27.10.2004 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kukuřice nemusí být vždy žlutá

Už jste viděli červenou kukuřici? Možná ano, na některých polních dnech věnovaných kukuřici se objevila mezi zajímavostmi. Kdo ale přijel začátkem října do Višňové v okrese Znojmo, mohl na pozemcích Agroservisu, a. s., vidět hned několik červených hybridů kukuřice. Představovala je tam firma Kiskun Seeds.

Hybridy kukuřice s červeným zrnem pocházejí z Maďarska od šlechtitelsko-osivářské společnosti Kiskun Research Center, která je úzce spjata s osobou svého zakladatele prof. dr. Samira Radyho. Kromě své hlavní činnosti - šlechtění kukuřice a výroba jejího osiva, včetně unikátních programů šlechtění, jejichž výsledkem jsou červené hybridy kukuřice, se firma věnuje šlechtění slunečnice, pšenice a sóji luštinaté. Na tuzemském trhu s osivy ji zastupuje již zmíněná společnost Kiskun Seeds.

Proč červená?

Tmavočervená až karmínová barva zrna kukuřice je způsobena vyšším obsahem karotenoidů a flavonoidů. Ty se vytvářejí při zrání, a proto se zabarvení začíná objevovat až ve fázi voskové zralosti nejprve na korunce, později, když kukuřice dozraje, se vybarví celé palice. Osivo těchto hybridů kukuřice je žluté, barevnost se projevuje v první filiální generaci, ve druhé dochází ke štěpení vlastnosti a zrna jsou opět žlutá.
Genetický základ červených hybridů kukuřice pochází z červených forem divoké kukuřice, které je i v současnosti možné najít na Americkém kontinentu. Ty zařadil prof. Rady do svého šlechtitelského programu a získal z nich hybridy, které nyní přicházejí prostřednictvím firmy i do naší republiky.

Pěstování není složité

Účastníci semináře, který předcházel vlastní prezentaci hybridů kukuřice firmy Kiskun, se pochopitelně nejvíce zajímali o možnosti odbytu produkce. To bývá v současné době důležitější než sama pěstitelská technologie, s níž se zkušený agronom většinou zdárně vyrovná. Ostatně u červené kukuřice se pěstitelské zásady neliší od agrotechniky běžné kukuřice na zrno. Jak ale upozornil Ing. Ivo Jůn, obchodní manažer firmy Kiskun Seeds, než se začne červená kukuřice pěstovat ve velkém, je třeba ji ověřit na menších plochách. Pro toto zkušební pěstování bude pro příští rok osivo k dispozici.
Zatím jsou známy předběžné výsledky poloprovozních pokusů, které byla letos založeny nejen v České republice, ale také na Slovensku, v Polsku a Rakousku. Červená kukuřice všude dozrála a dala uspokojivé výnosy. Obsah zbarvujících látek se vyhodnocuje.

Do krmných směsí i potravin

Chovatelé nosnic, především v klecových chovech, dobře znají požadavky na vybarvení žloutků. Aby byl tento kvalitativní požadavek na vejce splněn, přidávají se do krmiv doplňková barviva. Červená kukuřice je obsahuje v přírodní podobě. Její uplatnění v krmných směsích pro nosnice je tedy nasnadě. Hodí se ale i pro jiná hospodářská zvířata, například pro prasata, a jak Ing. Jůn uvedl, uplatnění může najít také v chovu ryb.
O červenou kukuřice se zajímají rovněž potravinářské firmy. Nejde jenom o neobvyklý vzhled výrobků, ale karotenoidy jsou ze zdravotního hlediska významné i pro výživu lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down