Výměra brambor se v České republice v posledních letech ustálila. V loňském roce se u nás brambory u velkopěstitelů pěstovaly na ploše 22 894 ha a letos došlo k mírnému navýšení na 23 877 ha. Z celkového množství loni představovala rané brambory 1073 ha a letos 1284 ha.
V roce 2019 se u nás brambory celkem pěstovaly na 28868 hektarech při započtení ploch do jednoho hektaru. Domácnosti každoročně představují asi jednu pětinu z celkové sklizně. Letos celková výměra brambor v ČR dosáhla 29821 ha.
Velké množství odrůd
Uznaná množitelská plocha brambor v ČR v roce 2019 dosáhla 2798 ha, zatímco letos množitelé přihlásili 2815 ha. Počet množených odrůd brambor ale stále zůstává vysoký. Zatímco v roce 2019 se u nás množilo 201 odrůd brambor, letos jich bylo dokonce 204.
První místo na množitelských plochách v letošním roce zaujímala průmyslová odrůda Eurostarch s výměrou 226 ha. Další místa obsadily konzumní odrůdy Antonia (141 ha), Marabel (97 ha), Bernina (82 ha), Anuschka (79 ha) a Carrera (72 ha). Následovala odrůda Lady Claire na zpracování (71 ha), Euroresa na škrob (69 ha) a konzumními odrůdy Red Anna (68 ha) a Adéla (65 ha).
Vyšlechtili desítky odrůd
Výše uvedené a další informace zazněly na semináři ve Velharticích na Klatovsku uspořádaném firmou Vesa Velhartice, a. s. Brambory se ve Velharticích šlechtí už od roku 1957. Za celou dobu se velhartickým šlechtitelům podařilo vyšlechtit 46 odrůd. Se současným sortimentem odrůd včetně novošlechtění se mohli účastníci polního dne seznámit.
Společnost Vesa Velhartice téměř každoročně přichází s novými materiály, přičemž vyšlechtění nové odrůdy brambor trvá deset až dvanáct let. K posledním zaregistrovaným odrůdám firmy se řadí Respect, Gabreta a Datan.
Ředitel firmy Vesa Velhartice Ing. Viktor Kopačka se šlechtěním brambor zabývá už od roku 1979. Zúčastněným vysvětlil, že v letech 2001 až 2010 se ve Velharticích podařilo vyšlechtit osmnáct odrůd brambor a v posledním desetiletí šestnáct.
Současný sortiment
Současný sortiment firmy obsahuje 27 odrůd brambor pro rozmanité využití. Z celkového množství se jedná o sedm velmi raných odrůd, stejný počet raných a rovněž i poloraných a šest polopozdních.
Ze současného sortimentu se k velmi raným odrůdám řadí Suzan, Monika, Magda, Mariannka, Primarosa, Karo a Katy. Mezi rané odrůdy patří Terka, Bohemia, Alice, Dicolora, Jasmína, Vysočina a Gabreta. Ke konzumním poloraným se řadí Bella, Red Anna, Dominika plus na zpracování Verne, David, Velur a Respect. Mezi polopozdní odrůdy patří Lydia a Jindra na konzum nebo Dominátor, Westamyl, Borek a Datan na výrobu škrobu. Firma ještě smluvně množí Keřkovské rohlíčky.
Ing. Kopačka upozornil na to, že v současnosti mezi českými firmami zaujímá Vesa Velhartice první místo v množení brambor. Množitelské plochy společnosti jdou stále nahoru. Množení probíhá nejen v České republice, ale také na Slovensku a v Polsku.
Vysoké výnosy v pokusech
Velhartické odrůdy brambor si velmi dobře vedou v pokusech ÚKZÚZ. Při letošní sklizni velmi raných odrůd brambor v prvním termínu v průměru tří pokusných lokalit vyhrála Magda s výnosem nad 26 t/ha. Druhé místo patřilo odrůdě Monika a třetí obsadila odrůda Primarosa. Ve druhém sklizňovém termínu zvítězila odrůda Monika následovaná odrůdami Primarosa, Magda a Katy.
