12.05.2022 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové možnosti při pěstování řepky

Ozimá řepka u nás představuje druhou nejpěstovanější plodinu po obilninách. Důvodem značného rozšíření je nejen dlouhodobě příznivá cena a spolehlivý odbyt, ale i nutnost zařadit vhodnou plodinu do sledu pěstování obilnin. Do řepky se vyplatí investovat a maximalizovat tak její výnos.

 

Řepka je plodinou citlivou a náročnou, která velice dobře reaguje na intenzifikační vstupy. Jde o plodinu vyžadující vysokou spotřebu živin, pesticidů i práce. K základním pilířům úspěšného pěstování řepky patří setí v agrotechnickém termínu, docílení odpovídající struktury porostu výsevkem, včasná podzimní regulace a dostatečná výživa i ochrana.

V České republice velká část podniků dosahuje v příznivých ročnících průměrných výnosů řepky přes čtyři tuny na hektar, což zajišťuje vysokou ziskovost této plodiny. Jaké jsou předpoklady a možnosti pěstování řepky z hlediska agronomického, ekonomického, ale i politického opověděla videokonference zaměřená především na ziskové pěstování řepky ozimé pořádaná firmou Corteva Agriscience s. r. o.

Řepce se v sezóně 2020/2021 na našich polích příliš nedařilo. Meziročně se snížila plocha a také výnosy zůstaly daleko za očekáváním. Dosažená produkce patří k nejhorším za poslední roky. Na vině ne příliš dobrých výsledků byl především nepříznivý průběh počasí a výskyt škůdců v rozhodujících etapách pěstování.

Průměrný výnos řepky v České republice v hospodářském roce 2020/2021 dosáhl jen 3,05 t/ha. Sklizňová plocha představovala 342 315 ha, což znamená nejnižší hodnotu za minulých čtrnáct let. Celková produkce řepky v ČR z poslední sklizně pouze mírně překročila jeden milión tun a byla tak nejhorší za poslední desetiletí. Informace z oblasti pěstování řepky u nás i v zahraničí přednesl Ing. Martin Volf ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO).

Dosažené výsledky se lišily podle oblastí pěstování. Na výnosech řepky v jednotlivých regionech se podílelo počasí. Nejvíce řepka na našem území v poslední sezóně prospívala na severní Moravě a na Českomoravské vysočině. Nejhorší výsledky zaznamenali pěstitelé v severozápadních Čechách.

Řepky bude v blízké budoucnosti nedostatek nejen u nás, ale i ve světě. V zemích Evropské unie se loni vyprodukovalo pouze 17,3 miliónu tun řepkových semen, což představuje jednu z nejnižších sklizní. Naše domácí produkce pokryje spotřebu ČR, ale řepku na zpracování nebude odkud dovážet. V Kanadě kvůli suchu řepka také příliš neprospívala, produkce se odhaduje na pouhých 13,4 miliónu tun.

Výnosy řepky se loni u nás i ve světě pohybovaly spíše na nižší úrovni, ale kvůli nedostatku produkce velmi stouply ceny a vysoká cenová hladina by se měla udržet i nadále. Zásoby se ztenčí na nízkou úroveň, a tak se předpokládá vysoké finanční zhodnocení řepky ze staré i z nové sklizně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down