18.04.2002 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mořidla a fungicidy do obilnin

V roce 2001 byly v České republice obilniny pěstovány na ploše 1 626 785 hektarů, což představuje 55 % z celkové osevní plochy. Největší podíl představovaly pšenice (57 %) a ječmen (31 %). Vedle základní agrotechniky, hnojení a používání kvalitních osiv významně ovlivňuje dosahování požadované výnosové úrovně a kvality produkce i ochrana proti škodlivým činitelům.

Naše zemědělská veřejnost si již dobře osvojila chemické zásahy proti plevelům a dokáže se velmi dobře orientovat při výběru herbicidů. Toto bohužel nelze napsat o ochraně proti houbovým chorobám, jejichž význam pro tvorbu výnosů a kvality produkce je dlouhodobě podceňován. Zatímco ochrana proti plevelům je uplatňována na téměř 100 % plochy, v některých zemědělských podnicích nepovažují fungicidní ochranu obilnin za potřebnou. V posledních letech však nastává posun a ti, kteří dobře hospodaří, si uvědomují, že bez kvalitního moření osiva a fungicidní ochrany v průběhu vegetace nemohou dosáhnout potřebných výnosových a kvalitativních parametrů produkce.
Podle celé řady publikovaných prací lze konstatovat, že přímé ztráty způsobené houbovými chorobami mohou dosahovat až 25 % výnosů při současném snížení kvality produkce (snížení hmotnosti tisíce zrn, klíčivosti, obsahu lepku, popřípadě zvýšení obsahu mykotoxinů). Zlepšení této situace je možné dosáhnout jen tím, že obilnina bude mít zajištěnu komplexní ochranu od zasetí do sklizně, protože jen zdravá rostlina dokáže dát jak vysoký výnos, tak kvalitní produkci. V nejbližších letech lze očekávat silný tlak potravinářského a krmivářského průmyslu na kvalitu vykupovaných obilovin.
Nejvíce se hovoří o mykotoxinech, což jsou metabolické produkty patogenních plísní, které kontaminují potraviny a krmivo a následně jsou zdrojem intoxikací člověka i zvířat a vyvolávají tzv.mykotoxikózy. Mezi nejvýznamnější patří fuzariotoxiny, které jsou produkovány plísněmi rodu Fusarium (F. graminearum, F. roseum, F. culmorum, F. sporotrichoides aj.) a rodem Gerlachia, do něhož řadíme i známou plíseň sněžnou. Při výskytu těchto patogenů, popřípadě chlamydospor snětí zakrslé a mazlavé, lze předpokládat neprodejnost kontaminované produkce, o čemž se v minulých letech již mnozí pěstitelé přesvědčili při vývozech do sousedních států.
Ochranu obilnin proti houbovým chorobám lze rozdělit zhruba na tři období:
1. Moření osiva
Toto opatření je východiskem pro založení zdravého porostu, který je prvním předpokladem pro dosažení výnosu a kvality produkce. Přednostně se uplatňují mořidla s dlouhodobým a širokým spektrem účinku.
2. Ochrana proti listovým chorobám
- podzim (například padlí travní)
- časné jaro (například padlí, fuzariózy apod.)
- fáze sloupkování (stéblolam)
3. Ochrana proti klasovým chorobám
Společnost Syngenta může díky širokému sortimentu přípravků nabídnout komplexní ochranu obilnin po celou dobu vegetace, a tak přispět ke zvýšení úrovně jejich pěstování jak po stránce kvantitativní, tak i kvalitativní. K dispozici jsou kvalitní mořidla „šitá na míru“ (Dividend = sněť zakrslá, Maxim = fuzariózy) i širokospektrální fungicidy proti listovým a klasovým chorobám (Amistar, Archer Top, Alto combi). Nelze opomenout ani tzv. aktivátor růstu Bion 50 WG.

Mořidla

Dividend 030 FS (ú. l. 30 g.l-1 difenoconazole, dávka 2 l.t-1 osiva pšenice) je kromě účinnosti na běžné choroby přenosné osivem jako jediné mořidlo v ČR registrován proti sněti zakrslé. Je mimořádně tolerantní k osivu a dokáže eliminovat nepříznivé vlivy (nevhodnou hloubku setí, nekvalitní přípravu seťového lůžka, podmáčenou půdu). Podporuje rychlost vzcházení a vývoj rostlin.
Maxim 025 FS (ú. l. 25 g.l-1 fludioxonil, dávka 1,5 l.t-1 osiva pšenice, žita a tritikale) působí vedle klasických chorob jako jediné mořidlo s registrací v ČR na fuzariózy. Vyznačuje se velmi dlouhou účinností (od setí až do jara). Proniká dovnitř semene a hubí choroby uvnitř obilky, rozšiřuje se do klíčků, kde hubí choroby přenosné půdou.
Maxim Star 025 FS (ú. l. 18,75 g.l-1 fludioxonil, 6,25 g.l-1 cyproconazole, dávka 1,5 l.t-1 osiva jarního ječmene, 2,0 l.t-1 osiva ozimého ječmene) má vedle účinnosti na klasické choroby přenosné osivem ječmene opět registraci proti fuzariózám, což zejména ocení pěstitelé sladovnického ječmene.
Vedle kvalitních mořidel dodává společnost Syngenta na vybrané semenářské podniky i novou technologii moření tzv. 100% aplikační proces. Využitím speciální pěny se zvyšuje objem mořící kapaliny bez zvýšení vlhkosti osiva. Má to tyto výhody:
- rovnoměrná distribuce mořidla na každou obilku,
- zlepšení vzhledu osiva,
- snížení oděru namořeného osiva,
- průnik mořidla do rýhy obilky, kde se udržují spory sněti zakrslé a mazlavé.

