Jarní pšenice Siarel, jarní ječmen Sebastian, ozimá pšenice Simila, ozimý ječmen Campill, ozimé tritikale Nazaret, oves nahý Saul, oves setý Rozmar a hořčice bílá Polarka – to jsou některé odrůdy, jimiž letos obohatí náš trh s osivy akciová společnost Selgen. Jejich stručné představení bylo mimo jiné zahrnuto do programu předjarního polního dne, který se konal na začátku března ve Stupicích, kde sídlí jedna z pěti šlechtitelských stanic Selgenu.
„Polní den pořádáme ve Stupicích již mnoho let v přibližně stejném termínu. Volili jsme jej tak, abychom mohli v polních podmínkách účastníkům ukázat přezimování ozimých obilnin a jejich start do vegetace. V posledních letech se ale tento záměr nedaří, protože je zima a navíc většinou sněží, takže se do pole nedá vstoupit,“ řekl úvodem Ing. Ladislav Rosenberg, CSc., generální ředitel Selgenu, a dodal, že ani letos jaro ještě nenastoupilo a ozimy neobnovily vegetaci.
Letošní zima odrůdy prověří
Zatímco na většině území naší republiky, zvláště ve východních Čechách a na Moravě, byla a mnohde ještě leží vysoká sněhová pokrývka, ve Stupicích bylo sněhu málo. „Zatím nedokážeme přesně určit ani na naší stanici, ani v jednotlivých oblastech, jak silně budou porosty ozimých obilnin poškozené,“ uvedl ve svém vystoupení Dr. Ing. Pavel Horčička, vedoucí šlechtitelské stanice Stupice a vedoucí střediska šlechtění ozimé pšenice. Prognóza ale není příliš optimistická. Nejvíce jsou podle něj ohroženy porosty ozimů na západ od Kolína, protože tam byly silné mrazy a málo sněhu. Hodně bude záležet na termínu setí. Později seté ozimé obilniny jsou totiž velmi slabé a většinou nestačily před příchodem zimy odnožit.
Rozdíly budou mezi jednotlivými odrůdami. V testu životnosti rostlin ozimé pšenice z pokusných parcelek ve Stupicích, s jehož výsledkem se měli účastníci semináře možnost seznámit prostřednictvím promítaných fotografií, nejlépe obstála odrůda Samanta. Zcela zničená zimou je odrůda Sandra a silně jsou poškozeny odrůdy s nízkou mrazuvzdorností (stupeň 1 – 2). „Mrazuvzdornost je významná odrůdová vlastnost a je velmi dobře, že byla prosazena do parametrů, které sleduje ÚKZÚZ,“ uvedl Ing. Horčička.
Stav ozimého ječmene rozebral Ing. Pavel Mařík, vedoucí střediska šlechtění ozimého ječmene na šlechtitelské stanici Lužany u Přeštic. Největší zimuvzdornost prokázala odrůda Luxor. Plošně nejsou porosty ozimého ječmene v dobrém stavu a určitě bude nutné věnovat jim po nástupu jara zvýšenou pozornost. Podle Ing. Maříka je důležité především regenerační přihnojení dusíkem v dávce 30 – 60 kg/ha. Zapomínat se nesmí ani na mechanické ošetření, to znamená: povytažené porosty přivalit a porosty s mrazem popálenými listy a na slehlých pozemcích vláčet. Bude také třeba ošetřit fungicidy proti chorobám pat stébel a morforegulátory na podpoření odnožování. „Pozor ovšem na herbicidy! Neaplikujte je na poškozené nezregenerované porosty,“ upozornil Ing. Mařík.
Ozimé plodiny po letošní zimě jistě zamotají hlavu nejednomu pěstiteli. Někteří možná dojdou k závěru, že vsázet na sice výkonné, ale vůči zimě méně odolné odrůdy se nemusí vyplatit. Rozhodně, jak doporučil Ing. Horčička, je vhodné pěstovat více odrůd a při jejich výběru myslet také na mrazuvzdornost. V posledních několika letech se totiž ukázalo, že přes všechny prognózy oteplování nemusí být u nás zima mírná a krátká.
