01.08.2024 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Luskoviny a luskovinoobilní směsky nejen na krmení

Luskoviny mají mnohostranné uplatnění ve výživě lidí i zvířat. Díky schopnosti poutat vzdušný dusík zlepšují výživu následných plodin, kterým zpřístupňují také fosfor a draslík z hlubších vrstev půdy. Pěstování luskovin ale přináší i určitá rizika, především velkou závislost na povětrnostních podmínkách.

Také jsou velmi atraktivní pro škůdce. Riziko představuje používání nekvalitního osiva. Luskoviny lze využít do vymrzajících i nevymrzajících směsí. Směsky se mohou uplatnit k různým účelům, například jako silážní, meziplodinové nebo pomocné plodiny. Pěstují se jarní i ozimé luskovinoobilní směsi. Luskoviny i jejich směsky představují zdroj velmi kvalitní píce.

Různé kombinace LOS

Na pěstování a využití luskovin, meziplodin a luskovinoobilních směsek byly zaměřeny polní dny uspořádané v ZD Krásná Hora nad Vltavou a. s., na farmě Petrovice u Sedlčan a na půdě zemědělského obchodního družstva Mrákov na Domažlicku. Na obou stanovištích si zúčastnění nejprve vyslechli poučné přednášky, po kterých následovala prohlídka polních pokusů. V Petrovicích přítomné uvítal agronom hostitelského zemědělského podniku ZD Krásná Hora nad Vltavou, farmy Petrovice, Ing. Luboš Haškovec. V rostlinné výrobě tu ověřují možnosti precizního zemědělství. Už řadu let na polích zemědělského podniku na farmě Petrovice ověřují v poloprovozních pokusech různé kombinace luskovinoobilních směsek. Do pokusů zařazují i rozmanité směsi meziplodin nebo odrůdy hrachu, pelušky a bobu. Ing. Haškovec zúčastněné seznámil s agrotechnikou uplatněnou v pokusech. Předseťová příprava spočívala v podzimní orbě a jarním urovnání povrchu ornice kompaktorem. V podzimním období se hnojilo digestátem v dávce 30 m3 na hektar. Pokusy letos zaseli 2. dubna novým secím strojem Horsch Pronto 6 DC, který má tři zásobníky na osivo. To umožňuje najednou vysévat semena různé velikosti, například luskoviny a obilniny. Jarní luskovinoobilní směsky zaseli s podsevem vojtěšky.

Jarní a ozimé

Ing. Jiří Kunte z firmy Selgen, a. s., připomněl, že naši pěstitelé už mají řadu zkušeností s jarními směskami. Při jejich pěstování má zásadní význam včasné setí, kdy se v půdě ještě nachází dostatek vláhy po zimním období. Sklízejí se na přelomu června a července. Mohou se uplatnit jako krycí plodina, zejména pro travní porosty, případně i pro vojtěšku nebo jetel. Představují výbornou předplodinu pro ozimy. Možná je i časná sklizeň před setím kukuřice. V pěstitelské technologii lze ještě mnohé zlepšovat. Naopak s ozimými LOS na rozdíl od jarních u nás zatím příliš zkušeností není. Zakládat porosty lze v říjnu, přičemž je potřeba volit vhodné plodiny a odrůdy. Sklizeň probíhá podle počasí v květnu nebo v červnu. Tuto možnost lze využít například jako předplodinu před kukuřicí nebo čirokem. Dobrou službu může udělat ozimá peluška, kterou je potřeba sít později, až po pšenici, ve druhé polovině října. Časně založené porosty pelušky ve velké míře napadají virózy, protože větší rostliny přitahují hmyzí přenašeče. Směsky jsou vhodné jako krycí plodina pro podsevy. Směsi s luskovinami lze také využít jako meziplodiny. Přítomnost leguminózy výrazně zvyšuje přínos pro výživu následné plodiny a pro biologickou aktivitu půdy. Ve směsích se uplatní například bob, hrách, peluška nebo vikev. Směs snižuje riziko malé produkce biomasy.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Úvodní foto: Do pokusů byly pro porovnání zařazeny vhodné i nevhodné kombinace

Celý článek najdete v časopisu Farmář č. 8/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down