Na třiceti hektarech pěstují majitelé firmy Planta naturalis Ing. Bohumil Bradna spolu s Ing. Zdeňkou Nikodémovou přes sedm stovek druhů rostlin české flóry, které míchají do lučních směsí s kouzelnými názvy, jako jsou Kopretinová louka, Motýlí louka, Česká květnice, Slunná stráňka, Zapomenuté políčko nebo Zelený chodníček. Jak Ing. Bradna vysvětlil studentům z České zemědělské univerzity v Praze, snahou této společnosti je namnožit a pěstovat co nejširší sortiment přírodních rostlin. Sdružení Planta naturalis sídlící v Markvarticích u Sobotky na Jičínsku zve každoročně veřejnost na akci Česká květnice, kde si mohou návštěvníci všechny pěstované luční rostliny, léčivky a skalničky prohlédnout v plné kráse. Již 14. ročník se letos uskuteční 6.–8. června.
Květnaté louky nelze zakládat do stávajícího porostu, půda by měla být připravená jako při zakládání trávníku. Na hektar se seje jen deset až dvacet kilogramů semen, takže je porost zpočátku řídký. Tím se otevře prostor i pro pomalé druhy s nižší konkurenční schopností, jako je například tužebník. Pokud pěstitel vydrží s nervy první rok, kdy porost připomíná spíše pleveliště, má už ve druhém roce založenou květnatou louku. Jak říká Ing. Bradna, plevele nejsou na škodu, protože udržují mikroklima a vlhkost, kterou některé druhy rostlin potřebují. Základem je sekat porost později na vyšší výšku (kolem čtyř centimetrů). Ve směsích různých druhů je namícháno do 20–30 % trav, zbytek tvoří květnaté druhy. Planta naturalis nabízí kolem dvaceti typů směsek namíchaných z lučních rostlin podle specifických podmínek, na přání zákazníka připraví i individuální směsku.
Květnaté louky je možné uplatnit ve velkých zahradách, ale i městské zeleni. Založené květnaté louky se sekají dva až třikrát do roka.*
Další informace naleznete v týdeníku Zemědělec.