První kombajny vjely na jižní Moravě do polí zhruba v polovině první červencové dokády, kdy začala sklizeň ozimých ječmenů v Drnholci na Mikulovsku a v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku, v jejím závěru se k nim připojili i zemědělci z Brněnska. Ve srovnání s minulými lety však mají letos žně na jižní Moravě deset až čtrnáct dní zpoždění.
V Jihomoravském kraji čeká v letošním roce na sklizeň celkem 111 944 ha ozimé pšenice, 5635 ha ozimého ječmene, 53 140 ha jarního ječmene a 55 651 ha jarní pšenice. Letošní příznivá zima a dostatek srážek přispěly k tomu, že letošní výnosy obilovin budou zřejmě vyšší než v loňském roce. Na písčitých půdách znojemského okresu, kde se v loňském roce pohyboval výnos ozimého ječmene okolo tří tun z hektaru, sklízejí letos zemědělci v průměru okolo pěti tun. Na Hodonínsku měli zahájit sklizeň prvních hektarů ozimého ječmene z celkových zhruba tisíce hektarů v minulém týdnu v Žarošicích a Čejkovicích. Na okrese Brno-venkov je letos zaseto něco málo přes 530 hektarů ozimého ječmene a necelých deset a půl tisíce hektarů ozimé pšenice. Podle slov Vladimíra Ryšavého, ředitele Zemědělské agentury a pozemkového úřadu Brno, začaly letos žně na Brněnsku s deseti až čtrnáctidenním zpožděním. „Žně se v naší oblasti ještě pořádně nerozběhly. Pokud to počasí umožní, očekáváme největší nástup sklizňových prací v 31. týdnu. V roce 2003 byl na okrese Brno-venkov z důvodu nepříznivého ročníku průměrný výnos ozimého ječmene 3,22 tuny z hektaru. Letošní výnosy očekáváme průměrné až mírně nadprůměrné. Na přesnější výsledky si však ještě budeme muset počkat,“ sdělil Ryšavý.
Jedním z prvních podniků, které začaly se sklizní ozimů na Brněnsku, byla akciová společnost Agro MONET se sídlem v Moutnicích. Tento podnik hospodaří na 2700 hektarech velmi kvalitní orné půdy jižně od Brna. „První pokos jsme provedli ve čtvrtek 8. července a do soboty 10. července se nám podařilo sklidit zhruba 140 hektarů,“ řekl nám Ivo Otáhal, hlavní agronom společnosti. „Ozimého ječmene máme letos něco málo přes 200 hektarů a pěstujeme ho jak pro množitelské účely, tak jako merkantil. Odrůdovou skladbu tvoří odrůdy Alissa, Traminer, Luran a Nelly. Na rozdíl od loňska, kdy jsme téměř veškeré plochy ozimého ječmene museli zaorat, vypadá letošní úroda nadějně. Porosty jsou vyrovnané a díky včasným chemickým zásahům i v dobrém zdravotním stavu. Hektarový výnos se zatím pohybuje okolo 6,2 tuny a vlhkost zrn je okolo 13 %. Z odrůd nám letos vychází nejlépe Traminer a Nelly a poněkud nás zklamala odrůda Luran, která polehla,“ zhodnotil dosavadní průběh sklizně Otáhal. Podle Antonína Zahradníčka, druhého agronoma společnosti, přejedou kombajny po dokončení ozimých ječmenů nejdříve do porostů řepky. „Trochu nás letos trápí proměnlivé počasí. Zatím jsme ale měli štěstí, že nám úrodu nepoškodily bouřky a krupobití. Pokud nepřijdou vydatnější dešťové srážky, chtěli bychom co nejdříve dokončit sklizeň ozimých ječmenů a začít se sklizní řepky. Poté bude následovat ozimá pšenice, které máme letos asi120 hektarů,“ dodal Zahradníček.