Ječmen – plodina s budoucností
Při předjarních seminářích akciové společnosti Selgen bývají do programu zařazovány kromě čistě aktuálních témat, jakým byly letos stav ozimých obilnin po zimě a doporučení jejich jarního ošetření, také přednášky věnované jiným záležitostem. O příležitosti pro české ječmenářství hovořil Ing. Jaroslav Skopal z firmy Soufflet Agro, a. s.
„Podíváme-li se na světové sladařské kapacity a porovnáme objem produkce v roce 2004 a odhad pro letošní rok, zjistíme, že produkce sladu, a tudíž potřeba sladovnického ječmene, stoupá. Na tomto vzestupu se ale výrazně nepodílejí státy Evropské unie (ty dokonce zaznamenávají stagnaci), nýbrž východní Evropa, především Rusko,“ uvedl Ing. Skopal. Tuto informaci dále doplnil údajem o podílu České republiky na světové produkci sladu. V roce 2004 to bylo 2,6 %, letos je předpoklad 2,3 %. Je tedy zřejmé, že náš sladovnický ječmen nachází ve světě uplatnění a pokud si udrží dobrou kvalitu, bude tomu tak i v budoucnu.
U sladovnického ječmene je právě kvalita splňující požadavky jednotlivých sladoven a pivovarů velmi důležitá. „Pěstitel jarního sladovnického ječmene musí reagovat na přání zpracovatele, a to především volbou odrůdy, nositele jakostních vlastností,“ upozornil Ing. Skopal. Mezi odrůdami, které letos bude při nákupu preferovat Soufflet Agro, a. s., jsou Malz, Prestige, Sebastian, Jersey a Tolar, který je potřebný pro výrobu tradičního českého piva.
Pro udržení významného postavení České republiky na světovém trhu se sladovnickým ječmenem je podle Ing. Skopala důležitá také sledovatelnost výroby suroviny. Znamená to, že ke každé partii dodávané ke sladování musí existovat přesné záznamy nejen o skladování, ale i o celém průběhu pěstování ječmene, o všech vstupech do porostů, pochopitelně včetně dokladů o použitém osivu.
Nabídka odrůd se rozšíří
Nejvýnosnější odrůdou jarního ječmene v Klubu Diamant (jde o sdružení pěstitelů, kteří podávají informace o pěstování jarního sladovnického ječmene na provozních plochách společnosti Soufflet Agro) byl loni u nás čerstvě registrovaný Sebastian. Také letos je mezi preferovanými odrůdami. Jak uvedl Ing. Rosenberg, jde o odrůdu světového formátu, u níž se podařilo zkombinovat vysoký výnos s výběrovou sladovnickou jakostí. Tato odrůda, vyšlechtěná dánskou společností Sejet Plantbreeding, je registrována v několika zemích Evropské unie a u nás ji zastupuje právě Selgen.
Z odrůd jarních obilnin stojí jistě za zmínku také odrůda jarní pšenice Sirael vyšlechtěná na šlechtitelské stanici Stupice. Je to plastická odrůda s vysokým výnosovým potenciálem. I když má v zásadě univerzální jakost, hodí se zvláště pro pečivárenské využití (jakost C). Je odolná vůči padlí a septorii a také proti poléhání.
A k jarním obilninám do třetice ještě dvě nové odrůdy ovsa. Odrůdu ovsa nahého Saul vyšlechtili na šlechtitelské stanici Krukanice. Byla registrována loni. Je středně pozdní a je velmi vhodná pro potravinářské využití i ke krmení monogastrů. Nízký podíl pluchatých zrn je u ní podmíněn geneticky. Ing. Rosenberg upozornil také na novou odrůdu ovsa setého Rozmar, která pochází rovněž od šlechtitelů z Krukanic. Dává dobrý výnos středně velkého zrna, je odolná vůči padlí travnímu, hnědé skvrnitosti a rzím.