Místem narození uvedeným v pomyslném rodném listě mnohých známých odrůd pšenic či ječmenů je obec Branišovice. Právě zde totiž sídlí šlechtitelská stanice s dlouholetou tradicí. Dnes toto pracoviště náleží k mezinárodní skupině R.A.G.T. Na začátku června se tam sjeli pěstitelé takřka z celé republiky, aby se zde v rámci polního dne seznámili mimo jiné s nově vyšlechtěnými odrůdami.
Pořadatelem 17. velkého polního dne obilnin v Branišovicích byla spolu s tamní šlechtitelskou stanicí společnost VP Agro, s. r. o., která kromě řady dalších aktivit zastupuje na trhu právě branišovické odrůdy.
Elitní česká pšenice
Jedním z nejčerstvějších úspěchů práce branišovických odborníků je vyšlechtění odrůdy Federer. Povolena byla roce 2009 a jde po dlouhých letech o další domácí odrůdu kvality E. Už loni o ni pěstitelé projevili velký zájem. Až letos se však dočkají dostatku osiva k vysetí i na běžných plochách. Jak na polním dnu okomentoval Ing. Josef Vrabec z poradenské služby společnosti VP Agro, polopozdní až pozdní odrůda Federer dosahuje špičkových hodnot ve všech parametrech kvality. Současně dosahuje vysokého výnosu ve všech pěstitelských oblastech. Další předností je velmi dobrý zdravotní stav, přičemž Ing. Vrabec upozornil především na odolnost fuzariózám klasu.
Nové pšenice letošního roku
Ačkoliv bylo na polním dnu v k vidění v pokusech celé portfolio odrůd obilnin nabízených společností VP Agro, kromě Federeru se hovořilo především o novinkách. Těmi letošními jsou Bodyček – velmi raná odrůda potravinářské kvality A. Díky své extrémní ranosti, která však neznamená snížení výnosového potenciálu, se Bodyček hodí i jako předplodina pro ozimou řepku. I tato odrůda se chlubí výbornou odolností fuzariózám, což umožňuje její pěstování i po kukuřici.
Další novinkou je polopozdní až pozdní odrůda RW Nadal potravinářské kvality B. Při prohlídce porostů byly zmíněny tyto její vlastnosti: velmi vysoký výnos, výborný zdravotní stav, elitní obsah bílkovin a lepku, možnost pěstování ve všech výrobních oblastech.
Již zdálky na sebe upozornila třetí z letošních novinek – poloraná odrůda kvality A-B s názvem Premio. Jde totiž od osinatou odrůdu. Podle Ing. Vrabce tento znak s sebou přináší některé další zajímavé vlastnosti, například suchovzdornost či větší odolnost případnému poškození kroupami. Z ostatních předností odborník uvedl vysoký výnos, odolnost poléhání, dobrý zdravotní stav, možnost pěstování i při nižší intenzitě atd.
Žito, které nepolehne
Z odrůd ostatních obilnin upozornili pořadatelé například na nový hybrid ozimého žita Helltop. Výjimečný je tento hybrid odolností vůči poléhání, což je dané stabilitou stébla. Tu způsobuje speciální buněčná struktura s vyšší tvorbou chlorofylu a obsahující více ligninu. Současně je Helltop výnosný, dobře přezimuje, má velmi dobrý zdravotní stav, vysoký je obsah hrubých bílkovin v jeho zrnu.
Ukázky fungicidní ochrany
Napříč odrůdových pokusů byly v Branišovicích aplikovány různé modely fungicidní ochrany. S nimi se tam prezentovala společnost Syngenta. Použity byly například přípravky Amistar Xtra, Stereo, Archer Top, novinky Artea Plus a Amistar Opti a jejich kombinace. Právě kombinace posledně dvou jmenovaných nových přípravků byla doporučena díky obsahu čtyřech účinných látek jako velmi spolehlivé řešení širokého spektra chorob, navíc s velmi širokým aplikačním oknem. Proti poléhání porostů byl v Branišovicích aplikován přípravek Moddus.