28.02.2019 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompenzace a opatření proti suchu

Sucho je v poslední době často skloňovaným výrazem, a to nejen na českých polích, kde nedostatek srážek způsobil již dva roky po sobě výrazné ztráty. O kompenzace za loňské sucho byl skoro trojnásobný zájem proti počtu žádostí vypláceným za sucho v roce 2017. Ministerstvo zemědělství v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliard korun, většinou z peněz Evropské unie. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvětšit dotace na obnovu a modernizace závlah.

O kompenzace za loňské sucho byl skoro trojnásobný zájem proti počtu žádostí vypláceným za sucho v roce 2017. Zemědělci zatím kvůli škodám na krmných plodinách zaslali více než 9600 žádostí, informovala v polovině ledna mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. Kompenzaci za sucho v roce 2017 chtělo přes 3200 farmářů. Od 16. Ledna mohli navíc v dalším kole příjmu žádostí chtít kompenzaci za loňské sucho producenti tržních plodin, jako jsou jarní pšenice a ječmen, kukuřice, cukrová řepa, brambory, chmel, dále sadebního materiálu lesních dřevin v lesních školkách a producenti okrasných a ovocných dřevin.

Podle Vladimíry Novákové za nárůstem počtu žádostí stojí marketingová aktivita fondu, který potenciální žadatele oslovoval elektronickou poštou, ale také rozšíření počtu žadatelů. O peníze si totiž mohli nově říci i pěstitelé krmných plodin s vazbou na chov koní.

Zemědělce loni nepostihlo sucho jen v Česku, ale prakticky v celé západní a střední Evropě. V Polsku se škody v tomto roce odhadují na 11 miliard korun, v Belgii na 6,75 miliardy, v Německu na 17 miliard. V ČR se odhadují na deset až 11 miliard korun.

 

Více si můžete přečíst ve Farmáři č. 2/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down