V letošních pokusech pod závlahou uskutečněných v Přerově nad Labem s velmi raným sortimentem obsadila pěkné třetí místo odrůda Katy. K přednostem této odrůdy patřil velký podíl tržních hlíz a jen minimum hlíz malých. Desáté místo obsadila odrůda Suzan, která také vytvořila velké hlízy.
Testování škrobárenských odrůd
Dobře si vedou i velhartické odrůdy brambor na výrobu škrobu, které v pokusech pro Seznam doporučených odrůd brambor (SDO) v průměru let 2016 až 2019 obsadily čelní místa. Nejvyšší výnos škrobu 11,9 t/ha poskytla odrůda Dominátor. Další místa patřila odrůdám Westamyl, Verne, David a Borek.
V loňských pokusech se škrobárenskými odrůdami brambor pro SDO i neregistrovanými obsadil první místo Dominátor a druhé Borek. Odrůda Westamyl skončila na šestém místě.
Tři novinky
Ing. Viktor Kopačka představil nové odrůdy brambor vyšlechtěné ve Velharticích. Novinku určenou na výrobu škrobu představuje poloraná odrůda s velkými hlízami Respect. K jejím přednostem patří výnosnost a vysoká škrobnatost až 22 %. Odrůda se uplatní pro sklizeň na přelomu srpna a září.
Druhou novinkou na výrobu škrobu je polopozdní až pozdní odrůda Datan. Tato výnosná odrůda se škrobnatostí až 23 % dosahuje vysoké výtěžnosti škrobu. Díky dlouhé vegetaci se využije pro sklizeň na konci září a v říjnu.
Letos registrovanou novinku mezi konzumními odrůdami brambor představuje poloraná Gabreta. Poloraná odrůda varného typu A určená na salát má výbornou chuť a po oloupání netmavne. Hlízy mají sytě žlutou dužninu a jemnou slupku.
Nadějná novošlechtění
U několika kříženců ve druhém roce státních odrůdových zkoušek se předpokládá registrace. Druhý rok státních odrůdových zkoušek letos absolvuje kříženec VE K 59/2 navrženým názvem Milada na počest političky JUDr. Milady Horákové. Vysoce výnosná poloraná konzumní odrůda varného typu B má červenou slupku a žlutou dužninou. K jejím přednostem patří výborná stolní hodnota.
Ve druhém roce registračních zkoušek se nachází také velmi zajímavý kříženec s červenou slupkou i dužninou VE M 86/3 s navrženým názvem Cibared. Jedná se o poloranou stolní odrůdu varného typu B.
Druhý rok zkoušek absolvuje také kříženec VE N 46/14 s navrženým názvem Radmila. Jde o poloranou konzumní odrůdu vhodnou i na zpracování na hranolky. Odrůda s dlouhými hlízami osahuje velmi dobré stolní hodnoty.
Obchod a množení
Na obchodování s bramborami se ve své přednášce zaměřil obchodní nový zástupce firmy Vesa Velhartice Bc. Jan Lhotský. Uvedl, že v tuzemském obchodě společnosti zaujímá první místo průmyslová odrůda Dominátor.
Co se týče množení, nejúspěšnější odrůdou firmy je Red Anna s množitelskou plochou v letošním roce 68 ha. Další místa v množení v ČR patří odrůdám Dominátor (63 ha), Verne (42 ha), Vysočina (40 ha), Monika (32 ha) a Dominika (30 ha).
Bc. Lhotský popsal letošní situaci v pěstování brambor. Podle jeho slov se díky suchu na jaře vše podařilo včas zasázet. Poté měly brambory za vegetace dostatek srážek. Hlízy dostatečně narostly. Brambory měly velmi dobré nasazení a hlízy byly vyrovnané. Deštivé počasí ale také škodilo, brambory ohrožovala plíseň a další choroby.
Ze starých zásob ve skladech skoro nic nezbylo. Letošní sklizeň brambor sice začala časně, ale probíhala pomalu. Farmářská cena za velmi rané brambory šla rychle dolů, v polovině července se pohybovala kolem sedmi korun za kilogram.
Hana Honsová
Praha
Článek vyšel ve Farmáři č. 9/2020.