18.08.2022 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Máku u nás letos méně než loni

Mák setý odedávna patří k našim tradičním plodinám. Plochy i výnosy této olejniny kolísají mezi ročníky pěstování. Ve dvou minulých sezónách se v České republice výměra máku pohybovala nad čtyřiceti tisíci hektary. V letošním roce ale zájem našich pěstitelů o mák klesl.

Na poklesu výměry makových polí v ČR se podílí celá řada okolností. V první řadě došlo k výraznému nárůstu výkupních cen jak řepky, tak i obilnin. V mnohých zemědělských podnicích od pěstování máku v letošním roce ustoupili nebo omezili plochu.

Pokles ploch máku se dal očekávat vzhledem k poměrně nízké a stagnující ceně makového semene po sklizni 2021, ve srovnání s raketově rostoucími cenami většiny ostatních komodit. Náklady na produkci přitom neustále stoupají.

Ceny máku stagnovaly již v závěru loňského roku a situaci navíc zhoršil únorový vpád ruských vojsk na Ukrajinu, což vyvolalo obavy zemědělců o další vývozy do východní Evropy, tedy do Ruska, na Ukrajinu a do Běloruska. Mnozí pěstitelé na poslední chvíli přehodnotili osevní plán v neprospěch máku.

Informace z oblasti pěstování máku zazněly na polních dnech v cyklu „Den pro mák 2022“, které proběhly koncem června v Červeném Újezdě na Praze-západ, v Krucemburku na Havlíčkobrodsku a v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Porosty na všech třech lokalitách vypadaly dobře.

Tradiční akce uspořádal spolek Český modrý mák z. s. a Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU). Stejně jako v minulých letech polním dnem v Červeném Újezdě provázeli Ing. Matěj Satranský a Ing. Pavel Cihlář, Ph.D., z ČZU, kteří popsali maloparcelkové polní pokusy.

Poloprovozními pokusy založenými na pozemcích zemědělského podniku Zemědělská a. s. Krucemburk přítomné provedl agronom Ing. Josef Michalíček. V Kostelci na Hané zúčastněné s pokusnými variantami seznámil Ing. Radomil Vlk, Ph.D., z firmy Provapol s. r. o.

Situaci v oblasti pěstování máku již tradičně zhodnotil Ing. Václav Lohr, poradce spolku Český modrý mák. Nejprve hovořil o vývozech makového semene z České republiky. Podle jeho informace se z ČR z minulé sklizně podle údajů Českého statistického úřadu vyvezlo téměř sedmnáct a půl tisíce tun máku. Ve skutečnosti se ale mohlo jednat o několik set až tisíců tun více, protože statistiky nezahrnují všechny vývozy.

Nejvíce českého modrého máku putovalo do Polska, skoro šest tisíc tun, čímž se tento odběratel dostal na první místo. Na dalších předních příčkách následují Rusko s více než čtyřmi tisíci tunami a Rakousko se zhruba třemi a půl tisíci tunami. Do Německa a na Slovensko shodně putovalo kolem jednoho a půl tisíce tun makového semene. 

Co se týče dovozu makového semene do ČR, došlo ke značnému vzestupu, hlavně z Číny. Zvýšené dovozy makového semene ze zemí, kde se pěstuje technický mák, jako je právě Čína, vedou k tlaku na ceny máku potravinářského, což poškozuje naše pěstitele. Zároveň mohou narušit i důvěru spotřebitelů v kvalitu makového semene dodávaného jako mák český do tržní sítě u nás i v zahraničí.

V loňském roce mělo makové semeno sklizené v ČR horší kvalitu. Důvodem byly klimatické vlivy v rozhodujícím období vegetace, v červnu až srpnu, kdy vydatně pršelo. Nadměrné množství vláhy přispělo k zaplevelení porostů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down