Fungicidy

Amistar (ú. l. 250 g.l-1 azoxystrobin) účinkuje v dávce 0,8 l.ha-1 na většinu houbových chorob v pšenici a ječmeni, včetně patogenů vyvolávajících černě. Aplikujeme jej vždy preventivně před nástupem patogenů, tj. asi o 10 - 14 dnů dříve než klasické fungicidy. Možné jsou kombinace s listovými hnojivy, insekticidy, fungicidy nebo regulátory růstu. Přednosti tohoto přípravku jsou:
- možnost aplikace ve všech růstových fázích,
- „zelený efekt“ - prodloužené ukládání asimilátů,
- dlouhodobá ochrana (až osm týdnů),
- velmi dobrá účinnost proti houbovým chorobám,
- prokazatelné zvýšení výnosu a kvality,
- neexistuje rezistence.
Alto combi 420 SC (ú. l. 120 g.l-1 cyproconazole, 300 g.l-1 carbendazim) v dávce 0,5 l.ha-1 zaručuje vysoké spektrum účinku proti chorobám pat stébel (BBCH 29 - 34), listovým chorobám (BBCH 24 - 34) a klasovým chorobám (BBCH 57 - 65). Vzhledem k širokému spektru účinnosti, širokému aplikačnímu oknu, pohyblivosti účinné látky cyproconazole směrem k novým přírůstkům je univerzálním fungicidem pro ozimé obilniny.
Archer Top 400 EC (ú. l. 125 g.l-1 propiconazole, 275 g.l-1 fenpropidin) účinkuje v dávce 0,8 - 1 l.ha-1 v pšenici a ječmeni proti běžně se vyskytujícím chorobám. Spojení morfolinu a triazolu zaručuje za jakýchkoliv povětrnostních podmínek rychlý, dlouhodobý a širokospektrální účinek. U jarního ječmene zlepšuje parametry sladařských hodnot. Nová účinná látka fenpropidin vyniká svými kurativními účinky proti padlí travnímu (tzv. stop efekt).

Aktivátor růstu

Bion 50 WG (ú. l. 50 % bendicar) je přípravek, který aktivuje přirozené obranné mechanismy rostlin proti chorobám. Dávka 60 g.ha-1 u ozimé pšenice a 50 g.ha-1 u jarní pšenice a jarního ječmene je aplikována preventivné na zdravé rostliny ve fázi plného odnožování až konec odnožování. Účinkuje proti padlí, rzem a braničnatkám.

Shrnutí

Doporučení pro ochranu obilnin vyplývá z poznatků, že o výnosu a kvalitě produkce rozhoduje komplexní ochrana po celou dobu vegetace. Moření osiva a dvojí ošetření fungicidy proti listovým a klasovým chorobám se vždy vyplatí.

Ozimá pšenice
Maxim 025 FS je vhodné použít pro eliminaci fuzarióz a dalších chorob přenosných osivem s cílem založení zdravých porostů a omezení zdrojů infekce v dalším období. Dividend 030 FS volíme pro oblasti s častým výskytem sněti zakrslé Archer Top 400 EC se aplikuje proti listovým chorobám od konce odnožování do vytvoření praporcového listu. Alto combi 420 SC dostává přednost před Archerem Top 400 EC v případě, že se kombinuje výskyt listových chorob s chorobami pat stébel. Amistar aplikujeme preventivně na ochranu posledního listu a klasů proti celému komplexu chorob.

Jarní ječmen
Maxim star 025 FS se hodí pro eliminaci výskytu fuzarióz a dalších chorob přenosných osivem. Bion 50 WG používáme proti listovým chorobám (padlí, rzi, braničnatky). Je nutné jej aplikovat na zdravý porost. Archer Top 400 EC je alternativní náhrada Bionu tam, kde jsou již v porostu patrné první příznaky napadení chorobami. Amistar je vhodný pro závěrečné ošetření ve fázi praporcového listu až začátku kvetení. Posunutí zásahu na začátek kvetení významně eliminuje zahnědlost špiček u sladovnického ječmene.

Ing. František Kubeček, CSc.,
Syngenta Czech, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down