17.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Luskovinoobilní směsky a silážování

V podhůří Šumavy nedaleko od Domažlic hospodaří Zemědělské obchodní družstvo (ZOD) Mrákov. V podniku se zhruba 2800 hektary zemědělské půdy se zabývají rostlinnou i živočišnou výrobou. V posledních letech zakládají pokusy s luskovinoobilními směskami a s různými technologiemi kukuřice na siláž.

 V polovině dubna uspořádali seminář spojený s polní prohlídkou ozimých luskovinoobilních směsek (LOS) a silážních žlabů s travní a kukuřičnou siláží. Příchozí si prohlédli velmi pěkné dobře zapojené porosty i kvalitní siláž, o kterou v areálu v Tlumačově velmi dobře pečují.

Technologiemi kukuřice s důrazem na ochranu půdy proti erozi a jarními LOS se v pokusech zabývají už několik let. Novinku představují ozimé LOS, které poprvé zaseli loni na podzim. Cílem pokusů je zjistit, jestli lze po sklizni ozimých LOS na siláž zaset a vypěstovat kvalitní silážní kukuřici. V jedné pěstitelské sezóně by se tak z jedné plochy získaly dvě sklizně na siláž pro dojnice.

Varianty ozimých LOS

Na pokusném pozemku mohli příchozí porovnat čtyři varianty ozimých směsek. Byla to 1. vikev Dětenická panonská a tritikale Brehat, 2. ozimá peluška Arkta a tritikale, 3. ozimá peluška a žito Borfuro a 4. monokultura ozimé pelušky. Předplodinou pokusů založených 30. září 2022 byla řepka.

Vikve se ve směsích vysévalo šedesát kilogramů osiva na hektar, pelušky osmdesát kilogramů na hektar, tritikale sto kilogramů na hektar a žita osmdesát kilogramů na hektar. V případě setí samotné pelušky se výsevek zvýšil na 120 kg/ha.

V době konání semináře 13. dubna vypadaly všechny pokusné varianty velmi dobře. Odborný výklad poskytl Ing. Jiří Kunte z firmy Selgen, a. s. Další informace o pokusech doplnili zástupci hostitelského podniku ZOD Mrákov.  

Jarní směsky silážovali

V sídle zemědělského podniku Ing. Kunte vystoupil s přednáškou zaměřenou na problematiku luskovinoobilních směsek, které se pěstují jarní i ozimé. Po sklizni, pokud proběhne do poloviny května, lze zasít kukuřici nebo čirok.

Naši pěstitelé mají zkušenosti především s jarními LOS. Při jejich pěstování má zásadní význam včasné setí, kdy se v půdě ještě nachází dostatek vláhy po zimním období. Sklízejí se na přelomu června a července. Platí zásada, že by obě plodiny ve směsi měly ve stejné době dosahovat sklizňové zralosti na siláž. Zároveň by porosty neměly poléhat.

Jarní LOS se mohou se uplatnit jako krycí plodina, zejména pro travní porosty, případně i pro vojtěšku nebo jetel. Představují výbornou předplodinu pro ozimy. Možná je i časná sklizeň před setím kukuřice, ale to má určitá úskalí. Vhodnost jarních luskovinoobilních směsek pro silážování se potvrdilo v loňských pokusech v Mrákově.

Sklizeň ve správné zralosti

Sklizeň probíhá podle počasí v květnu nebo v červnu ve vhodné zralosti. Více záleží na luskovině, u které by mělo dojít k mírnému krabacení lusků, ale semena by měla ještě zůstat sladká. Obilnina by se měla nacházet na konci mléčné nebo na začátku mléčně-voskové zralosti.

Sklizenou hmotu je potřeba co nejrychleji odvézt z pole. Ideální je přímá sklizeň řezačkou bez použití mačkače. Pro kvalitu má zásadní význam má čistota sklizené píce. Délka řezanky je nejvhodnější dva až tři centimetry.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down