, kvalitní a zdravá zelenina z českých polí.
Děkujeme všem, kteří nám s tím pomáhají.
Ing. Zuzana Přibylová
Ing. Petr Hanka
Alice Kouřilová
Zelinářské unie Čech a Moravy, z. s.
Více si můžete přečíst ve Farmáři č.2/2021.