V letošním roce přichází známá česká šlechtitelská firma Selgen, a. s., na náš trh s dalšími novými odrůdami. Možnost získat informace o těchto v roce 2002 zaregistrovaných novinkách i vidět jejich porosty mohli mimo jiné účastníci polního dne, jenž se v druhé polovině června konal na Šlechtitelské stanici ve Stupicích.
„V současné době se odrůdy naší společnosti množí asi na 35 tis. hektarech,“ uvedl v úvodu již tradiční akce generální ředitel pořádající společnosti Ing. Ladislav Rosenberg, CSc. Podle jeho slov čítá v současné době kompletní sortiment Selgenu 74 odrůd. Tato společnost si stále udržuje významný podíl na množitelských plochách v naší republice. Například u ozimé pšenice je tento podíl 47 %, u ozimého ječmene 60 %, u hrachu 77 %. Ačkoliv se za posledních několik let snížil podíl jarních ječmenů Selgenu na 19 %, ing. Rosenberg připomněl, že významné české pivovary, například Prazdroj, Budvar či Radegast stále pro výrobu piva určeného především na vývoz nadále preferují slad vyráběný právě z českých odrůd ječmene.
Odrůdové novinky pěstitelům představili sami šlechtitelé. Ing. Ludmila Bobková ze Šlechtitelské stanice v Úhřeticích pěstitele upozornila na přednosti nových odrůd ozimé pšenice Mladka a Rheia. Odrůda Mladka jakostní třídy C vyniká především dobrou krmnou jakostí, což potvrdil i krmný test prováděný na kuřecích brojlerech. Dále ing. Bobková upozornila na vysoké výnosy a především jejich stabilitu. „Jde o intenzívní odrůdu, která dokáže zvýšené vstupy zhodnotit v rekordních výnosech,“ uvedla šlechtitelka. Naopak odrůdu Rheia jakostní třídy B je možné s úspěchem pěstovat i při omezených vstupech či v systému ekologického zemědělství. Mimo jiné to umožňuje dobrá odolnost k chorobám.
V letošním roce přibyly do domácího sortimentu dvě odrůdy pluchatého žlutozrného ovsa vyšlechtěné na ŠS v Krukanicích s názvy Atego a Vok. Ing. Josef Čapek, CSc., u odrůdy Atego zdůraznil její kratší stéblo a odolnost k poléhání. Jak dále uvedl, tato odrůda je již povolena také v zemích Evropské unie. Také odrůda Vok má dobrou odolnost k poléhání a dosahuje vysokého výnosu, ing. Čapek však hovořil i o jejích výhodách pro zpracovatele. Zrno odrůdy Vok má totiž velmi jemnou pluchu, což zaručuje vysokou výtěžnost tzv. ovesné rýže. Nová odrůda ozimého žita Aventino typu populace byla vyšlechtěna také v Krukanicích. Je určena pro potravinářské účely a lze ji pěstovat ve všech oblastech. Jak ale zaznělo na polním dnu, zvláště vhodná je pro chladnější a vlhčí oblasti s vyšším nebezpečím výskytu plísně sněžné.
Velmi bohatý je tradičně český sortiment odrůd hrachu a letos se opět rozšířil, a to o odrůdu Herold. Podle Ing. Josefa Kreuzmanna ze Šlechtitelské stanice v Lužanech je kromě vysokého výnosu výhodou této odrůdy, stejně jako i dalších bezlistých odrůd sortimentu, nízké napadení chorobami, neboť nepoléhavý a vzdušný porost i po dešti rychle vysychá.
O odrůdu bobu obecného Mistral obohatili nabídku společnosti Selgen šlechtitelé ze stanice v Chlumci nad Cidlinou. Mistral je bělokvětý bob s minimálním obsahem hořkých látek (tanin), který je podle šlechtitelky Ing. Ivany Macháčkové vysoce výnosný, má dobrý zdravotní stav a odolnost k poléhání i lámání lodyhy. Jeho zrno je díky vysokému obsahu N-látek a stopovému obsahu taninu vhodným komponentem krmných směsí. Mistral lze využít také jako krycí plodinu.