Mnohé již bylo napsáno o tom, že předpokladem úspěchu v rostlinné výrobě je její rovnovážná struktura. Jsou výjimečné podniky, které potvrzují pravidlo. Ačkoliv ve společnosti Lupofyt, s. r.o., olejniny pěstují asi na 50 % orné půdy, u většiny plodin zde dosahují vynikajících výnosů.
Lupofyt hospodaří v okolí Chrášťan nedaleko Rakovníka asi na 1700 ha půdy a zabývá se pouze rostlinnou výrobou. Jak majitelé firmy připomínají, Lupofyt není ničí nástupnickou organizací, začal hospodařit na pronajaté půdě a v jedné místnosti. Dnes se již může chlubit vlastním zázemím v koupeném statku a vlastními stroji. Firma však začala fungovat v roce 1992, a proto již i nakoupené stroje dosluhují a začíná je nahrazovat zcela nová technika. Při letošní sklizni bude mít premiéru nový kombajn vybavený systémem pro precizní zemědělství. První výnosové mapy budou základem budoucího kompletního uplatňování tohoto systému.
Kromě tradičních polních plodin společnost pěstuje na 80 ha chmel. Jak nám však řekl Ing. Václav Burger, spolumajitel firmy, jež má na starosti právě tuto královskou plodinu, pěstování chmele prodělává v současné době krizi. Proto se i jeho výměra v tomto podniku snížila z původních 120 ha a na zbývající výměře byla nezbytná alespoň částečná obměna odrůd.
Protože je polní výroba velmi odlišná od chmelaření, je firma Lupofyt rozdělena do dvou středisek. S Ing. Jaroslavem Mikolášem, dalším ze společníků, jsme hovořili především o polní výrobě. Právě v této činnosti se jeho firma může pochlubit velmi vysokou produktivitou. Spolu s poskytováním služeb obhospodařuje asi 1600 ha jen šest traktoristů, kteří navíc ztrácí mnoho času přejezdy, neboť obhospodařované pozemky jsou na poměrně velkém katastru. Na šest lidí přesto připadá 35 mil. Kč tržeb.
Řepka na 30 % půdy
„V polní výrobě se specializujeme na olejniny, především řepku, mák a do donedávna i len olejný. Olejniny pěstujeme na více než 50 % výměry, řepku na více než 30 %. Jsme si vědomi toho, že jde o nezdravou strukturu. Avšak pokud se dodržují všechna agrotechnická opatření, tak to dělat lze, což dokládají i naše výsledky. Samozřejmě to klade velké nároky na odbornost agronomů,“ říká ing. Mikoláš. Jak řešit například problémy velkého výskytu škodlivých činitelů agronomové již vědí a pomáhá jim k tomu i spolupráce s řadou výzkumných pracovišť či členství v několika organizacích sdružujících pěstitele.
Výnosy řepky stabilně nad čtyři tuny z hektaru a obilovin blížící se sedmi tunám jistě není třeba komentovat. Zvlášť když uvážíme, že Lupofyt hospodaří na mnoha pozemcích s nadmořskou výškou nad 400 m a cena půdy je zde pod 4 Kč/m2.
Kromě zmiňovaných olejnin mají významné postavení v osevním postupu obilniny, kromě nich totiž Chrášťanští pěstují jen inkarnát a trávy na semeno. Ozimou pšenici pěstují asi na 550 hektarech a protože zde nechovají zvířata, snaží se o potravinářskou kvalitu, což se dosud vždy podařilo. Vraťme se však ještě jednou k výnosům. Loňský výnos obilnin 6,63 t/ha je o to cennější, že průměr okresu byl 4,47 t/ha. Prvořadou agrotechnickou zásadou je nezařazovat obilninu po obilnině. Nutností je optimální kořenová i listová výživa. Ta se rostlinám dostává díky využívání nových poznatků a metod uplatňovaných na tzv. pilotní farmě, kde je monitorováno dosahování maximálních výnosů za použití právě listových hnoji¨v. Tato činnost agronomům pomáhá i v dalším rozhodování o investicích do rostliny. Tři fungicidní ošetření, která v Lupofytu již nejsou výjimkou, se musí vrátit. Jak však ing. Mikoláš poznamenává, vzhledem k letošním nízkým výkupním cenám zůstává nad návratností některých letošních investic otazník.
Ochrana obilnin od setí po sklizeň
O ochraně porostů obilnin nehovořili jen zdejší agronomové. S Ing. Františkem Kubečkem, CSc., zástupcem společnosti Syngenta, diskutovali Chrášťanští o nových možnostech ochrany zdejších porostů. Dosud se zde u dobrých porostů obilnin osvědčilo ošetření růstovým aktivátorem rostlin Bion a následně dvěma fungicidy. Asi u třetiny porostů byl jedním z použitých fungicidů strobilurin Amistar. Jak k tomu ing. Kubeček připomněl, Lupofyt patří k těm podnikům, které dokázaly využít zajímavé vlastnosti Bionu. „Pokud se navíc do tohoto systému zařadí kvalitní mořidlo, je porost fungicidně ochráněn po celou dobu vegetace. Bion je potřeba aplikovat na zdravé porosty,“ uvedl. Ze sortimentu přípravků Syngenta proto doporučil mořidla řady Maxim, které jsou výjimečné svojí účinností na fuzariózy. Ne vždy si však pěstitelé mohou sami vybrat mořidlo a volba zůstává na jeho dodavateli. Proto zde přivítali informaci o tom, že se nedaleký dodavatel chystá používat zmíněná mořidla a aplikovat je pěnovou technologií. Ještě nedávno totiž uvažovali i o vlastní mořičce.