12.05.2006 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mykotoxiny ovlivní prodejnost zrna

Stav porostů ozimých obilnin a ozimé řepky z hlediska jejich napadení patogeny zajímal naše pěstitele letos na jaře víc než v předchozích letech. Proto využili možnosti nechat si přesně určit chorobu a vzorky rostlin přinesli k analýze. Kam? Do Brna v době konání mezinárodních veletrhů Techagro, Silva Regina a Animal Vetex, tedy na začátku dubna. Rozhovor o této akci pořádané společností BASF a jejích dalších aktivitách poskytl redakci Zemědělce Ing. Zdeněk Šonský, marketingový manager BASF pro Českou republiku.

Na veletrhu Techagro společnost BASF svůj stánek neměla, ale návštěvníci výstavy, pokud si udělali čas, měli přece jenom možnost seznámit se nebo si připomenout vaše aktivity, že ano?
Techagra se nezúčastňujeme, přestože jsme si vědomi, že to je významný veletrh. Volíme raději jiné formy prezentace. V termínu jeho konání pořádáme ve spolupráci se Státní rostlinolékařskou správou, oblastním odborem Brno, vně areálu brněnského výstaviště vlastní akci. Nejinak tomu bylo i letos. Jde o včasnou a přesnou diagnostiku houbových chorob v době před ošetřením porostů. Tentokrát přineslo vzorky napadených rostlin ozimé pšenice, ozimého ječmene, žita a tritikale a také ozimé řepky opravdu mnoho zákazníků.
Zatímco pracovníci Státní rostlinolékařské správy vzorky hodnotili, Ing. Michael Bajgar, náš obchodní zástupce pro jižní Moravu, podával na malém improvizovaném semináři informace o výsledcích analýz z předchozího dne a k tomu přidal doporučení BASF k ošetření proti houbovým chorobám.

Letošní zima byla tuhá a dlouhá. Ovlivnila významněji porosty ozimů z hlediska jejich zdravotního stavu?
Určitě. Projevilo se to ve značném výskytu chorob pat stébel, především plísně sněžné a rhizoktoniové hniloby. Plísně sněžné bylo rozhodně víc než v minulých letech. Dále se vyskytovala braničnatka pšeničná a v počátečních stadiích i braničnatka plevová. Ojediněle byly nalezeny rzi. Ve vzorcích z některých lokalit byl poměrně častý výskyt padlí travního.
Toto bylo jen stručné shrnutí výsledků diagnostiky ozimé pšenice. O frekvenci ostatních chorob na dalších ozimých plodinách se mohli čtenáři Zemědělce dočíst v článku pracovníků SRS uveřejněném v čísle 19.

Pokud vím, v době konání Techagra jste v Brně pořádali také odbornou konferenci. Bylo tomu skutečně tak?
Asi po šesti letech jsme se k této formě prezentace a poskytování informací pěstitelům opět vrátili. Její název Význam klasových fuzarióz a možnosti jejich eliminace mnohé napoví. Toto aktuální téma jsme zvolili, abychom reagovali na nové parametry jakosti obilovin podle pravidel Evropské unie pro intervenční nákup. Přednášející jsme vybrali tak, aby byla problematika pojata co nejšířeji, tedy: co jsou fuzariózy, jak se šíří, jak se proti nim bránit a jak napadení těmito patogeny ovlivňuje z hlediska obsahu mykotoxinů prodejnost obilovin.
Velmi zajímavá byla podle reakce posluchačů přednáška Dr. Martina Semara, zástupce BASF AG z Německa. Hovořil na téma fuzariózy a poznatky BASF. Podrobně se věnoval fungicidu Caramba, a to jak z pohledu účinnosti, tak ovlivnění obsahu mykotoxinů v zrnu pšenice. Vyplynula z toho strategie BASF v potlačování fuzarióz klasu i dalších závažných houbových chorob obilnin – Juwel Top a Caramba. V závěru konference to potvrdil Ing. Antonín Dostál, obchodní zástupce BASF pro severní Moravu. Také v České republice je letošním doporučením pro potlačování houbových chorob v ozimé pšenici Juwel Top pro ošetření listové plochy a následně přípravek Caramba do klasů proti fuzariózám.

Chcete se vrátit k pravidelnému pořádání odborných konferencí nebo považujete polní dny za vhodnější způsob prezentace svých produktů?
Dříve jsme volili konference a semináře, potom jsme přešli na organizaci polních dní, které již mají svou tradici a patří k těm hojně navštěvovaným. Účastníci na nich získají mnoho zajímavých a přínosných poznatků. Také letos budou naše polní dny na známých místech – v Kněževsi u Prahy a Rokytnici u Přerova.
Za stěžejní a pravidelnou formu informací pro odběratele našich produktů považuji časopis Agrotip. Jsou v něm nejen doporučení firmy, ale i články od nezávislých odborníků z výzkumných ústavů či univerzit. Letos jsme jej navíc rozšířili o zkušenosti ze Slovenské republiky – ze zemědělských podniků i upozornění na produkty, které jsou registrovány na Slovensku a ne v České republice. Stal se tedy časopisem československým.

A závěrem otázka, kterou jistě čekáte? Jaké novinky chystáte pro nejbližší období?
Jak zaznělo i na zmíněné konferenci, BASF nabízí fungicidní ošetření pro zlepšení pravděpodobnosti prodeje komodity obilniny, protože obsah mykotoxinů v zrnu se stal jedním z parametrů, které prodejnost ovlivňují. Také další naše novinky budou především fungicidy. Pokud ovšem není dokončena registrace, by bylo předčasné o nich podrobněji hovořit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down