Ekologická produkce ovoce zaznamenala v posledních desetiletích v evropském měřítku velmi významný posun směrem k intenzivnímu modelu, jenž je zajímavý i po ekonomické stránce. Jde o trend prosazující se v dílčí podobě i v integrovaných systémech a posouvá je na kvalitativně vyšší úroveň. I když ekologická produkce byla svého vzniku primárně zaměřena na ochranu životního prostředí, nyní stěžejní roli v jejím rozvoji poptávka po potravinách neobsahujících rezidua pesticidů. Obzvláště u ovoce jde o mimořádně cenný bonus, jenž zvyšuje možnosti odbytu nejen přímých konzumentů, ale také u subjektů zaměřených na výrobu dětské výživy.
Navzdory uvedeným pozitivům se ekologická produkce doposud neprosadila v míře, kterou bychom očekávali. Je možné, že setrvávající nedůvěra vyplývá z nedostatku informací a také z některých nevýhod, jež přechod na „ekologii“ přináší V ekologickém režimu například nejsou - s výjimkou spinosadu - k dispozici razantní přípravky pro okamžitá řešení. Na likvidaci vzniklého „požáru“ způsobem, jaký nabízí chemické prostředky, musíme zapomenout. Oproti integrovaným systémům také svádíme mnohem náročnější boj s pleveli a více úsilí vyžaduje i výživa. Bez aplikací růstových hormonů je obtížnější pěstování odrůd citlivých na fyziologickou rzivost a totéž platí i pro kompenzace mrazových poškození. Navzdory tomu však můžeme říci, že pro většinu situací, s nimiž jsme během sezóny konfrontováni, existují řešení srovnatelná s integrovanými systémy a za dodržení určitých pravidel můžeme např. u jablek dosáhnout velice dobrých výnosů i kvality. Tento ekonomický potenciál však v České republice dosud není dostatečně využíván. Snahou tříletého projektu s názvem Modelový ekologický sad zahájeného v roce 2017 v provozních výsadbách jabloní, je přesvědčit pěstitele, že i bez chemických pesticidů a minerálních hnojiv lze vypěstovat kvalitní ovoce s ekonomicky zajímavým výsledkem.
V letech 2017–2019 byl ve výsadbách jabloní ve Starém Lískovci ověřen systém pěstování splňující kritéria intenzivní ekologické produkce. Každoročně proběhlo hodnocení výsledků ochrany, výživy a sklizňových ukazatelů, uskutečnily se semináře spojené s návštěvami pokusných výsadeb a informace o projektu byly publikovány v odborném tisku. Během provozu sadů jsme měli příležitost získávat nové zkušenosti v situacích, které vyžadovaly přístupy odlišné od integrované produkce. I když bylo nutno řešit některé problémy, jako například poškození násady jarními mrazy (2017, 2019), sucho (2018) nebo i dílčí zaváhání v signalizaci termínů ošetření, můžeme říci, že souhrnném měřítku jsme dosáhli očekávaných výsledků.
Ing. Vladan Falta, Ph.D.
Biocont Laboratory spol. s r. o.
Více si můžete přečíst ve Farmáři 11/2019.