Pěstování brambor zaznamenalo u nás v minulém desetiletí dramatické proměny. Prudce poklesla jejich celková výměra a snížil se počet zemědělských podniků, které se jejich produkcí zabývají ve velkém. V podnicích specializovaných na brambory značně pokročila intenzita výroby díky používání nových pěstebních technologií.
Ostatní pěstitelé, pokud se nerozhodli od pěstování této plodiny úplně ustoupit, se jí zabývají jen na relativně malých plochách, většinou pro vlastní potřebu. Nezbytným předpokladem dobrého výnosu je ale vždy kvalitní ochrana proti plevelům, škůdcům a chorobám.
Ekonomicky proti plísni bramborové
Ochrana proti plísni bramborové je důkladně propracována do různých sledů ošetření za použití kontaktních i systémových fungicidů. Možností je opravdu celá řada. Ve většině těchto sledů se vyskytuje fungicid Dithane, který je možné považovat za základní stavební kámen ochrany proti plísni hlavně pro první a druhé ošetření nebo k prostřídání systémových fungicidů v dalším období. Má to své logické důvody.
Dithane působí v dávce 2,0 kg.ha-1 nejen na plíseň bramborovou, ale i na hnědou skvrnitost. Přípravek má několik odlišných mechanismů účinku, blokuje růst patogenních hub a dosud vůči němu nebyla zjištěna žádná rezistence. U Dithane je také díky originální receptuře zaručena nejvyšší kvalita výroby s optimálně stejně velikými částicemi, takže po postřiku tyto částice vytvářejí na povrchu listů rovnoměrný odolný kryt. Dithane se velmi dobře hodí také k moření sadby v dávce 2 kg.t-1 před výsadbou proti kořenomorce nebo již na podzim před uskladněním proti fuzariózám.
Přípravek je vyráběn ve dvou formulacích - klasické práškové a granulované. Pro letošní rok byla změněna velikost balení. Místo původních pytlů obsahujících 25 kg přípravku je dodáváno praktičtější desetikilogramové balení.
Nejspolehlivější ochrana proti škůdcům
Velmi zajímavou možnost spolehlivé ochrany zemědělských plodin proti různým škůdcům představuje Nurelle D. Jde o unikátní kombinaci dvou účinných složek. Oba komponenty patří do odlišných skupin insekticidních látek, které se ve svém působení velmi dobře doplňují a ve svém součtu zabezpečují velmi rychlý, spolehlivý razantní a dlouhodobý účinek. Díky chlorpyriphosu působí insekticid i při teplotách nad 25 °C, kdy účinek pyrethroidů slábne. Tento faktor sehrává důležitou roli právě při ochraně brambor proti mandelince a vektorům viróz, neboť teploty v době ošetření mohou být dosti vysoké.
Nurelle D vykazuje dlouhodobou biologickou účinnost na škůdce při příjmu potravy, zpravidla okolo 14 dnů podle typu škůdce. Značný podíl účinné látky se rychle zabudovává do podpovrchových pletiv, je fotostabilní a nedochází k jeho rozkladu. Chlorpyriphos po dopadu na povrch natě v průběhu pěti až šesrti hodin zčásti penetruje do rostlinných tkání, takže není smýván deštěm a vytváří ochranu pro dobu po aplikaci. Tento moment je významný jak pro larvy mandelinek, které zkonzumují velké množství ošetřené potravy, tak pro mšice, které nasávají určité množství účinné látky společně s rostlinnými šťávami.
Další předností Nurelle D je tzv. fumigační efekt, kdy se při teplotách nad 15 °C druhá část látky, která se nestačila zabudovat do rostlinných pletiv, vypařuje do okolí. Mrak par prostupuje celým porostem a ve svém důsledku částečně hubí i skryté jedince, kteří byli ukryti třeba v nižších patrech nebo na spodní straně listů a nebyli přímo zasaženi postřikovou jíchou. Přípravek velmi rychle znehybňuje škůdce zasažené postřikem, projevuje se tzv. knock down efekt - znehybnění a úhyn mandelinek a přenašečů viróz. Kombinace dvou naprosto odlišných látek, navíc s rozdílným mechanismem působení, významně snižuje rizika vzniku rezistence nebo snížení účinnosti.
Proti mandelince bramborové a dalším škůdcům brambor postačuje dávka 0,6 l.ha-1. Zasahuje se při výskytu jedné larvy na deset trsů brambor. Přípravek spolehlivě působí na všechna vývojová stadia mandelinky, tedy brouky, larvy i vajíčka, avšak ovicidní účinek je vzhledem k umístění vajíček na spodní straně listů spíše teoretický. Larvy mandelinek jsou velmi žravé, v krátkém čase zkonzumují velké množství ošetřené potravy a to je zárukou dlouhotrvajícího hubení i těch larev, které nebyly zasaženy přímo postřikem nebo se vylíhly v době po aplikaci. Reziduální biologická účinnost na larvy trvá až po dobu tří týdnů od aplikace. V teplejších oblastech nebo ročnících se po třech až čtyřech týdnech může vyskytnout druhá generace mandelinky, proti které je nutné postupovat stejným způsobem jakoproti generaci první.
V sadbových porostech brambor se Nurelle D vyznačuje okamžitým účinkem i delším reziduálním biologickým působením na savé škůdce, tedy na mšice nebo jiné přenašeče viróz. Délka trvání reziduálního biologického účinku je v rozmezí sedmi až čtrnácti dní. Velmi důležitý je i fumigační efekt chlorpyriphosu proti mšicím, které se nacházejí na spodní straně listů nebo v nižších patrech porostu. Jako u ostatních škůdců se používá dávka 0,6 l.ha-1.
Jednička proti pýru plazivému a jednoletým travám
Pýr plazivý nebo další trávovité plevele lze spolehlivě hubit v širokolistých plodinách, včetně brambor. Na trhu je velký výběr selektivních graminicidů, ale Gallant Super si získal oblibu pro svou vysokou spolehlivost a účinnost na pýr plazivý a jednoleté trávy při nejnižších nákladech na ošetření jednoho hektaru. Při ničení pýru je třeba dát přednost přípravkům, které jsou schopny nejvýrazněji potlačit jeho kořenový systém. Gallant Super se vyznačuje rychlým a silným průnikem účinné látky do celé rostliny pýru a hlavně do kořenového systému, který spolehlivě likviduje. Pýr je tak z pozemku odstraněn na několik následujících let. Hubení je doloženo dlouhou perzistencí účinné látky v kořenech. Žádný přípravek nedokáže setrvat tak dlouho v kořenech pýru, prouděním asimilátů je rozváděn i do vzdálených částí kořenového systému.
Výsledkem této schopnosti herbicidu Gallant Super je nejvyšší úspěšnost v aplikacích proti pýru v dávce 1,0 - 1,25 l.ha-1 při výšce pýru 10 - 20 cm (druhý až čtvrtý list). Pokud z jednoletých trav převládá oves hluchý, postačuje k jeho likvidaci před odnožením dávka 0,4 l.ha-1, po odnožení 0,5 l.ha-1. V případě převládajícího výskytu ježatky kuří nohy je potřebné zvýšit dávkování na rozmezí 0,5 - 0,7 l.ha-1. V mnoha případech se současně vyskytuje nejen pýr, ale i jednoleté trávy (oves hluchý, ježatka). Pak je možné rozdělit dávku na dvě aplikace po 0,6 l.ha-1 s odstupem 10 - 14 dní.
Ing. Lubor Jůza,
Dow AgroSciences, s. r. o.