03.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně odrůd pšenice, ale kvalitních

Jeden ze série polních dnů společnosti Saaten-Union CZ, s. r. o., se uskutečnil v červnu v Hrotovicích na Třebíčsku. Na dohled od věží jaderné elektrárny Dukovany se sešli zájemci o nové i prověřené odrůdy pšenice ozimé. Pokusy s několika variantami výsevku byly založeny na pozemcích Zemědělského družstva Hrotovice.

 

Odrůdy pšenice představil produktový manažer společnosti pro obilniny Ing. Luděk Novotný. Na úvod poděkoval hlavnímu agronomovi ZD Hrotovice, Ing. Vítu Ševčíkovi za mnohaletou a perfektní spolupráci a za excelentní vedení pokusů. Jak dále sdělil, Saaten-Union nabízí čtyři nosné odrůdy, které představují asi 80 procent prodejů. Ty byly na poli v Hrotovicích představeny v několika variantách výsevků. „Díky rajonizaci odrůd si u nás může každý pěstitel velice jednoduše a přehledně vybrat odrůdu vhodnou do jeho půdně-klimatických a technologických podmínek,“ nastínil Ing. Novotný filozofii firmy.

Jak dodal, velmi důležitým parametrem je ideální hustota porostu. „Je třeba znát, při kolika klasech na metr čtvereční se u dané odrůdy dosáhne nejlepších výsledků. Mnohdy není potřeba vysévat 200 kilogramů na hektar, je to spíš kontraproduktivní. Produktivita klasu, tedy kolik sklidíme zrna z jednoho klasu, záleží nejen na hmotnosti tisíce zrn (HTZ), ale také na počtu zrn v klasu a počtu odnoží. Nejlepší odrůdy dosahují 1,9 gramu zrna z jednoho klasu a vysoký podíl předního zrna. Když danou odrůdu dokonala známe, jsme schopni přizpůsobit agrotechniku tak, abychom jí umožnili co nejlepší výsledek,“ uvedl Ing. Novotný.

Jak dále poznamenal, v poslední době je genetickým trendem co nejvíce malých drobných klasů na rostlině, což sice znamená vyšší počet zrn, ale zároveň nízkou HTZ. „My preferujeme odrůdy s vyšší HTZ, které zároveň mají dobrou architekturu porostu,“ sdělil představitel firmy.

 

Technologie pěstování

Podle Ing. Novotného je v současnosti v České republice oseto pšenicí ozimou téměř 800 000 hektarů. Odrůd pěstovaných v České republice je zhruba 160. „Naší cestou není chrlit každý rok nové a nové odrůdy. Chceme, aby si pěstitel vybral odrůdu, která mu vyhovuje, a u ní setrval,“ komentoval produktový manažer.

Na pokusném pozemku byla podle Ing. Novotného použita následující agrotechnika.

Obsevem je raná odrůda Pirueta, předplodinou řepka, selo se na konci září 2022. Porosty byly ošetřeny proti plevelům, škůdcům i regulátorem růstu. V polovině října se přihnojilo kejdou, na jaře jednou kejdou a čtyřikrát DAM.

„Pokusy je třeba vést rozumně, abychom vyhověli v maximální možné míře všem odrůdám. Nejlepším pokusným polem je vždy to vaše,“ obrátil se zástupce firmy k přítomným agronomům.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down